Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rekordowo niski odsetek palących Polaków
menu
Polub nas na Facebooku

Rekordowo niski odsetek palących Polaków

Mężczyzna, który pali papierosy

Fot: Philipp Nemenz / gettyimages.com

Najnowsze badania CBOS wskazują, że odsetek palących papierosy jest najniższy w historii badań. Obecnie 26 proc. dorosłych Polaków pali papierosy. Co piąty przyznaje, że robi to regularnie, co dwudziesty sięga po papierosa jedynie okazjonalnie. Co jeszcze zmieniło się w kwestii palenia?

CBOS sprawdził, czy w ostatnich latach zmienił się odsetek palaczy i stosunek do osób palących. Dodatkowo ankieterzy pytali o używanie papierosów elektronicznych. Mimo że od lat liczba palaczy utrzymuje się od lat na tym samym poziomie, to - pierwszy w historii badań - widać tendencję spadkową.

Co piąty palacz pali regularnie

Z badania „Aktualne problemy i wydarzenia” wynika, że papierosy pali 26 proc. dorosłych Polaków i to najniższy odsetek od lat. 82 proc. palaczy pali regularnie, a do okazjonalnego palenia przyznaje się 18 proc. Badania pokazują, że na popularność palenia wpływ ma płeć. Do palenia przyznaje się 31 proc. mężczyzn (w 2012 roku palących mężczyzn było 40 proc.), regularnie robi to 26 proc. pytanych panów. Po papierosy sięga ok. 21 proc. kobiet, regularnie pali 17 proc. pań. Najczęściej palą badani w wieku 45-64 lata. Palenie najmniej popularne jest wśród osób w wieku 18-24 lata.

Zobacz także: Test: Jak wyglądają płuca e-palacza i palacza tradycyjnego? Wpływ nikotyny na organizm

Badanie pokazało, że na popularność palenia wpływa wykształcenie respondentów. Wśród osób z wykształceniem wyższym pali zaledwie 17 proc. Do nałogu najczęściej przyznają się osoby z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym i z zasadniczym zawodowym — kolejno 34 proc. i 33 proc.

Wśród bezrobotnych pali aż 45 proc. badanych, a wśród robotników niewykwalifikowanych aż 49 proc. Najmniej palaczy można znaleźć na stanowiskach kierowniczych (15.proc. respondentów) lub wśród specjalistów (15 proc.), uczniów i studentów (14 proc).

Osoby w gorszej sytuacji materialnej częściej sięgają po papierosa. Istnieje również zależność między religijnością a paleniem — osoby słabo zaangażowane w życie religijne palą zdecydowanie częściej niż osoby regularnie uczestniczące w praktykach religijnych.

Dlaczego warto rzucić palenie? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dlaczego warto rzucić palenie papierosów? Źródło: 36,6

Kto nie toleruje palaczy?

Autorzy badania pytali respondentów również o stosunek do osób palących. Zgodnie z najnowszymi badaniami 42 proc. społeczeństwa nie toleruje palaczy. 50 proc. mężczyzn i 34 proc. kobiet nie ma nic przeciwko przebywaniu w ich obecności. Co ciekawe, im młodsze osoby, tym większa tolerancyjna dla palaczy.

84 proc. regularnych palaczy przyznało, że mogą przebywać w towarzystwie osób palących. Zaledwie 15 proc. regularnych palaczy zaznaczyło, że nie lubi przebywać w obecności palących, a wśród osób palących okazjonalnie odsetek nielubiących przebywać w otoczeniu palaczy wynosi 32 proc. Aż 75 proc. badanych, którzy nigdy nie sięgnęli po papierosa, przyznało, że nie lubi przebywać wśród palaczy. Takiej samej odpowiedzi udzieliło 65 proc. byłych palaczy.

Aż 90 proc. badanych popiera zakaz palenia w miejscach publicznych. W ogromnej większości są to osoby niepalące.

Zobacz także: E-papieros a ciąża: wpływ palenia elektronicznego papierosa na ciążę

E-papieros to dalej papieros?

Papierosy elektroniczne – wbrew pozorom – nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Do ich regularnego palenia przyznaje się zaledwie 2 proc. respondentów, okazjonalne sięga po nie 1 proc. badanych. Z danych zebranych przez CBOS wynika, że po papierosy elektroniczne znacznie częściej sięgają osoby młode. 14 proc. palących często papierosy elektroniczne to respondenci do 24 lat. Dla części badanych korzystanie z papierosów elektronicznych jest swego rodzaju uzupełnieniem dla palenia papierosów tradycyjnych. 20 proc. respondentów uważa je za bardziej szkodliwe niż tradycyjne papierosy.

Aż 92 proc. ankietowanych uważa, że powinien obowiązywać zakaz sprzedaży papierosów elektronicznych i akcesoriów do nich osobom poniżej 18 lat. 84 proc. badanych popiera zakaz palenia papierosów elektronicznych w przestrzeni publicznej. Osoby, które palą papierosy elektroniczne nie popierają tego zakazu. Przeciwnych jest 34 proc. badanych.

Źródło: PAP

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
59
5
Polecamy
Polacy uzależnieni od nikotyny.
Ilu z nas nie może obejść się bez papierosa? 
Polacy uzależnieni od nikotyny. Ilu z nas nie może obejść się bez papierosa?  TVN zdrowie
Ile alkoholu spożywaliśmy w czasie pandemii?
Najnowsze badania mogą zaskakiwać
Ile alkoholu spożywaliśmy w czasie pandemii? Najnowsze badania mogą zaskakiwać Dzień Dobry TVN
Jak Polacy ocenili swoje samopoczucie w minionym roku?
Nowy sondaż CBOS-u
Jak Polacy ocenili swoje samopoczucie w minionym roku? Nowy sondaż CBOS-u Dzień Dobry TVN
Ponad połowa polskich uczniów miała już kontakt z nikotyną
Ponad połowa polskich uczniów miała już kontakt z nikotyną TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty