Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przewlekłe zapalenie wątroby typu B i C – przebieg i objawy chorób
menu
Polub nas na Facebooku

Przewlekłe zapalenie wątroby typu B i C – przebieg i objawy chorób

SEBASTIAN KAULITZKI/SCIENCE PHOTO LIBRARY/getty images

Przewlekłe zapalenia wątroby typu B i C mają różne przyczyny i ciężki przebieg. Choroby charakteryzują się zmianami martwiczo-zapalnymi wątroby, manifestującymi dokuczliwe objawy somatyczne. Stanowią główną przyczynę marskości i raka wątroby.

Przewlekłe zapalenia wątroby typu B i C wykazują wiele cech wspólnych na poziomie objawów klinicznych. Schorzenia różnią się histopatologią miąższu wątroby, umiejscowieniem i zasięgiem uszkodzenia. Zakażanie wirusowym zapaleniem wątroby (WZW) odbywa się na drodze kontaktu z zakażoną krwią lub płynami ustrojowymi nosiciela.

Przewlekłe zapalenie wątroby

Przewlekłe zapalenie wątroby to choroba o różnorodnej etiologii i sile przebiegu, wywołana zakażeniem wirusowym. Charakteryzuje się zmianami zapalno-martwiczymi w miąższu wątroby, utrzymującymi się przez co najmniej 6 miesięcy. Chociaż wszystkie typy przewlekłych rodzajów zapaleń wątroby wykazują wiele cech wspólnych na poziomie klinicznym i histologicznym, to różnorodności nadaje im odmienność histopatologiczna, której podstawą jest umiejscowienie i zasięg uszkodzenia narządu. Na podstawie zmian na tle serologicznym można dokonać podziału przewlekłego zapalenia wątroby na typy B i C. W zależności od odmiany choroba może postępować łagodnie (z powolną progresją zmian) bądź w formie ciężkiej, w której przebiegu dochodzi do szybkiego postępu uszkodzeń strukturalnych wątroby, prowadzących nawet do marskości lub nowotworu wątroby. Przebieg i objawy przewlekłego zapalenia wątroby zależą od rodzaju wirusa wywołującego chorobę.

Przewlekłe zapalenie wątroby typu B – przebieg

Przewlekłe zapalenie wątroby typu B powstaje w wyniku zakażenia wirusem HBV za pośrednictwem kontaktu z zainfekowaną krwią oraz płynami ustrojowymi zawierającymi krew. Do grupy czynników ryzyka zalicza się pracę w zakładach opieki zdrowotnej oraz zabiegi medyczne z udziałem krwi, takie jak transfuzje i dializy. Przeniesienie wirusa zapalenia wątroby typu B możliwe jest także podczas kontaktów seksualnych, zabiegów kosmetycznych i tatuowania, przebiegających z naruszeniem ciągłości skóry. Przewlekłe zapalenie wątroby typu B rozwija się do 6 miesięcy po infekcji, w następstwie mniej lub bardziej wyrażonej ostrej fazy choroby. Często przebiega bezobjawowo lub łagodnie. Schorzenie u dzieci postępuje wolniej niż u dorosłych, u których stanowi jedną z dominujących przyczyn marskości i raka wątroby.

Przewlekłe zapalenie wątroby typu B – jak się objawia?

Przewlekłe zapalenie wątroby typu B początkowo przebiega bez dolegliwości lub objawy są słabo wyrażone. Chorobie najczęściej towarzyszy obniżony nastrój i uczucie zmęczenia. W badaniu przedmiotowym można dostrzec nieznacznie powiększoną wątrobę oraz zażółcenie powłok skórnych, obecne stale lub pojawiające się okresowo. Zaawansowana postać zniszczeń wątroby powstałych w przebiegu przewlekłego zapalenia typu B zwykle prowadzi do nadciśnienia wrotnego, utraty apetytu i spadku masy ciała, wodobrzusza, powiększenia śledziony, stale utrzymującej się żółtaczki, wybroczyn podskórnych i skłonności do siniaków. Ponadto często występują hipogonadyzm (uszkodzenie gonad) i ginekomastia (przerost sutka u mężczyzny). Przewlekłe zapalenie wątroby typu B sprzyja kłębuszkowemu zapaleniu nerek. Okresowe zaostrzenia choroby może przypominać objawy ostrej postaci WZW.

Przewlekłe zapalenie wątroby typu C – przebieg

Przewlekłe zapalenie wątroby typu C rozwija się w następstwie zakażenia wirusem HCV po blisko 150 dniach inkubacji w organizmie pomimo leczenia ostrej postaci choroby. Schorzenie szerzy się drogą krwiopochodną oraz poprzez niesterylny sprzęt medyczny i naruszenie ciągłości skóry. Przewlekłe zapalenie wątroby typu C często nie daje charakterystycznych objawów. Zbyt późne rozpoznanie i wdrożona terapia może prowadzić do niewydolności, marskości i nowotworu wątroby, a także sprzyja powstawaniu żylaków przełyku i żołądka.

Jak się objawia przewlekłe zapalenie wątroby typu C?

Przewlekłe zapalenie wątroby typu C w pierwszym etapie najczęściej przebiega bezobjawowo. Stopniowo pojawiają się niespecyficzne dla choroby objawy, utrudniające diagnozę i wczesną interwencję lekarską. Do najbardziej charakterystycznych symptomów zalicza się bóle mięśniowo-stawowe, zmęczenie, słaby apetyt czy nawracające mdłości oraz objawy grypopochodne. Sporadycznie obserwuje się przetrwałe po ostrej fazie zażółcenie skóry. Wraz z postępem zmian zapalno-martwiczych wątroby dodatkowo pojawiają się m.in.: świąd skóry, zaburzenia układu krzepnięcia i encefalopatia wątrobowa. Przewlekłe zapalenie wątroby typu C często stanowi podłoże zaburzeń autoimmunologicznych, np. zespołu Sjögrena, w którym dochodzi do uszkodzenia ślinianek i gruczołów łzowych, w efekcie czego pojawiają się dolegliwości, takie jak wysychanie oczu, uczucie piasku pod powieką, przekrwienie spojówek, problemy z żuciem i mówieniem czy odczuwaniem smaku. Ponadto przewlekłe zapalenie wątroby typu C sprzyja cukrzycy i obniżeniu poziomu płytek krwi.

Zobacz film: Wątroba

źródło:x-news


Bibliografia:

  1. Gołąb J., „Immunologia”, PWN, Warszawa 2004;
  2. Juszczyk J., „Wirusowe zapalenia wątroby”, PZWL, Warszawa 1999;
  3. Polański J. A., „Hepatologia – kompendium”, Medical Tribune, Warszawa 2004.

 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
87
6
Polecamy
Cukrzyca.
Rodzaje, objawy, powikłania.
Jak wygląda życie z cukrzycą?
Cukrzyca. Rodzaje, objawy, powikłania. Jak wygląda życie z cukrzycą? Dzień Dobry TVN
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest uleczalne.
Jak wykryć chorobę na wczesnym etapie?
Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest uleczalne. Jak wykryć chorobę na wczesnym etapie? TVN zdrowie
Nie daj się zaskoczyć wirusowemu zapaleniu wątroby!
28 lipca obchodzony jest światowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby
Nie daj się zaskoczyć wirusowemu zapaleniu wątroby! 28 lipca obchodzony jest światowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?