Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przewiane plecy – jak poradzić sobie z bólem w dolnej lub górnej części pleców?
menu
Polub nas na Facebooku

Przewiane plecy – jak poradzić sobie z bólem w dolnej lub górnej części pleców?

Starszy mężczyzna siedzi na pniu drzewa i trzyma się za bolące plecy

Fot. DjelicS / Getty Images

Przewiane plecy są najczęściej skutkiem nieodpowiedniego zabezpieczenia termicznego organizmu, zwłaszcza jeśli wystawiony jest on na dodatkowe działanie przenikliwego wiatru. Najczęstszym objawem przewiania jest ból, określany jako ostry lub przenikliwy, który może być spowodowany przez napięcie mięśni lub zapalenie korzonków.

Zimne powietrze, a zwłaszcza działanie wiatru, może powodować wychłodzenie odsłoniętej okolicy ciała i np. przewianie pleców. Najszybciej dochodzi do miejscowego przeziębienia, jeśli skóra jest mokra lub wilgotna od potu. Dlatego zawsze trzeba dbać o właściwe ubranie, m.in. podczas jesiennych prac w ogrodzie czy porannego joggingu, kiedy na skutek wysiłku nieodczuwana jest rzeczywista temperatura zewnętrzna.

Przewiane plecy – skąd się bierze intensywny ból?

Jeśli przewiane plecy dają objawy bólowe, mogą one wynikać ze skurczu mięśni. Organizm właśnie w ten sposób reaguje na wychłodzenie danej okolicy. Przykurczone włókna mięśniowe są znacznie mniej elastyczne, co powoduje wspomniane dolegliwości. W ich obrębie powstają niewielkie zgrubienia, zwane punktami spustowymi, i to właśnie one powodują przeszkadzający ból. Z tego typu dolegliwością najlepiej poradzi sobie fizjoterapeuta lub doświadczony masażysta, rozbijając punkty i przywracając mięśniom odpowiednią elastyczność. Niestety nie zawsze zabieg dostępny jest w tak szybkim czasie, jakbyśmy sobie tego życzyli.

Ból po przewianiu pleców może być też wynikiem zapalenia korzonków, które pojawia się nagle i jest bardzo dokuczliwe. Przykra dolegliwość jest spowodowana uciskiem na nerwy rdzeniowe. Charakterystycznym objawem jest bardzo ostry ból, który promieniuje do karku i stawu ramiennego lub rozchodzi się po pośladkach i kończynach. Dolegliwości nasilają się przy wykonywaniu nawet najmniejszej czynności, stąd cierpiąca osoba największą ulgę czuje w pozycji leżącej.

Przewianie pleców na górze

Przewianie pleców na górze może powodować sztywność karku i ból między łopatkami, które niekiedy mylone są ze zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie kręgosłupa. Z pewnością do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie. Następstwem przewiania jest najczęściej jednostronny ból szyi, w wyniku którego ciężko jest odwrócić głowę bez zwracania w danym kierunku całego korpusu. Dolegliwości pojawiają się najczęściej po przemarznięciu, zwłaszcza jeśli dodatkowo ciało narażone jest na działanie wiatru. Z takimi warunkami można się spotkać nie tylko na spacerze – wystarczy siedzenie w przeciągu. Ból odczuwany jest niemal przez cały czas, ale nasila się w momencie próby zmiany pozycji, stąd dokucza również w nocy, kiedy człowiek nieświadomie przekręca się z boku na bok.

W takich przypadkach nigdy nie należy prostować głowy na siłę, a najpierw rozgrzać wychłodzone i najprawdopodobniej skurczone mięśnie szyi. Domowe sposoby na przewianie pleców obejmują kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych, a przed snem stosowanie maści o działaniu rozgrzewającym i przeciwzapalnym. Wychodząc na zewnątrz, koniecznie trzeba założyć szalik lub golf, które zabezpieczają mięśnie przed kolejnym wychłodzeniem. Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu kilku dni, konieczne mogą się okazać wizyta u fizjoterapety lub rozluźniający masaż. Pogłębiających się dolegliwości nie należy bagatelizować, trzeba skonsultować je z lekarzem.

Przewianie pleców na dole

Przewianie pleców na dole i odczuwany w tym miejscu ból może mieć kilka przyczyn. Najczęściej jest wynikiem nagłego i silnego skurczu mięśni w odpowiedzi na działanie niskiej temperatury. Dolegliwości dokuczają, zwłaszcza jeśli skóra była np. wilgotna od potu. Następuje wówczas szybka utrata ciepła w danej partii ciała, na skutek której mięśnie się kurczą.

Ból odczuwany w okolicach lędźwi może być związany z przewianiem lub przeziębieniem nerek. Dodatkowo występują wówczas objawy towarzyszące, m.in. oddawanie moczu w mniejszej ilość i jego zmętnienie. W takich sytuacjach ponownie dobrze sprawdzają się domowe sposoby, które można zastosować już przy pierwszych niepokojących objawach.

Polecamy: Ból pleców - objawy, przyczyny, jak leczyć?

Leczenie przewiania pleców należy zacząć od rozgrzania całego organizmu. Zachęca się do gorących kąpieli z dodatkiem olejków eterycznych, np. eukaliptusowego, które wykazują też działanie antyseptyczne. O chore plecy należy dbać zwłaszcza przy wyjściu na zewnątrz, stosując dodatkową bieliznę pod ubranie. Zwłaszcza osoby aktywne fizyczne powinny pamiętać, że właściwe zabezpieczenie termiczne jest podstawą sportu uprawianego jesienią i zimą – niewskazane są krótkie i przewiewne koszulki, ale raczej zalecana jest przylegająca do ciała bielizna, która dodatkowo odprowadza na zewnątrz pot. W ten sposób można bezpiecznie udać się na poranny jogging, bez ryzyka powrotu z kontuzją pleców.

Zobaczcie jak przygotować rozgrzewający kompot z goździków:

Zobacz film: Rozgrzewający kompot z goździków. Źródło: Dzień Dobry TVN

Polecamy: Co zjeść i wypić, żeby szybko się rozgrzać?

Jeśli jednak wystąpią dolegliwości bólowe w okolicy lędźwi, warto sobie przypomnieć, gdzie schowany jest termofor lub poduszka elektryczna. Ogrzanie chorego miejsca daje najlepsze efekty i zniejsza ryzyko rozwoju infekcji, np. nerek, które może przerodzić się w zapalenie korzonków.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
78
11
Polecamy
Domowe sposoby na ból głowy.
Co jest dobre na ból głowy w ciąży, u dziecka, napięciowy?
Domowe sposoby na ból głowy. Co jest dobre na ból głowy w ciąży, u dziecka, napięciowy? Dzień Dobry TVN
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić?
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Objawy przewiania szyi.
Co robić gdy przewieje szyje?
Przewianie szyi ile trwa?
Przewianie szyi domowe sposoby
Objawy przewiania szyi. Co robić gdy przewieje szyje? Przewianie szyi ile trwa? Przewianie szyi domowe sposoby TVN zdrowie
Zapalenie korzonków – jakie są objawy i sposoby leczenia korzonków nerwowych?
Zapalenie korzonków – jakie są objawy i sposoby leczenia korzonków nerwowych? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?