Polub nas na Facebooku
Czytasz: Psycholog: sześciolatki lepiej sobie radzą ze smartfonem niż z zawiązywaniem buta
menu
Polub nas na Facebooku

Psycholog: sześciolatki lepiej sobie radzą ze smartfonem niż z zawiązywaniem buta

smartfon dziecko

Oliver Helbig GettyImages

Dzieci w coraz młodszym wieku zaczynają korzystać ze smartfonów i tabletów. To może być problem, ponieważ zbyt częste korzystanie z tego typu urządzeń może być szkodliwe dla prawidłowego rozwoju mózgu - ostrzegają specjaliści. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ruszyła w tym tygodniu z kampanią „Zadbaj o dziecięcy mózg”

– Z doświadczeń naszej fundacji widzimy, że rodzice coraz wcześniej udostępniają dzieciom nowe technologie. Prowadzi to do tego, że nawet 75 proc. sześciolatków sprawnie posługuje się nowymi technologiami, podczas gdy tylko 9 proc. umie dobrze zasznurować buty. To trochę obrazuje, jak może wyglądać rzeczywistość, kiedy nie zajmiemy się obszarem równowagi między życiem dzieci offline a życiem online

– powiedziała psycholog Marta Wojtas z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Czytaj też: Fonoholizm – na czym polega uzależnienie od telefonu i jak mu zapobiegać?

Zwróciła uwagę, że problem uzależnienia od internetu dotyka coraz więcej młodych ludzi. – Badania, które Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przeprowadziła kilka lat temu, pokazują, że problem ten w dużym nasileniu występuje u 1,5 proc. młodych ludzi. Z kolei 12 proc. już wykazuje przynajmniej kilka objawów nadużywania internetu – wskazała Wojtas.

Czytaj też: Jak odzwyczaić dziecko od korzystania z telefonu?

Smartfon - jak wpływa na koncentrację

Ekspertka podkreśliła, że nadmierne korzystanie z urządzeń ekranowych może prowadzić do słabszego rozwoju umiejętności poznawczych, problemów z koncentracją uwagi, trudności w kontaktach społecznych oraz radzeniu sobie z emocjami.

Wpływa również na zdrowie oraz rozwój układu nerwowego powodując nadmierną stymulację, co w konsekwencji może prowadzić do problematycznego korzystania z ekranów i uzależnienia.

Dlatego Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ruszyła w tym tygodniu z kampanią „Zadbaj o dziecięcy mózg”, której celem jest zwrócenie uwagi rodziców na nadmierne korzystanie ich dzieci z urządzeń ekranowych. W ramach kampanii zaproponowano rodzicom wprowadzenie do codziennego życia tzw. domowych zasad ekranowych, czyli zbioru reguł określających sposób i czas korzystania z ekranów.

– Chcemy, żeby rodzice spojrzeli na ten problem z pozytywnej strony, bo jesteśmy zdania, że nowe technologie mogą nam dużo dać i bardzo ułatwić życie, natomiast bardzo ważne jest też to, żeby nauczyć się z nich korzystać, tak aby nie przysłaniały nam ważnych elementów życia

– podkreśliła ekspertka fundacji.

Telewizja, smartfony, tablety - od kiedy bezpieczne dla dzieci?

Marta Wojtas wskazała, że na podstawie wielu różnych badań m.in Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego, fundacja opracowała przedział czasowy korzystania z urządzeń elektronicznych, który jest odpowiednio dopasowany do wieku.

– Według tych zaleceń dzieci do 2. roku życia w ogóle nie powinny być eksponowane na ekrany. Z kolei dzieci między 2. a 6. rokiem życia mogą korzystać z urządzeń ekranowych ok. pół godziny dziennie. Między 6. a 12. rokiem życia takie użytkowanie powinno odbywać się około godziny w ciągu dnia. Później ten czas zwiększa się do mniej więcej dwóch godzin – powiedziała Wojtas.

Zaznaczyła, że bardzo ważne jest to, by rodzic towarzyszył dziecku w korzystaniu z internetu, nie tylko po to, by nadzorować oglądane treści, ale także by wytłumaczyć i uczyć korzystania z tego medium.

– Zachęcamy do tego, żeby np. wydzielić czas dla rodziny, by te momenty, kiedy wspólnie jemy obiad, bawimy się, czy wychodzimy na spacer, były bez ekranów. Proponujemy też, by wszystkie urządzenia elektroniczne odkładać do jednego miejsca. Chodzi o to, żeby nie było takiej sytuacji, gdzie wszyscy siedzą razem „z głową w ekranie”

– powiedziała eksperta.

Telefon komórkowy a rozwój mowy i problemy ze snem

Badania pokazują, że dzieci, które zbyt dużo czasu spędzają przed ekranem smartfona czy komputera częściej mają problemy ze snem, później też zaczynają mówić. W ocenie specjalistów korzystanie z nowoczesnych technologii sprzyja otyłości. Czas, który dziecko spędza przed ekranem, powinien być przeznaczony na zabawę lub aktywność na świeżym powietrzu. A to właśnie ruch jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka, a nie telefon.

Wojtas podkreśliła też jak ważne jest zadbanie o regenerację, czyli zdrowy sen.

– Zachęcamy, by na godzinę przed spaniem nie mieć kontaktu z urządzeniami ekranowymi, bo one emitują niebieskie światło, które może zaburzać jakość snu. Zachęcamy też, by nie trzymać telefonu, czy tabletu w sypialni oraz żeby nie zaglądać do telefonu po przebudzeniu

– powiedziała psycholog.

Podkreśliła, że rodzice powinni postawić na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem. – Ruch jest bardzo ważny dla rozwoju mózgu i jego regeneracji. Tu chodzi też o to, żeby telefon nie był jedynym sposobem na nudę – dodała Wojtas.

Kiedy pierwsza komórka dla dziecka?

Ekspertka przyznała, że trudno jest wskazać odpowiedni wiek na kupno pierwszego telefonu dla dziecka.

– Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne określiło jakiś czas temu, że dziecko, które dostaje smartfona, powinno mieć co najmniej 15, 16 lat. To jest związane z poziomem rozwoju mózgu. We wczesnym wieku dziecko podejmując decyzje, działa bardziej impulsywnie. Podejmowanie decyzji, przewidywanie konsekwencji jest znacznie utrudnione, układ nerwowy nie jest odpowiednio rozwinięty

– tłumaczyła ekspertka.

Wskazuje, że dopiero nastolatek jest w stanie teoretycznie podjąć odpowiedzialną decyzję w sprawie korzystania z takich urządzeń.

– W praktyce widzimy, że jest różnie. Dobrze wiemy, że młodsze dzieci są w stanie świetnie obsługiwać urządzenia elektroniczne, niestety nie idzie to w parze z odpowiedzialnym użytkowaniem

– zauważyła.

Zdaniem Marty Wojtas do 12. roku życia dzieci nie powinny mieć własnego smartfona.

– Myślę, że to korzystanie ze smartfonu przerasta ich możliwości decyzyjne i przewidywanie konsekwencji. Jeśli jest to pod ścisłym nadzorem rodzica, to jeszcze jest szansa, że dziecko może być w miarę bezpieczne. Jednak pracując z rodzicami, widzimy, że oni często nie są w stanie sprawować odpowiedniej kontroli nad urządzeniem, z którego korzysta dziecko

– podkreśliła.

Źródło: PAP
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
91
11
Polecamy
Telefon a rozwój dziecka.
"Dzieci do 2.
roku życia nie powinny w ogóle korzystać z ekranów"
Telefon a rozwój dziecka. "Dzieci do 2. roku życia nie powinny w ogóle korzystać z ekranów" Dzień Dobry TVN
Ta choroba dotyka coraz młodsze dzieci.
Czym jest demencja cyfrowa i jak jej przeciwdziałać?
Ta choroba dotyka coraz młodsze dzieci. Czym jest demencja cyfrowa i jak jej przeciwdziałać? TVN zdrowie
Jak odzwyczaić dziecko od korzystania z telefonu?
Jak odzwyczaić dziecko od korzystania z telefonu? TVN zdrowie
Smartfony i tablety - czy mogą uszkodzić mózg dziecka?
Smartfony i tablety - czy mogą uszkodzić mózg dziecka? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby