Liver4Life, bo tak nazywa się opracowana przez szwajcarów technologia, pozwala na przechowywanie wątroby do przeszczepu przez 7 dni. Do tej pory narząd można było "przechowywać" maksymalnie 12-18 godzin. Urządzenie powstało w Instytucie Wyss Zurich, który zgromadził specjalistyczną wiedzę techniczną i biomedyczną ekspertów z UniversityHospital Zurich (USZ), ETH Zurich i University of Zurich (UZH).
Technologia działa w oparciu o złożony system perfuzyjny, naśladujący większość podstawowych funkcji organizmu człowieka. Urządzenie zastępuje serce, płuca, trzustkę, nerki i jelito cienkie.
Jak to działa?
Wątroba zostaje podłączona do mechanizmu zewnątrzustrojowego przez tętnicę wątrobową, żyłę wrotną, żyłę główną i przewód żółciowy. Maszyna utrzymuje narząd przy życiu poprzez pompowanie do niego krwi bogatej w tlen. Jednocześnie usuwa dwutlenek węgla, składniki odżywcze oraz hormony. Badacze zautomatyzowali również podawanie insuliny i glukagonu, co pozwala utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi.
Dodatkowo, aby zachować rytmiczny ruch narządów, umieścili wątrobę na silikonowej macie, pod którą znajduje się nadmuchiwany balon, połączony z oscylatorem powietrza (w celu wywołania ruchu oscylacyjnego). Dzięki temu wątroba jest automatyczne podnoszona i opuszczana 15 razy na minutę. Technologia pozwala również monitorować zdolności funkcjonalnej narządu. Maszyna jest całkowicie zautomatyzowana i stała obecność personelu medycznego nie jest potrzebna.
W opinii badaczy dzięki innowacyjnej technologii wątroba może wytrzymać poza ciałem pacjenta aż siedem dni. Pierwsze testy przeprowadzone na zwierzętach pokazały, że podtrzymywany przez aparat narząd – po przeszczepieniu – działał bez zarzutu. Teraz lekarze przygotowują się do testów na ludziach.
Warto podkreślić, że nowoczesna technologia pozwala także na regenerację uszkodzonego narządu, nawet jeśli nie jest on w całości.
Jak zbudowana jest wątroba? Dowiesz się tego z filmu:
Nie tylko Szwajcaria
Na pomysł stworzenia aparatury, która pozwoliłaby dłużej przechowywać narządy do przeszczepu wpadli nie tylko naukowcy ze Szwajcarii. Badania nad podobnymi systemami prowadzą specjaliści z The King's College Hospital, Oxford University i firmy OrganOx, lekarze z Holandii. Oparcowany przez nich system Liver Assist jest w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.