Inicjatorem akcji Psychologowie dla społeczeństwa jest Krystian Rubacha, psycholog i psychoterapeuta z Torunia. Mężczyzna początkowo w mediach społecznościowych pisał, że chętnie udzieli pomocy - online -osobom, które w trudnym czasie nie potrafią sobie poradzić z emocjami czy lękiem związanym z rozprzestrzenianiem się pandemii.
Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie
Bezpłatna pomoc psychologiczna
Do Krystiana Rubacha zaczęły się zgłaszać nie tylko osoby, które potrzebują wsparcia, ale także inni psychologowie i terapeuci, którzy zaoferowali swoje wsparcie. Tak powstała akcja Psychologowie dla Społeczeństwa. Obecnie - bezpłatnych - porad w jej ramach udziela ok. 60 specjalistów.
Każda sesja trwa 50 minut i jedna osoba może skorzystać maksymalnie z trzech rozmów telefonicznych lub spotkań online z psychologiem czy psychoterapeutą. Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie internetowej: www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl.
Koronawirus SARS-CoV-2 - co warto o nim wiedzieć?
Wirus wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie atakuje przede wszystkim układ oddechowy i może doprowadzić do rozwoju zapalenia płuc (w skrajnych przypadkach zakażenie koronawirusem wywołuje niewydolność oddechową). Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą wysoka gorączka, duszności, kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie. Coraz częściej badacze mówią, że o zakażeniu mogą świadczyć także biegunka, wymioty oraz zaburzenia węchu i smaku.
Mimo że patogen może zaatakować każdego, to w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby starsze oraz przewlekle chore. Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci ze schorzeniami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, cukrzycą oraz chorobami autoimmunologicznymi.
Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o kwarantannie: