Polub nas na Facebooku
Czytasz: Reumatoidalne zapalenie stawów – dieta wspierająca walkę z chorobą
menu
Polub nas na Facebooku

Reumatoidalne zapalenie stawów – dieta wspierająca walkę z chorobą

zdrowa żywność

dulezidar/gettyimages.com

Dieta przy RZS nie ma bezpośredniego wpływu na wyniki leczenia, ale reguluje przebieg choroby, łagodzi objawy bólowe i stany zapalne. Odpowiedni jadłospis sprzyja m.in. redukcji ciężaru ciała, odciążeniu stawów czy usprawnieniu ich pracy.

Dieta na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) nie jest wymagająca, ale należy rzetelnie stosować się do jej zasad. Części produktów trzeba unikać, a inne bezwzględnie włączyć do menu bądź zwiększyć ich ilość i częstotliwość spożywania.

Jakie znaczenie ma dieta w RZS?

Każdy pacjent różnie znosi objawy stawowe i ogólne dolegliwości pojawiające się w przebiegu RZS. W łagodzeniu symptomów schorzenia sprawdzają się przede wszystkim farmakoterapia i rehabilitacja. Odpowiednio dobrane leki pozwalają na remisję choroby lub znaczne ograniczenie jej objawów, ale nierzadko pozostawiają skutki uboczne w postaci np. zaburzeń pracy jelit czy żołądka, a nawet wywołują zmiany w śluzówkach narządów układu pokarmowego. Wszystkie te czynniki warunkują zapotrzebowanie żywieniowe. W okresie zaostrzenia choroby organizm staje się bardziej wymagający i wrażliwy na brak składników odżywczych. Dieta przy RZS wywiera wpływ na jego przebieg, głównie łagodzi objawy bólowe i stany zapalne. Odpowiednio ukształtowany jadłospis sprzyja m.in. redukcji ciężaru ciała, odciążeniu stawów czy usprawnieniu ich funkcji motorycznych. Ponadto wspiera pracę układu pokarmowego, poprawia samopoczucie, a przede wszystkim stymuluje układ immunologiczny w aktywnym zwalczaniu wszelkich przewlekłych procesów zapalnych i stanów bólowych.

RZS a optymalna dieta

Dieta na reumatoidalne zapalenie stawów nie jest wymagająca, ale należy rzetelnie stosować się do jej zasad. Części produktów trzeba unikać, a na inne zwrócić szczególną uwagę. Do grupy składników niekorzystnie wpływających na kondycję pacjenta z reumatoidalnym zapaleniem stawów należą m.in.:

  • nabiał;
  • tłuszcze nasycone;
  • cukier;
  • sól;
  • rośliny psiankowate, czyli warzywa i owoce, zawierające oprócz cennych wartości odżywczych substancje wykazujące silne działanie fizjologiczne w organizmie. Najbardziej powszechne rośliny tego typu to: pomidor, papryka, bakłażan, ziemniaki, jagody goji, tytoń i pieprz Cayenne.

W RZS zaleca się ograniczenie potraw smażonych i grillowanych na rzecz pieczonych, gotowanych i duszonych ze względu na powstawanie szkodliwych związków chemicznych podczas ostatniej fazy smażenia (tzw. glikacji, kiedy to potrawa już brązowieje).

W diecie na RZS szczególnie ważną rolę przypisuje się:

  • warzywom i owocom bogatym w witaminy, składniki mineralne i antyoksydanty, które wspierają działanie układu odpornościowego oraz hamują wolne rodniki. Blisko 500 g warzyw i owoców ma silny potencjał przeciwzapalny. Szczególnie zalecane są: borówki, jeżyny, czarne porzeczki, wiśnie, kapusta, szpinak, jarmuż, cebula i czosnek;
  • rybom, takim jak łosoś, śledź, makrela czy tuńczyk, dostarczającym kwasów tłuszczowych omega-3, które mają działanie przeciwzapalne. Ryby, szczególnie morskie, obniżają aktywność objawów RZS, m.in. zmniejszają obrzęki stawowe, łagodzą ich bolesność oraz uczucie porannej sztywności;
  • produktom pełnoziarnistym i nasionom strączkowym, bogatym w błonnik, sole mineralne i przeciwutleniacze. Należą do nich: wszelkie kasze, ryż, razowe pieczywo, soczewica, ciecierzyca czy fasola;
  • przyprawom oraz orzechom i nasionom, m.in. migdałom, pestkom dyni, nasionom słonecznika, orzechom włoskim i laskowym, imbirowi, kurkumie, goździkom, bazylii, tymiankowi, chrzanowi, cynamonowi, kolendrze, oliwie z oliwek, czyli produktom bogatym w różnorodne związki bioaktywne, łagodzące objawy RZS i obniżające stężenie markerów zapalnych we krwi.

Dieta na RZS – bezglutenowa, wegańska, śródziemnomorska

W diecie przy reumatoidalnym zapaleniu stawów nie można pominąć wysokiego nawodnienia organizmu, zwłaszcza z wykorzystaniem czystej, pitnej wody, stanowiącej swego rodzaju katalizator wszelkich procesów metabolicznych. Od poziomu wody w organizmie zależy praca m.in. nerek, układu moczowego, jelit i układu pokarmowego. Bezsmakowa woda może być zastępowana różnorodnymi herbatkami owocowymi i naparami ziołowymi. Stanowczo odradza się napoje gazowane i wody smakowe, zawierające dwutlenek węgla, słodziki czy konserwanty, które podrażniają śluzówkę żołądka, zaburzają procesy przemiany materii, obniżają procesy wchłaniania składników odżywczych w jelitach.

Ogólna dieta w RZS i jadłospis może wydawać się wymagający, szczególnie osobom o ukierunkowanych preferencjach żywieniowych, np. zwolennikom kuchni śródziemnomorskiej, bezglutenowej czy bezmięsnej. Aby w RZS nie rezygnować z diety wegańskiej czy innego typu, wystarczy odpowiednio dobierać składniki. Jadłospis pomaga zbilansować dietetyk.

Zobacz także: Jak dbać o stawy?

x-news

Bibliografia:

1. Bruckle W., „Reumatoidalne zapalenie stawów”, Interspar, Warszawa 2000.

2. Stolińska-Fiedorowicz H., „Zdrowe stawy. Leczenie dietą”, Wydawnictwo Zwierciadło, Warszawa 2019.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
101
8
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby