Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przerzuty do mózgu w chorobie nowotworowej – objawy, leczenie, rokowania
menu
Polub nas na Facebooku

Przerzuty do mózgu w chorobie nowotworowej – objawy, leczenie, rokowania

Fot: PIXOLOGICSTUDIO/SCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Przerzuty do mózgu to sygnał o znacznym zaawansowaniu pierwotnej choroby nowotworowej. Stwierdzenie ich w badaniach obrazowych jest czynnikiem niekorzystnym rokowniczo w każdym raku. Przerzuty do mózgu wymagają więc szybkiej interwencji.

W nowotworach, takich jak czerniak, rak sutka czy rak płuc, przerzuty do mózgu objawiają się najczęściej. Do typowych dolegliwości należą: nudności, wymioty, bóle głowy oraz zaburzenia neurologiczne.

Przerzuty do mózgu – w jakich chorobach się pojawiają?

Przerzuty do mózgu to najczęstsze powikłanie choroby nowotworowej – szacuje się, że dotyczą od 20 do 40% chorych. Nieprawidłowe komórki przedostają się z ogniska pierwotnego do ośrodkowego układu nerwowego drogą naczyń krwionośnych, gdzie namnażają się, tworząc nową zmianę.

Zmiany mogą pojawiać się niemal we wszystkich nowotworach złośliwych. Najczęściej obserwuje się przerzuty do mózgu u chorych na raka płuc (drobnokomórkowy rak płuca to najczęstsze rozpoznanie histologiczne). Na drugim miejscu plasują się rak sutka i jelita grubego. Przerzuty do mózgu dość często pojawiają się w czerniaku oraz w raku nerki.

Miejsca, w których dojdzie do rozwinięcia się zmian, zależą od typu nowotworu. Przerzuty czerniaka do mózgu najczęściej lokalizują się w płatach skroniowych i czołowych, natomiast raka niedrobnokomórkowego płuca – w płatach potylicznych. W przypadku raka sutka przerzuty do mózgu zwykle rozwijają się u chorych z cechą HER2 w badaniach molekularnych.

Przykładem zmiany, która może imitować przerzuty do mózgu jest chłoniak.

Zobacz także: Rodzaje, rokowania i leczenie nowotworów złośliwych

Przerzuty do mózgu – objawy

W przypadku stwierdzenia obecności przerzutów do mózgu niezbędna jest szybka interwencja ze względu na możliwość pojawienia się objawów neurologicznych oraz zaburzeń związanych ze wzrostem ciśnienia śródczaszkowego i bezpośrednim zagrożeniem życia. Zmiany rosną szybko, dając o sobie znać, a okres bez dolegliwości jest krótki. Czasami objawy przerzutów do mózgu pojawiają się szybciej niż te wywołane przez ognisko pierwotne.

Główne objawy występujące przy przerzutach do mózgu to:

  • nudności, wymioty,
  • zaburzenia psychiczne,
  • drgawki,
  • dolegliwości zależne od lokalizacji – tzw. objawy ogniskowe – niedowłady, zaburzenia czucia, problem z oddawaniem moczu oraz stolca, zaburzenia w zakresie funkcjonowania zmysłów, najczęściej problemy z widzeniem.

Zaobserwowanie nowych objawów neurologicznych jest wskazaniem do wykonania badań obrazowych. W dolegliwościach wymagających szybkiej interwencji wskazana jest tomografia komputerowa (TK), natomiast metodą diagnostyczną z wyboru w przypadkach stabilnych jest rezonans magnetyczny (MRI) z kontrastem. Przy podejrzeniu przerzutów do mózgu wykonuje się również cytologię płynu mózgowo-rdzeniowego, w którym zaobserwować można komórki nowotworowe.

W przypadku drobnokomórkowego raka płuc przerzuty do mózgu objawiają się równolegle do dolegliwości pierwotnego ogniska lub przed nimi. Z tego względu zawsze przy podejrzeniu tej choroby już na samym początku wykonuje się badania obrazowe.

Zobacz film i dowiedz się więcej o pracy mózgu i nowotworach, które mogą się rozwinąć w jego obrębie:

Zobacz film: Co przyczynia się do rozwoju glejaka? Źródło: x-news

Przerzuty do mózgu – leczenie

Strategią leczniczą w przerzutach do mózgu jest terapia objawowa oraz radykalna. W celu łagodzenia dolegliwości stosuje się kortykosteroidy zmniejszające obrzęk mózgu, preparaty przeciwdrgawkowe oraz inne metody łagodzące deficyty neurologiczne.

Podjęcie terapii przyczynowej w przypadku obecności przerzutów w mózgu zależy od takich czynników, jak ich ilość, umiejscowienie, wielkość oraz stan ogólny chorego, a także typ histologiczny nowotworu. W tym celu wykorzystuje się radioterapię, chirurgię oraz chemioterapię.

Mnogie objawowe zmiany są poddawane napromienianiu na cały obszar mózgu (WBRT). Wydaje się jednak, że takie postępowanie nie zawsze jest skutecznie i coraz częściej się od niego odstępuje. Największe korzyści z leczenia odnoszą pacjenci cierpiący na drobnokomórkowego raka płuc.

Najbardziej preferowana metoda leczenia przerzutów do mózgu – radioterapia stereotaktyczna – jest skuteczna w przypadku pojedynczych zmian u chorych w dobrym stanie ogólnym. Zamiennie wykonuje się także zabiegi neurochirurgiczne. Chemioterapia natomiast odgrywa rolę jedynie w przypadku nawrotu przerzutów do mózgu.

Przerzuty do mózgu – rokowania

Stwierdzenie przerzutów do mózgu w wyniku choroby nowotworowej jest rozpoznaniem poważnym, źle rokującym dla pacjenta. Bez podjęcia odpowiedniej terapii długość życia od momentu diagnozy szacuje się na 1–2 miesiące.

W przypadku agresywnego leczenia przerzutów do mózgu czas przeżycia wydłuża się o ponad rok. Odsetek osób, które dotrwają do 5 lat od terapii, jest wciąż bardzo niski, choć ciągły postęp medycyny daje szansę na poprawę rokowania w przyszłości.

Bibliografia:

1. Jenkinson M.D., Management of cerebral metastasis: Evidence-based approach for surgery, stereotactic radiosurgery and radiotherapy. European Journal of Cancer, 2011; 47: 649–655.

2. Nguyen T., Przerzuty do mózgu. Neurologia po Dyplomie 2010; 5 (6): 68–80.

3. Pazdur R., Nowotwory złośliwe – postępowanie wielodyscyplinarne. Tom 2. Czelej. Lublin 2012, 445–447.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
69
4
Polecamy
Zespół Ehlersa-Danlosa.
Jakie są objawy i metody leczenia?
Zespół Ehlersa-Danlosa. Jakie są objawy i metody leczenia? Dzień Dobry TVN
Glejak wielopostaciowy – objawy, przebieg, etapy choroby, rokowania i leczenie
Glejak wielopostaciowy – objawy, przebieg, etapy choroby, rokowania i leczenie TVN zdrowie
Co to są przerzuty?
Mechanizm powstawania metastaz
Co to są przerzuty? Mechanizm powstawania metastaz TVN zdrowie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby