Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przeszczep trzustki – wskazania do zabiegu, powikłania i efekty 
menu
Polub nas na Facebooku

Przeszczep trzustki – wskazania do zabiegu, powikłania i efekty 

brzuch

Fot.: Ryan McVay / Getty Images

Przeszczep trzustki to rzadko wykonywany zabieg, którego celem jest przywrócenie prawidłowego wydzielania insuliny w organizmie. Przyczyną może być zaawansowana cukrzyca (z objawową lub zagrażającą niewydolnością nerek) albo inne stany, w których trzustka przestała pełnić swą rolę. 

Trzustka to narząd jamy brzusznej, który spełnia rolę wydzielniczą. Ze względu na jej budowę, unaczynienie i położenie zabiegi operacyjne na tym narządzie są trudne do wykonania. Jednak zabiegi przeszczepu trzustki są podejmowane, gdyż chory z cukrzycą po transplantacji tego narządu może uniezależnić się od konieczności ciągłej kontroli poziomu cukru i stosowania insuliny, a w dłuższej perspektywie czasu uniknąć poważnych, zagrażających życiu powikłań.

Trzustka – budowa i czynność

Trzustka jest narządem jamy brzusznej, położonym w tylnej części nadbrzusza. Zbudowana jest z miękkiej, bardzo wrażliwej tkanki gruczołowej, ukształtowanej w tzw. zraziki, z których formują się trzy podstawowe części narządu: przylegająca do dwunastnicy głowa z cieśnią, trzon i ogon, sięgający zwykle aż do śledziony. Narząd jest położony poziomo.

Trzustka spełnia dwie podstawowe funkcje: zewnątrz- i wewnątrzwydzielniczą. Wydzielanie zewnętrzne to produkcja przez komórki pęcherzykowe trzustki enzymów trawiennych, które przez przewód trzustkowy trafiają do przewodu żółciowego wspólnego i do dwunastnicy. Tam spełniają ważną rolę w trawieniu białek i tłuszczów. Wydzielanie wewnętrzne to bardziej skomplikowany mechanizm, który przede wszystkim pozwala na regulację poziomu glukozy w organizmie.

Cukrzyca jako choroba trzustki

Niedobór produkowanej przez trzustkę insuliny sprawia, że poziom cukru we krwi podnosi się niebezpiecznie, a jednocześnie spada jego zawartość w komórkach. Powstająca w ten sposób cukrzyca, a w jej przebiegu wysoka glikemia (pojawiająca się nawet przejściowo), powoduje przyspieszenie rozwoju zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych (z niebezpiecznymi powikłaniami sercowo-naczyniowymi i mózgowymi). Hiperglikemia jest też przyczyną niewydolności nerek oraz stopniowej utraty wzroku ze względu na rozwijającą się retinopatię. Zmiany te są postępujące i nieodwracalne, a nawet bardzo zaawansowane leczenie farmaceutykami (w tym insuliną) pozwala tylko na spowolnienie ich rozwoju. Wynika to z faktu, że żadne (nawet najczęściej powtarzane) badanie poziomu cukru i dostosowywanie każdej dawki insuliny do uzyskanych wyników i potrzeb nie zastąpi naturalnej regulacji, w której trzustka odgrywa niezmiernie ważną rolę.

Wskazania do przeszczepu trzustki

Przeszczep trzustki to zabieg niezmiernie skomplikowany i obarczony relatywnie dużym ryzykiem. Kwalifikacją do niego są bardzo zaawansowane zmiany cukrzycowe albo taki przebieg tej choroby, który wskazuje na to, że powikłania pojawią się szybko i doprowadzą pacjenta do ciężkiego kalectwa lub śmierci.

Najczęstszym wskazaniem jest cukrzyca z niewydolnością nerek. Taki chory jest poddawany insulinoterapii i jednocześnie regularnym dializom, a trzustkę przeszczepia się mu albo wraz z nerką, albo już po transplantacji tego narządu. Dzięki temu chory diabetyk ma szansę na nawet całkowity powrót do zdrowia.

Chorzy, u których powikłania cukrzycy nie są jeszcze rozwinięte, a jednocześnie stwierdza się niewydolność trzustki, są kwalifikowani do tzw. wyprzedzającego przeszczepu trzustki. O ile przeszczepiona trzustka podejmuje prawidłową czynność, a przeszczep nie zostaje odrzucony, to stan zdrowia chorego osiąga normę: nie musi on brać insuliny, może powrócić do normalnego życia i do pracy. Kobiety po udanych przeszczepach, mimo konieczności stosowania leków immunosupresyjnych (zapobiegających odrzuceniu transplantowanego organu), mogą również zachodzić w ciążę i rodzić dzieci.

Pozostałymi (choć bardzo rzadkimi) wskazaniami do przeszczepu są:

  • pozapalna niewydolność trzustki,
  • marskość trzustki,
  • stan po skutecznym usunięciu raka trzustki, bez nawrotu choroby nowotworowej.

Stany te powodują niedobór insuliny i wtórne wystąpienie objawów cukrzycy (ze wszystkimi powikłaniami włącznie).

Przeszczep trzustki – efekty i powikłania

Przeszczep trzustki (połączony ewentualnie z transplantacją nerki) to zabieg, który może przywrócić choremu możliwość normalnego funkcjonowania bez konieczności używania insuliny czy regularnego wykonywania dializ. Zabezpiecza przed utratą wzroku albo amputacjami kończyn z wtórnymi zmianami zgorzelinowymi. Dzięki postępom współczesnej medycyny dzieje się tak w 60–70% zabiegów. Jednak jest to operacja ciężka do wykonania i niepozbawiona powikłań.

Do najczęstszych z nich należą:

  • zapalenie przeszczepionego narządu (wywołane niedokrwieniem w czasie zabiegu albo intensywną manipulacją w trakcie zabiegu),
  • martwica przeszczepionego narządu ze względu na powikłania zakrzepowe w zespoleniach naczyniowych,
  • odrzucenie przeszczepu (mogące wymagać nawet eksplantacji – usunięcia wszczepionych narządów trzustki),
  • krwawienia, infekcje i przetoki pooperacyjne.

Mimo braku innych powikłań w niektórych przypadkach zdarza się również, że dobrze wygojony przeszczep bez oznak odrzucenia nie podejmuje czynności wydzielniczej i nie spełnia swojej roli. Dlatego kwalifikacja chorego do transplantacji trzustki nie jest procesem prostym – wymaga indywidualnej oceny stanu chorego przez wielu specjalistów. 

Zobacz film: Insulina - ratunek przed śmiercią. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
22
1
Polecamy
Przeszczepienie nerki – życie po przeszczepie, kto może być dawcą?
Przeszczepienie nerki – życie po przeszczepie, kto może być dawcą? TVN zdrowie
Cukrzyca.
Rodzaje, objawy, powikłania.
Jak wygląda życie z cukrzycą?
Cukrzyca. Rodzaje, objawy, powikłania. Jak wygląda życie z cukrzycą? Dzień Dobry TVN
Zalecenia i powikłania po operacji zaćmy
Zalecenia i powikłania po operacji zaćmy Dzień Dobry TVN
Nefrektomia – zabieg usunięcia nerki.
Wskazania, przebieg, powikłania
Nefrektomia – zabieg usunięcia nerki. Wskazania, przebieg, powikłania TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?