Sieć 5G od wielu tygodni wzbudza kontrowersje. Dlaczego? Cóż, istnieje grupa ludzi, która uważa, że częstotliwość tej generacji sieci komórkowej (częstotliwość podobna do mikrofali) może negatywnie wpływać na ludzkie zdrowie. I choć od dawna eksperci uspokajają, że nie ma potrzeby do obaw (tłumacząc to między innymi o wiele niższą mocą), znajdują się i tacy, którzy uparcie wierzą w… spiskowe teorie. Skąd się bierze ten strach? Na to pytanie odpowiedzi szukał dr Tomasz Sobierajski. Socjolog tłumaczył internautom, że źródłem problemu może być fakt, że wielu ekspertów nie zabiera publicznie głosu.
Przeczytaj też: Czy sieć 5G jest niebezpieczna dla zdrowia?
Dlaczego boimy się sieci 5G?
Większość naukowców jest niestety zamknięta w wieży z kości słoniowej i uważają, że zejście do poziomu wytłumaczenia innym ludziom tego, co się dzieje w przyrodzie, jest dla nich poniżające. […] ciągle brakuje osób, które potrafią prostym językiem, bezpośrednim, wytłumaczyć, co się rzeczywiście w tej przyrodzie dzieje – również jeśli chodzi o 5G. […] nie ma się co dziwić, że ludzie autorytetów szukają gdzieś indziej – tłumaczył dr Tomasz Sobierajski.
Profesor Krzysztof Łabuzek dociekał również kwestii – dlaczego dzieje się tak, że chętniej wierzymy w teorie spiskowe, aniżeli w prawdę, popierana naukowymi dowodami.
Dlaczego wierzymy w teorie spiskowe?
Osoby, które wierzą w teorie spiskowe mają niedobór dopaminy w mózgu i potrzebują czegoś, co ich rzeczywiście mocno pobudzi. To jest jedna rzecz. Druga rzecz jest taka, że te teorie spiskowe są bardzo proste. Ludzie nie chcą słuchać skomplikowanych historii, wolą proste, szybkie tłumaczenia – wyjaśniał socjolog.
Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie
Jakie tematy jeszcze zostały poruszone podczas sobotniego live czatu? Ewa Drzyzga porozmawiała z profesorem Krzysztofem Łabuzkiem również o najświeższych doniesieniach na temat koronawirusa. Jedną z poruszonych kwestii było bezobjawowe zniszczenie płuc, wywołane SARS-CoV-2. Profesor Łabuzek odpowiedział wówczas, że zaczyna powątpiewać, czy istnieją w ogóle charakterystyczne objawy dla COVID-19. Prowadzący rozmawiali też o znaczeniu badań genetycznych.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj tej rozmowy!