Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przewlekły ból głowy - jak go leczyć? 
menu
Polub nas na Facebooku

Przewlekły ból głowy - jak go leczyć? 

Fot. Kadr z filmu 36,6, sezon 4, odcinek 3

Fot. Kadr z filmu 36,6, sezon 4, odcinek 3

Ból głowy może okazać się bardzo poważnym problemem - zwłaszcza, gdy jest nawracający, częsty, a leki przeciwbólowe nie są pomocne. Czy można sobie pomóc? Można. Należy udać się na konsultację do specjalisty zajmującego się leczeniem bólu głowy. Na wasze pytania dotyczące leczenia bólu głowy odpowiadał dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog, ekspert programu 36,6°C. Zobaczcie, jakie metody leczenia rekomenduje.

Ból głowy zdarzył się każdemu, jednak w niektórych przypadkach może być bardzo dokuczliwy. Ból może wystąpić w wyniku zmęczenia, niskiego ciśnienia, stresu, ale może także być chorobą, np. migreną lub chorobą Hortona lub objawem innych, poważniejszych chorób. Jak zatem klasyfikować bóle głowy? Co powinno nas zaniepokoić?

Niepokojący jest każdy ból, który wystąpi nagle i jest bardzo mocny np. taki, który określilibyśmy jako najgorszy w życiu np. po wysiłku lub stosunku seksualnym, bo może świadczyć o krwotoku mózgowym. Również niepokojący jest ból głowy, który zwiększa się z wysiłkiem bądź wystąpił nagle i nie przechodzi pomimo leczenia. Każdy nagły i silny ból głowy wymaga konsultacji lekarskiej. Dopiero kolejne identyczne napady można uznać za niegroźne - mówi dr Łukasz Kmieciak, neurolog, ekspert programu 36,6°C.

Zacznijmy od migreny

Migrena to przewlekła choroba, która powoduje bardzo silne i uciążliwe bóle głowy. Pacjenta drażni wtedy dźwięk, światło, jest zmęczony, ale odpoczynek nie pomaga uporać się z migreną. Bóle migrenowe można podzielić na sporadyczne, ostre oraz przewlekłe i nawracające. Bóle migrenowe są zazwyczaj jednostronne i trwają od 4 do 72 godzin. Może się zdarzyć, że choroba doprowadzi do ciągłego bólu.

Leczenie migreny jest głównie objawowe. Jeśli napady bólu nie występują bardzo często, to nie ma wskazać do blokady nerwów, czyli operacji.

Operacja jest ostatecznością. Jest dla pacjentów, u których nie pomagają żadne inne metody. Wykonuje się jeżeli są objawy wskazujące, że częste napady migreny są spowodowane podrażnieniem nerwów na głowie - przypomina dr Łukasz Kmieciak, neurolog, ekspert programu 36,6°C.

W diagnozie bólu głowy pomocne są badania - rezonans, tomografia komputerowa. Aby wykluczyć inne choroby należy zrobić także badania krwi, prowadzić pomiary ciśnienia tętniczego. W pierwszej kolejności należy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, a następnie, w celu pogłębienia diagnozy do neurologa lub anestezjologa, bowiem to oni zajmują się leczeniem bólu (po ukończeniu studiów podyplomowych medycyna bólu). 

W leczeniu migrenowego bólu głowy pomocna jest akupunktura. Zabiegi pomagają, ale niestety w wielu przypadkach należy je powtarzać, aby efekt się utrzymywał. 

Klasterowy ból głowy

To inaczej choroba Hortona, nazywana także "chorobą samobójców", w której odczuwany ból jest bardzo dotkliwy, a pacjent nie ma wpływu na jego wystąpienie. Ból głowy w chorobie opisywany jest przez pacjentów jako silny i świdrujący, trwa zwykle kilkanaście minut (choć ataki mogą trwać nawet do kilku godzin). Pojawia się każdego dnia, czasem nawet kilka razy dziennie. Zwykle umiejscawia się po jednej stronie twarzy, w okolicach oka. 

Leczenie choroby Hortona jest bardzo trudne. Zwykle stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwmigrenowe, zaleca różne techniki oddychania i prowadzenie dzienniczka, w którym pacjenci będą zapisywać ataki oraz czynniki drażniące, które mogą je wywoływać. Jedną z technik leczenia klasterowego bólu głowy jest operacja.

Ja najczęściej wykorzystuje blokadę nerwów potylicznych i zwojów skrzydłowo-podniebiennych oraz oddychanie czystym tlenem w czasie napadu - mówi dr Łukasz Kmieciak, neurolog, ekspert programu 36,6°C.

Chcecie wiedzieć więcej o metodach leczenia bólu głowy? Zapraszamy was do zapoznania się z pytaniami zadawanymi przez użytkowników podczas naszego czatu z ekspertem, dr. Łukaszem Kmieciakiem, neurologiem, który o leczeniu bólu głowy opowiadał także w programie 36,6 °C. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
15
3
Komentarze (0)
Nie przegap
Cztery partie leku przeciwalergicznego wycofane z obrotu
Cztery partie leku przeciwalergicznego wycofane z obrotu
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia