Kawa
Nic tak nie stawia rano na nogi jak kawa, prawda? Mimo że ma ona korzystny wpływ na organizm – nie tylko pobudza do działania, ale wykazuje działanie antyutleniające, co zapobiega tworzeniu się zmian nowotworowych w organizmie – może też szkodzić. Uważać powinny przede wszystkim te osoby, które mają skłonność do zgagi lub bardziej wrażliwy żołądek. Kawa pobudza wydzielanie soków żołądkowych, a to może doprowadzić właśnie do problemów z układem pokarmowych. Z picia kawy powinny zrezygnować także te osoby, które zmagają się z chorobą wrzodową czy nadciśnieniem.
Miłośnicy porannej kawy muszą sobie zdawać sprawę z tego, że ta z dodatkiem mleka nie jest ani zdrowszym, ani lepszym rozwiązaniem. Napój z takim dodatkiem zamiast nas pobudzić odbierze nam tylko energię i chęć do działania.
Zobacz film i dowiedz się jaka kawa jest najzdrowsza:
Płatki śniadaniowe i drożdżówki
Co jest złego w płatkach śniadaniowych? Przede wszystkim cukier. Dobre i pełnowartościowe śniadanie to takie, które dostarczy energii, ale w taki sposób, aby uwalniała się ona przez cały poranek. Płatki śniadaniowe ze względu na bardzo dużą zawartość cukru dają ją nam tylko na chwilę, przez co bardzo szybko tracimy chęć do działania. Do tego nagły spadek cukru we krwi sprawia, że znowu nabieramy ochoty na coś słodkiego. Co gorsza, menu obfitujące w słodkie produkty, które dostarczają pustych kalorii to prosta droga do cukrzycy, otyłości, a nawet niektórych nowotworów.
Ale płatki śniadaniowe są bogate nie tylko w cukier. Tego rodzaju jedzenie zazwyczaj pełne jest konserwantów, sztucznych ulepszaczy czy wzmacniaczy smaku, które w nadmiarze mogą szkodzić.
Identycznie, co płatki śniadaniowe będą działały, np. drożdżówki. Dlatego na śniadanie lepiej wybierać, np. kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa z twarogiem.
Zdrowe śniadanie, czyli jakie? Odpowiedź znajdziesz w filmie:
Owoce
Dlaczego owoców nie można jeść na czczo? Podobnie jak kawa pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, a jego nadmiar może przyczynić się do wystąpienia problemów żołądkowych. Uważać muszą przede wszystkim osoby, którym często dokucza zgaga lub mają wrzody żołądka. Ale to nie jedyny powód. Owoce sprawiają, że bardzo szybko podnosi się poziom glukozy we krwi. Niestety ten przypływ energii znika równie szybko, jak się pojawił, przez co znowu jesteśmy głodni i nabieramy ochoty na coś słodkiego i niezdrowego.
Nie znaczy to jednak, że z jedzenia owoców na śniadanie trzeba całkowicie zrezygnować. Wręcz przeciwnie! Trzeba tylko pamiętać, aby nie jeść ich samych i w zbyt dużych ilościach. Dobrym rozwiązaniem będzie koktajl owocowo-warzywny lub owsianka. Gwałtownego skoku glukozy można uniknąć dodając do owoców jogurtu lub orzechów.
Ostre i bardzo pikantne przyprawy
Mimo że ostre przyprawy są wskazane, bo poprawiają metabolizm, a latem wzmagają produkcję potu, co ułatwia schładzanie organizmu. Trzeba traktować je rozważnie. Osoby z refluksem żołądkowym, wrzodami żołądka czy chorobami jelit powinny zrezygnować z nich zupełnie, ponieważ mogą nasilić problem. Jeśli znajdą się w pierwszym posiłku wzmogą wydzielanie soków żołądkowych, a to może się skończyć nieprzyjemnymi dolegliwościami.