Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zobacz zapis czatu o reumatoidalnym zapaleniu stawów. Na pytania odpowiadała prof. dr. hab. Brygida Kwiatkowska
menu
Polub nas na Facebooku

Zobacz zapis czatu o reumatoidalnym zapaleniu stawów. Na pytania odpowiadała prof. dr. hab. Brygida Kwiatkowska

Fot. Kadr z filmu 36,6, sezon 4, odcinek 5.

Fot. Kadr z filmu 36,6, sezon 4, odcinek 5.

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna. Schorzenie sprawia, że w obrębie stawów nieustannie toczy się proces zapalny, który je zniekształca oraz uszkadza. Mimo że choroba mocno uprzykrza życie i bardzo utrudnia funkcjonowanie, to można z nią skutecznie walczyć. Jak rozpoznać pierwsze objawy reumatoidalnego zapalenia stawów? Jak skutecznie z nim walczyć?

Na te i na inne Wasze pytania odpowiedziała prof. Brygida Kwiatkowska, ekspert programu 36,6 °C, reumatolog, internista, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

Reumatoidalne zapalenie stawów atakuje przede wszystkim tkankę łączną i prowadzi do nieswoistego zapalenia stawów. Dlaczego tak się dzieje? Nauka nie potrafi udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wiadomo jedynie, że RZS może być aktywowane przez infekcję, np. w wyniku paradontozy. Czynnikiem wyzwalającym może być też palenie tytoniu. Mimo że choroba znacznie częściej diagnozowana jest u kobiet w wieku 30-50 lat, to tak naprawdę może się pojawić u każdego bez względu na płeć czy wiek.

To tylko ból stawów czy już RZS?

Choroba rozwija się powoli, a pierwsze objawy są mało dokuczliwe – najczęściej jest to poranna sztywność , która ustępuje po około godzinie i rozruchu – dlatego pacjenci zazwyczaj je bagatelizują. Do lekarza zgłaszają się dopiero wtedy, gdy stawy stają się obrzęknięte i zaczynają utrudniać wykonywanie codziennych czynności.

W przypadku młodych pacjentów pierwsze objawy choroby mogą dotyczyć pojedynczych stawów, co może być bagatelizowane i kojarzone z ich aktywnością fizyczną. Objawom tym może towarzyszyć zmęczenie i stany podgorączkowe.

Choroba w pierwszej kolejności atakuje drobne stawy, tj. ręce i stopy. W zależności od tego, gdzie toczy się proces zapalny u pacjentów obserwuje się:

  • przy zajęciu stawów rąk pojawiają się trudności z ich zaciśnięciem w pięść, czy odkręceniem butelki z wodą;
  • przy zajęciu stawów stóp– chorzy mają problemy z chodzeniem w godzinach rannych, w początkowym okresie bóle kojarzone są ze zbyt niewygodnym obuwiem;
  • dość wcześnie dochodzi do zmian w odcinku szyjnym kręgosłupa , które mogą powodować ból szyi lub barków;
  • u części chorych początek choroby może być nietypowy i objawiać się obrzękiem innych stawów, np. kolanowych.

Rozwój medycyny daje chorym nowe możliwości. Jedną z nich jest nowoczesna szczepionka na reumatoidalne zapalenie stawów:

Zobacz film: Szczepionka na reumatoidalne zapalenie stawów. Źródło: 36,6

Choroba to nie wyrok. Można z nią skutecznie walczyć

Rozpoznanie reumatoidalnego zapalenia stawów to nie wyrok i schorzenie można bardzo skutecznie leczyć. Jednak każdy chory musi sobie zdawać sprawę, że powodzenie terapii zależy od tego kiedy trafi on do lekarza. Im wcześniej RZS zostanie rozpoznane, tym skuteczniejsze będzie leczenie. Jego podstawą są tzw. syntetyczne leki modyfikujące przebieg choroby.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne możne podawać wyłącznie w zaostrzeniach choroby. Leczenie standardowe obejmuje także rehabilitację.

Dużą szansą dla osób chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów, u których syntetyczne leki modyfikujące przebieg choroby nie zadziałały jest leczenie biologiczne. Leki biologiczne, podane w początkowej fazie choroby, zapobiegają uszkodzeniom stawów i hamują postęp RZS. Mogą one wyciszyć chorobę nawet na kilkanaście miesięcy lub dłużej. Są podawane wyłącznie wtedy, kiedy po 8 miesiącach terapii nie ma efektów leczenia dwoma syntetycznymi lekami modyfikującymi przebieg choroby.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
65
11
Polecamy
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Prof. Horban:
"Większość chorych na COVID-19 nie wymaga specjalistycznego leczenia"
Prof. Horban: "Większość chorych na COVID-19 nie wymaga specjalistycznego leczenia" Dzień Dobry TVN
Przez pracę przy komputerze boli cię łokieć?
Nie wiesz co z tym zrobić?
Zobacz zapis czatu z ekspertem
Przez pracę przy komputerze boli cię łokieć? Nie wiesz co z tym zrobić? Zobacz zapis czatu z ekspertem TVN zdrowie
Reumatoidalne zapalenie stawów – jak wygląda leczenie choroby?
Co może zaoferować pacjentom medycyna?
Reumatoidalne zapalenie stawów – jak wygląda leczenie choroby? Co może zaoferować pacjentom medycyna? TVN zdrowie
Komentarze (5)
aleksandra
Słaby przykład Pani pokazanej w programie, bardziej adekwatne byłoby pokazanie osób młodych, z agresywnym RZS, dla których podniesienie kubka, odkręcenie butelki lub zejście ze schodów stanowi ogromny wysiłek. Według mnie to nie obrazuje prawdziwego przebiegu tej choroby. Moja sztywność poranna trwała cały dzień, ból nie ustępował po najsilniejszych lekach, dopiero po wyczerpaniu wszystkich leków modyfikujących zostałam włączona do leczenia biologicznego, które pomogło wyciszyć chorobę. Niestety przydzielane jest ono na max 18 m-cy i po odstawieniu leku jest gwałtowny powrót choroby. Już 3 raz będę miała zabierane leczenie, które mi pomaga, bo takie są chore przepisy. Po odstawieniu enbleru z tygodnia na tydzień staje się kaleką i już nigdy nie powracam do stanu sprzed odstawienia leku. Zdenerwował mnie spłycony obraz tej choroby, 12 tygodni czeka się na wizytę do reumatologa, który musi zlecić badania, aby zdiagnozować pacjenta, a na kolejną wizytę znowu czeka się kilka m-cy.
Czytaj całość
Agata
Witam
Po badaniach wykazało u mnie dodatni antygen GKS-b27
Czy na tym etapie powinnam coś zrobić?
Czytaj całość
sylwia
walczę od 4 lat gdy są rzuty jest okropnie.Jestem z tych osób które nie moga stosować mtx czuję się fatalnie
Czytaj całość
MAGAD
WALCZĘ Z TĄ CHOROBĄ OD 30 LAT ,NIESTETY NIE WYGRAŁAM JEST CORAZ GORZEJ ORGANIZM WYNISZCZONY PRZEZ LEKI ,JEŚLI CHODZI O LEKI BIOLOGICZNE NIE JEST ŁATWO SIĘ ZAKWALIFIKOWAĆ LEKARZE RACZEJ DAJ TYM PACJENTOM CO MAJĄ Z NICH KORZYŚCI TO ZN. CI CO LECZĄ SIĘ PRYWATNIE JA NOE MAM SZANS BO RENTA ZA NISKA
Czytaj całość
Gosia J.
Można z tą chorobą walczyć jak na to pozwoli. Mój przypadek pokazuje, że niestety ona czasem wygrywa.
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?