Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przesądy dotyczące ciąży – skąd się biorą i dlaczego współczesne kobiety nie powinny w nie wierzyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Przesądy dotyczące ciąży – skąd się biorą i dlaczego współczesne kobiety nie powinny w nie wierzyć?

ciąża

Fot.: Hero Images / Getty Imges

Zgaga w ciąży oznacza nadmierne owłosienie dziecka, depilacja w ciąży – łyse dziecko. Chrzest i pogrzeb to uroczystości, w których kobieta w ciąży nie powinna uczestniczyć. Przesądy te co prawda nie są szkodliwe, a ich przestrzeganie nie jest groźne, nie powinny być jednak traktowane poważnie.

Czy można w ciąży przechodzić pod sznurami na pranie, pójść na pogrzeb, zostać chrzestną? Ufając przesądom, na te i podobne pytania odpowiemy przecząco. Czy jednak warto wierzyć w zabobony? Żyjemy w XXI wieku, więc powinniśmy opierać swoją wiedzę na badaniach i danych naukowych. Tymczasem przesądy nadal są popularne, a wiele kobiet stosuje się do tych wskazówek ze strachu przed konsekwencjami.

Przesądy w ciąży – skąd się biorą?

Przesądów na czas ciąży jest wiele. Niegdyś opieka nad ciężarną była ograniczona do minimum. Kobiety nieraz ciężko pracowały w polu do czasu rozwiązania, rodziły w brudnych stodołach lub w domach. Nieprawidłowego ułożenia dziecka czy stanów zagrożenia życia nie diagnozowano, ponieważ nie było ultrasonografii i szerokiego dostępu do zabiegowych porodów. Dlatego też niemowlęta i ich matki często umierały przy porodach. Ze względu na to, iż nie było jeszcze tak szerokiej wiedzy z zakresu położnictwa, ciąży i porodu, kobiety na swój sposób starały się tłumaczyć odmienny stan. Powstawały różne teorie, które w dzisiejszych czasach nie powinny być przez kobiety w ciąży traktowane poważnie.

Zobaczcie na filmie, jak zadbać o skórę brzucha w trakcie ciąży:

Zobacz film: Jak dbać o skórę brzucha podczas ciąży? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jakie są najczęstsze przesądy o ciąży?

Najczęstsze przesądy o ciąży to te dotyczące płci dziecka. W badaniu ultrasonograficznym można wstępnie ocenić płeć około 13 tygodnia ciąży. Mimo to lekarze są powściągliwi w przekazywaniu takich informacji we wczesnym okresie ciąży. Najczęściej kobiety dowiadują się o płci około 20 tygodnia ciąży, gdy brzuszek jest nieco zaokrąglony w związku z odmiennym stanem. Przesądy ciążowe wskazują na to, że dziewczynki odbierają przyszłej mamie urodę. Zatem jeśli kobieta w ciąży wygląda ładnie, najpewniej urodzi chłopca. Problemy z cerą, nadmierne tycie czy rozstępy skórne tłumaczone są natomiast noszeniem w łonie dziewczynki. Podobnie ocenie podlega brzuch. Brak talii i nisko osadzony brzuch wskazuje na dziewczynkę. Zupełnie abstrakcyjne wydają się przesądy dotyczące znamion. Okazuje się, że gdy kobieta się przestraszy bądź oparzy, a potem złapie ręką jakiejś części swojego ciała, w tym miejscu dziecko będzie miało znamię. Nie ma to żadnego przełożenia na powstawanie znamion u dzieci. Podobnie jak jedzenie truskawek przez kobiety w ciąży nie wpływa na pojawienie się znamion truskawkowych u dzieci.

Przesądy w ciąży mówią, że kobieta ciężarna nie może przechodzić pod sznurem z praniem, nosić łańcuszków, apaszek, szalików czy innych ozdób wiązanych na szyi, gdyż zwiększa to ryzyko owinięcia się dziecka pępowiną. Na wystąpienie konfliktu pępowinowego w rzeczywistości kobieta nie ma najmniejszego wpływu.

Czy znasz przesądy związane z ciążą?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Niektóre zabobony są szczególnie abstrakcyjne, jak ten, który wskazuje na pewną nieoczywistą zależność. Otóż gdy kobiecie w ciąży dokucza zgaga, dziecko będzie prawdopodobnie bardzo owłosione. Inne zbudowane są w oparciu o proste skojarzenia. Gdy kobieta w ciąży się depiluje – dziecko długo będzie łyse. Farbowanie włosów w ciąży prowadzi do urodzenia rudego dziecka, a strzyżenie skraca dziecku rozum. Zadziwia fakt, że chociaż jedyną rozsądną reakcją na takie wróżby jest śmiech, wiele przyszłych mam stosuje się do nich na wszelki wypadek – żeby nie kusić losu.

Przesądy w ciąży a chrzest i inne obrzędy kościelne

Przesądy związane z Kościołem katolickim również są bardzo zróżnicowane, lecz wszystkie łączą poważne kwestie i w związku z tym u wielu wzbudzają lęk. Kobieta w ciąży na przykład nie powinna być chrzestną dziecka. Jeśli ciężarna podejmie się tej funkcji, jej chrześniak (chrześnica) bądź jej przyszłe dziecko będzie bardzo chore. Przyszła mama nie powinna również uczestniczyć w pogrzebie. Przesąd ten brzmi „życie za życie”, możliwe więc, że urodzi dziecko przed terminem. Poza tym kobieta w ciąży nie może mieć styczności z osobami ciężko chorymi i umierającymi. Przesądy obejmują również wierzenie, że jeśli najbliższy członek rodziny zmarł niedawno, nie wolno wybrać dla dziecka jego imienia. Jedynie w przypadku, gdy śmierć tej osoby miała miejsce przed zajściem w ciążę, imię nieboszczka może być bezpiecznie nadane nowo narodzonemu dziecku.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
4
Polecamy
Przesądy w ciąży.
Czy warto w nie wierzyć?
Przesądy w ciąży. Czy warto w nie wierzyć? Dzień Dobry TVN
Trzy trymestry ciąży – co każda przyszła mama powinna o nich wiedzieć?
Trzy trymestry ciąży – co każda przyszła mama powinna o nich wiedzieć? Dzień Dobry TVN
Tatuaż w ciąży – czy można go zrobić?
Co trzeba wiedzieć na ten temat?
Tatuaż w ciąży – czy można go zrobić? Co trzeba wiedzieć na ten temat? TVN zdrowie
Linea negra – znak ciąży czy schorzenie.
Czy jest powodem do niepokoju?
Linea negra – znak ciąży czy schorzenie. Czy jest powodem do niepokoju? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby