Polub nas na Facebooku
Czytasz: Resekcja zęba – przebieg, wskazania, przeciwwskazania i powikłania
menu
Polub nas na Facebooku

Resekcja zęba – przebieg, wskazania, przeciwwskazania i powikłania

Osoba podczas wizyty u dentysty

Fot: Cultura RFjackSTAR / gettyimages.com

Resekcja zęba, a tak naprawdę wycięcie korzenia zęba, jest zabiegiem stomatologicznym wykonywanym, gdy inne metody leczenia okazały się nieskuteczne. Koszt resekcji wierzchołka korzenia zęba jednokorzeniowego wynosi około 700 zł.

Zdarzają się sytuacje, kiedy, mimo prawidłowego leczenia kanałowego, zmiany zapalne nie goją się. Jedynym ratunkiem dla chorego jest wówczas resekcja zęba. W nomenklaturze medycznej zabieg ten określa się mianem apikotomii. Postępowanie to zapewnia bezpośredni dostęp do ogniska infekcji, dzięki czemu możliwe jest jej skuteczne wyeliminowanie, bez konieczności uszkodzenia zęba. Niewykonanie resekcji może skutkować powstaniem torbieli, ziarniaków i ropni okołowierzchołkowych.

Co to jest resekcja zęba?

Resekcja zęba to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, który jest uważany przez specjalistów za jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony źle gojącego się zęba po inwazyjnym leczeniu kanałowym. Wykonuje się go najczęściej na zębach jednokorzeniowych, czyli siekaczach i kłach.

Na czym polega resekcja zęba?

Resekcja wierzchołka korzenia zęba polega na nacięciu śluzówki w jego okolicy. Następnie wycina się okienko kostne o średnicy minimalnej 4 mm przy użyciu wiertarki kostnej lub dłuta, po czym odcina wierzchołek korzenia leczonego zęba z towarzyszącymi mu zmianami zapalnymi (zmiany okołowierzchołkowe). Chirurg wyrównuje ostre brzegi kości i sprawdza prawidłowość oczyszczenia ubytku. Następnie wykonuje szczelne wypełnienie kanału korzeniowego od strony wierzchołka (wypełnienie wsteczne) materiałami biokompatybilnymi. Kanały korzeniowe wypełniane są najczęściej rdzeniem gutaperkowym z uszczelniaczem (żywice epoksydowe). Ranę zaszywa się i pozostawia do zagojenia.

Niekiedy wykonuje się uzupełnienie usuniętego fragmentu kostnego przy wykorzystaniu materiału kościozastępczego, które w znacznej mierze przyspiesza gojenie się kości. Standardowa operacja trwa nie dłużej niż godzinę. Zapewnienie całkowitej szczelności wypełnienia kanału korzeniowego jest jednym z głównych czynników decydujących o powodzeniu zabiegu. Działanie to umożliwia zasiedlanie jamy poresekcyjnej przez patogenne drobnoustroje mogące zaburzać odbudowę kostną. Resekcja wierzchołka zęba zapewnia szybkie złagodzenie bólu i stanu zapalnego. Zazwyczaj pozwala uniknąć ekstrakcji zęba. Satysfakcjonujące wyniki leczenia metodą resekcji wierzchołka korzenia osiąga się w 50–90%.

Wskazania do resekcji zęba

Resekcja korzenia zęba jest powszechnie stosowanym i akceptowanym sposobem leczenia, który przeprowadza się w sytuacji, gdy rozwinęły się powikłania po leczeniu endodontycznym. Dotyczy to zarówno komplikacji w trakcie leczenia kanałowego, jak i tych odległych. Wśród wskazań do resekcji zęba wymienia się m.in.:

 • złej jakości lub niepełne wypełnienie kanału korzeniowego, które może dać początek procesom zapalnym,
 • leczenie zębów z uzupełnieniem protetycznym, takim jak wkłady koronowo- korzeniowe,
 • specyficzną budowę zęba, uniemożliwiającą prawidłowe wyleczenie kanału (zęby mają zakrzywione lub bardzo cienkie kanały korzeniowe),
 • złamanie narzędzia dentystycznego w kanale korzeniowym,
 • brak możliwości udrożnienia kanału korzeniowego na całej jego długości, aż do wierzchołka zęba,
 • samoistne obumarcie zęba, w którym rozwinęły się stany zapalne w szczytach korzenia, takie jak ziarniaki, torbiele czy ropnie,
 • przedostanie się poza wierzchołek korzenia materiału wypełniającego kanał, co jest przyczyną utrzymującego się bólu.

Przeciwwskazania do resekcji zęba

Resekcji nie przeprowadza się, jeśli:

 • wielkość zmiany przekracza 1/3 wielkości przywierzchołkowej części zęba,
 • doszło do zaniku kości otaczającej ząb,
 • ma miejsce złamanie przedłużenia zęba,
 • rozwinęły się zmiany zapalne przy ozębnej, w obrębie jamy ustnej i gardła,
 • u leczonego stwierdzono choroby ogólne grożące zaburzeniami w krzepnięciu krwi, niewyrównaną cukrzycę, choroby tarczycy, niewyrównane nadciśnienie lub stany obniżające odporność,
 • dotyczy zębów mlecznych i uzębienia kobiet ciężarnych,
 • rozwinęły się stany wirusowe, takie jak opryszczka wargi.

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: 36,6.

Powikłania po resekcji a zęba

Po resekcji korzenia zęba zazwyczaj pojawia się opuchlizna. Innymi, równie częstymi powikłaniami są obrzęk, zaczerwienienie, ból i krwawienie. Mogą się rozwinąć parestezje, czyli uczucie mrowienia (zęby górne i dolne). Nierzadko dochodzi do powstawania blizn na śluzówce.

W sporadycznych przypadkach może nastąpić porażenie lub uszkodzenie nerwu czy zęba sąsiedniego. Resekcja korzenia zęba może dać powikłania w postaci otwarcia zatoki szczękowej, wypadnięcia zęba czy zakażenia rany. Rzadkością jest wtłoczenie fragmentu korzenia do zatoki.

Czas gojenia po resekcji korzenia zęba wynosi kilka dni, a maksymalnie do tygodnia. W przypadku długotrwale utrzymującego się bólu, krwawienia czy podwyższonej temperatury ciała należy zgłosić się do lekarza.

Wskazania po resekcji zęba

Nie należy odstępować od czynności higienicznych jamy ustnej, z wyłączeniem operowanej okolicy. Zaleca się przyjmowanie rozdrobnionych pokarmów o letniej temperaturze przez około 2 dni. Bezwzględnie konieczne jest co najmniej tygodniowe odstawienie używek. Zalecane jest również kilkudniowe ograniczenie nadmiernego wysiłku fizycznego.


Bibliografia:

1. Dominiak M., Zapała J., Gedrange T., Podstawy chirurgii stomatologicznej, Wrocław, Elsevier & Partner, 2013.

2. Heigelmann M., Wędrychowicz-Welman A., Szafiński A., Kuszczak T., Wypełnienie wsteczne kanałów korzeniowych po resekcji wierzchołka korzenia – przegląd piśmiennictwa, „DENTAL FORUM”, 2015, XLIII(2), s. 93-98.

3. Koerner K.R., Chirurgia stomatologiczna w gabinetach ogólnodentystycznych, Wrocław, Elsevier & Partner, 2009.

4. Sidorowicz K., Sokalski J., Pernak A., Czarnecka B., Ocena szczelności wybranych cementów do wypełnień kanałów korzeniowych zębów poddanych resekcji wierzchołka korzenia, „Dental and Medical Problems”, 2010, 47(4), s. 450–455.

5. Bartkowski S., Chirurgia szczękowo-twarzowa, Kraków, AGES, 1996.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
110
9
Polecamy
Czym jest hemisekcja zęba?
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu hemisekcji
Czym jest hemisekcja zęba? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu hemisekcji TVN zdrowie
Czym jest trepanacja zęba?
Wskazania, przeciwwskazania, koszt i przebieg zabiegu
Czym jest trepanacja zęba? Wskazania, przeciwwskazania, koszt i przebieg zabiegu TVN zdrowie
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć?
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć? Dzień Dobry TVN
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje.
Jak leczyć bóle fantomowe?
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje. Jak leczyć bóle fantomowe? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Mona
3 tyg. temu miałam przeprowadzany zabieg resekcji korzenia zęba - dwójki. Zdjęcie 3D oraz rozmowa z profesorem w prywatnej klinice, który mnie trochę nastraszył i powiedział, że mój przypadek jest skomplikowany, bo mam spory ubytek kości :/ Zabieg trwał 1,5 godziny. 3 zastrzyki znieczulające. Jeden w trakcie. Czyszczenie kości bardzo nieprzyjemne, obcięcie korzenia też dziwne uczucie. Ząb został mi podobno w 3 mm kości, naładowali tam materiału i zszyli - 6 szwów. Dostałam antybiotyk na 5 dnj i lód na okład. Ketonal 1 po zabiegu. Po nocy napuchłam mocno, ale nie brałam już przeciwbólowych. Opuchlizna zeszła po 4 dniach. Po 13 miałam ściągnięte szwy. Do dziś dziąsło jeszcze mnie ciągnie i mam zaczerwienione. Czasami wieczorem odzwya się take mrowienie delikatne w zębach sąsiadujących. No ale to dopiero 3 tyg, a rana była naprawdę spora - widziałam na zdjęciach. Mam za 5 mc iść na zdjęcie, żeby zobaczyć czy kość się odbudowała. Nic przyjemnego, ale jak trzeba to trzeba.
Czytaj całość
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?