Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rak szyjki macicy – objawy, metody wczesnego rozpoznawania, leczenie i rokowanie 
menu
Polub nas na Facebooku

Rak szyjki macicy – objawy, metody wczesnego rozpoznawania, leczenie i rokowanie 

rak szyjki macicy

Fot. Tharakorn / Getty Images

Rak szyjki macicy to pierwotny nowotwór złośliwy pochodzenia nabłonkowego. Dużą rolę w jego rozwoju odgrywa ludzki wirus brodawczaka (HPV). Zastosowanie przesiewowych badań cytologicznych pozwala na rozpoznanie zmian w fazie wewnątrznabłonkowej (przedinwazyjnej) i skuteczne leczenie. 

Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów u kobiet. Charakteryzuje się dużym stopniem złośliwości, szerzy się głównie przez intensywne naciekanie okolicznych tkanek i drogą chłonną. Długi okres jego rozwoju przed przejściem do fazy inwazyjnej sprawia jednak, że wczesna diagnostyka i leczenie mogą całkowicie wyeliminować ryzyko rozwoju tej choroby nowotworowej.

Zobaczcie, jakie są objawy raka szyjki macicy:

Rak szyjki macicy – objawy

Pierwsze symptomy raka szyjki macicy pojawiają się zwykle dopiero w momencie, kiedy osiąga on formę inwazyjną. We wcześniejszej fazie dominują niespecyficzne objawy zapalenia szyjki macicy, pod postacią upławów, krwawień lub plamień między miesiączkami albo po odbyciu stosunku płciowego. W miarę rozwoju nowotworu objawy te mogą się nasilać, dołączają się do nich bóle podbrzusza lub pleców w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

Kolejne etapy przynoszą dodatkowe symptomy związane z wpływem guza na okoliczne tkanki. W przypadku ucisku lub naciekania moczowodów lub pęcherza moczowego mogą to być odmiedniczkowe, nawracające zapalenia nerek, krwiomocz, wodo- lub roponercze. Zajęcie ściany odbytnicy prowadzi do powstania przetoki. Chora może obserwować w stolcu świeżą krew i mieć problemy z wypróżnianiem.

Przerzuty raka szyjki macicy pojawiają się dość wcześnie i dotyczą węzłów chłonnych w miednicy małej, jamie brzusznej, a nawet w węzłach okołoaortalnych i szyjnych. W później fazie choroby może dochodzić do rozsiewu drogą naczyń krwionośnych, a guzy wtórne lokalizują się przede wszystkim w kościach i płucach.

Przyczyny raka szyjki macicy

Podstawowym czynnikiem prowadzącym do rozwoju zmian dysplastycznych w nabłonku szyjki jest zakażenie wirusami ludzkiego brodawczaka (HPV). Infekcje te skojarzone są z około 70% zachorowań na raka szyjki macicy. Ryzyko jest tym większe, im wcześniej kobieta podejmuje współżycie seksualne i im większa jest liczba jej partnerów. Czas powstawania zmian rakowych jest bardzo długi, od zakażenia do ujawnienia się nowotworu mija średnio 10–15 lat.

Polecamy: Szczepionka HPV: szczepić się czy nie?

Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są:

  • zakażenia pochwy wirusami Epsteina-Barr, HSV, HIV lub chlamydiami,
  • zwiększona ekspozycja na zakażenie wymienionymi wirusami (częsta zmiana partnerów lub kontakty z osobą, która tak funkcjonuje),
  • występowanie raka szyjki macicy w rodzinie,
  • palenie papierosów,
  • stan po wielu ciążach i porodach, szczególnie u młodej kobiety,
  • leczenie immunosupresyjne lub stan po napromienianiu miednicy małej,
  • przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych (według części badań).

Rozpoznawanie raka szyjki macicy

Objawy raka szyjki macicy pojawiają się dość późno i początkowo są mało charakterystyczne. W związku z tym podstawowe znaczenie ma wykonywanie w poradni ginekologicznej corocznych testów przesiewowych u kobiet po 30. roku życia. Kontrola powinna obejmować pełne badanie ginekologiczne i pobranie materiału do (wykazującej największą czułość) diagnostyki cytologicznej. W przypadku dostrzeżenia nadżerek, rogowacenia (leukoplakia) lub przewlekających się zmian zapalnych diagnostykę uzupełnia się m.in. o kolposkopię – badanie wzrokowe sromu, pochwy i szyjki macicy w specjalnym mikroskopie. W razie potrzeby w trakcie tej procedury pobiera się wycinki do oceny histologicznej albo dokonuje zabiegu usunięcia podejrzanych zmian. Jeśli stan chorej wskazuje na obecność inwazyjnej formy nowotworu, diagnostyka jest rozszerzana o inne badania: ultrasonografię (USG), urografię, cystoskopię, rektosigmoidoskopię, zdjęcie rentgenowskie (RTG) kości i klatki piersiowej.

Zobacz film i dowiedz się więcej o raku szyjki macicy i metodach leczenia tego nowotworu:

Zobacz film: Co trzeb wiedzieć o raku szyjki macicy? Źródło: x-news

Profilaktyka raka szyjki macicy

Podstawową formą zapobiegania rakowi szyjki macicy jest szczepionka zmniejszająca ryzyko infekcji wirusem HPV. Jej skuteczność jest największa, jeśli szczepienia dokonuje się u dziewczynek w wieku 10–13 lat, przed podjęciem współżycia płciowego. Ponieważ mężczyźni mogą przenosić wirus i zarażać nim kobiety w trakcie aktu płciowego, niektóre źródła proponują również szczepienie chłopców w tym samym wieku. Ma to docelowo zmniejszać ilość zakażonych ludzi i pulę wirusów, które mogą być przyczyną infekcji.

Leczenie raka szyjki macicy

Sposób leczenia jest uzależniony od fazy rozwoju nowotworu. Jeśli zmiana ma charakter wewnątrznabłonkowy, wystarczy jej usunięcie z marginesem tkanek zdrowych.

Na późniejszych etapach rozwoju raka szyjki macicy podejmuje się decyzję o doszczętnym chirurgicznym usunięciu zmian chorobowych, radioterapii lub podjęciu leczenia cytostatycznego. Metody te kojarzy się w zależności od potrzeb.

Rak szyjki macicy – rokowanie

Rokowanie jest zależne od etapu klinicznego rozwoju nowotworu w momencie jego rozpoznania i podjęcia leczenia. Wczesne formy są uleczalne w 100%, a w przypadku zaawansowanych zmian szanse na wyleczenie i przeżycie należy rozpatrywać indywidualnie, dlatego regularna kontrola ginekologiczna i cytologiczne badania przesiewowe mają kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
18
3
Polecamy
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Endometrioza.
Zagadkowa choroba kobiet XXI wieku
Endometrioza. Zagadkowa choroba kobiet XXI wieku Dzień Dobry TVN
Rak szyjki macicy, rak trzonu macicy – objawy, przerzuty i leczenie
Rak szyjki macicy, rak trzonu macicy – objawy, przerzuty i leczenie TVN zdrowie
Jakie są wczesne objawy raka szyjki macicy?
Jakie są wczesne objawy raka szyjki macicy? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia