Polub nas na Facebooku
Czytasz: Problemy z zajściem w ciążę, czyli jak radzić sobie z niepłodnością?
menu
Polub nas na Facebooku

Problemy z zajściem w ciążę, czyli jak radzić sobie z niepłodnością?

NAN

Fot: nd3000 / stock.adobe.com

Leczenie niepłodności rozpoczyna się od ustalenia jej przyczyny. Najpopularniejsze badania na płodność mężczyzn to np.: badanie nasienia, USG jąder czy test SCD. U kobiet stosuje się badania hormonalne, test na drożność jajowodów i USG narządów rozrodczych. Niektóre rodzaje niepłodności można leczyć metodą in vitro.

Obniżanie się płodności po 35. roku życia związane jest głównie z ze spadkiem ilości komórek jajowych u kobiety wraz z wiekiem. Zwiększa się wtedy również ryzyko poronienia.

Bezpłodność a niepłodność

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rozróżnia pojęcia bezpłodności i niepłodności, jako dwóch różnych terminów. Bezpłodność to stała niezdolność zajścia w ciążę u kobiet, np. na skutek operacji usunięcia macicy czy wczesnej menopauzy, a u mężczyzn – utraty jąder bądź uszkodzenia nasieniowodów. O niepłodności mówi się, kiedy para regularnie współżyje (2-3 razy w tygodniu) przez rok, nie stosując środków antykoncepcyjnych i nie dochodzi do zapłodnienia. Niepłodność można leczyć. Jest określana chorobą społeczną, ponieważ bardzo często powoduje problemy w związku.

Zobacz film: Łódź ma swój program in vitro. Źródło: Dzień Dobry TVN

Badania na płodność u mężczyzn

Kiedy starania o dziecko nie przynoszą rezultatów, pary decydują się na podjęcia badań na płodność. U mężczyzn wykonuje się:

 • Badanie spermy – to podstawowa czynność, jaką wykonuje się w diagnostyce męskiej płodności. Badanie nasienia określa budowę, ilość, jakość i aktywność plemników.
 • USG worka mosznowego – na podstawie badania ultrasonograficznego opisuje się wielkość, budowę oraz ewentualne zmiany patologiczne na jądrach.
 • Test SCD – badanie dyspersji chromatyny plemników zaleca się, przede wszystkim, mężczyznom po 40. roku życia, narażonym na szkodliwe czynniki środowiskowe, jak substancje toksyczne, które mogą uszkadzać DNA plemników. Test powinni również wykonać panowie, którzy chcą skorzystać z metody in vitro.
 • Technika MSOME – daje możliwość na zbadanie budowy plemników w 6000-krotnym powiększeniu. Tak wnikliwa analiza pozwala wyselekcjonować najlepiej rokujący plemnik, by potem wykorzystać go w zapłodnieniu in vitro, co zwiększa szansę na poczęcie dziecka.
 • Biopsja jądra – wykonywana jest najczęściej u mężczyzn, u których wykryto brak plemników w nasieniu. Zabieg polega na pobraniu tkanki z jądra poprzez nakłucie lub nacięcie moszny.

Zobacz film: Jak niepłodność wpływa na życie kobiety? Źródło: Dzień Dobry TVN.

  Jak sprawdzić płodność u kobiet?

  W poznaniu przyczyny niepłodności pomagają odpowiednie badania. W celu analizy płodności u kobiet wykonuje się:

  • badanie na drożność jajowodów (HSG) – zablokowany jajowód to jedna z częstych przyczyn niepłodności. Badanie HSG ocenia kształt i budowę macicy oraz drożność ich kanałów;
  • USG narządów rodnych;
  • test owulacyjny – ustala kiedy następują dni płodne;
  • test Simsa-Huhnera (PCT) – na jego podstawie ocenia się zdolność przenikania plemników przez śluz w kanale szyjki macicy;
  • histeroskopię – badanie wnętrza macicy;
  • badania immunologiczne oraz hormonalne (LH, hormony tarczycy, testosteron, estrogeny, FSH czy prolaktyna);
  • laparoskopię – czynność pozwala badać budowę narządów rodnych.

  Najczęstsze problemy z zajściem w ciążę

  Przyczyny niepłodności mogą być związane z niezdrowym trybem życia, jak: palenie papierosów czy dieta bogata w cukier, sól i tłuszcze zwierzęce, co prowadzi do otyłości. Powodem niezdolności do zajścia w ciążę są również zaburzenia hormonalne i układu odpornościowego, przyjmowanie niektórych leków, depresja, stres, a nawet czynniki środowiskowe, np. styczność z metalami ciężkimi w miejscu pracy. Czynnikiem ryzyka niepłodności mogą być też choroby, np. nowotwory, problemy z tarczycą, endometrioza, zapalenie pęcherzyków nasiennych lub jąder.

  Zobacz film: Badanie płodności. Źródło: Dzień Dobry TVN

  Leczenie niepłodności metodą in vitro

  Klinika leczenia niepłodności to miejsce, gdzie można skorzystać ze sztucznego zapłodnienia, czyli metody in vitro. Aby zakwalifikować się do programu, należy przejść szereg badań, które określą, czy stan zdrowia kobiety pozwala na wykonanie zabiegu.

  Co to jest in vitro?

  Metoda in vitro to przeprowadzenie procesu sztucznego zapłodnienia w warunkach laboratoryjnych. Zabieg polega na pobraniu komórek jajowych z jajnika i połączeniu ich z plemnikami. Zarodek umieszcza się w macicy kobiety, gdzie dalej dojrzewa. Skuteczność in vitro w dużym stopniu zależy od wieku kobiety – im jest wyższy, tym mniejsze szanse na poczęcie dziecka. Na sztuczne zapłodnienie wpływ ma także przyczyna niepłodności.

  Co pomaga zajść w ciążę?

  Zajść w ciążę można tylko w czasie jajeczkowania, czyli w dni płodne. W celu ich ustalania można wykonać test owulacyjny, za pomocą którego można sprawdzić, w którym dniu szansa na poczęcie jest największa. Można go kupić bez recepty w każdej aptece. Naturalnym sposobem na zwiększenie płodności jest stosowanie odpowiedniej diety. Niedobór witaminy E w organizmie upośledza wydzielanie hormonu gonadotropowego, który u kobiet odpowiada za prawidłowy przebieg ciąży, a u mężczyzn – za jakość nasienia. Ryzyko niepłodności zmniejsza jedzenie codziennie pełnotłustych produktów nabiałowych. W diecie na płodność nie powinno również zabraknąć nienasyconych kwasów tłuszczowych (morskich ryb, olejów roślinnych), kwasu foliowego (szpinaku, sałaty, nasion roślin strączkowych), cynku (razowego pieczywa, kasz), żelaza (buraków, orzechów, pietruszki).

  Zioła na płodność

  Odpowiednio dobrane zioła pomagają w stabilizowaniu pracy układu rozrodczego. Planując ciążę, w codziennej diecie powinno się uwzględnić:

  • liście pokrzywy – mają właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu chronią przed infekcjami pochwy. Działają moczopędnie wspierając tym samym usuwanie szkodliwych toksyn z organizmu;
  • żeń-szeń – wspiera pracę macicy,
  • liście maliny – łagodzą bóle miesiączkowe i są cennym źródłem witamin z grupy B;
  • serdecznik pospolity – wzmacnia ściany macicy, dzięki czemu zapobiega poronieniom. Ma właściwości rozkurczające. 

  Zobacz film: Naprotechnologiai jako naturalna metoda leczenia niepłodności. Źródło: Dzień Dobry TVN

  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  8
  0
  Polecamy
  Przyczyny niepłodności – pierwotne, wtórne oraz niepłodność idiopatyczna
  Przyczyny niepłodności – pierwotne, wtórne oraz niepłodność idiopatyczna TVN zdrowie
  Planowanie ciąży – badania, dieta i metody.
Od czego zacząć planowanie ciąży
  Planowanie ciąży – badania, dieta i metody. Od czego zacząć planowanie ciąży Dzień Dobry TVN
  Niepłodność – najczęstsze przyczyny u kobiet i u mężczyzn, leczenie
  Niepłodność – najczęstsze przyczyny u kobiet i u mężczyzn, leczenie TVN zdrowie
  Wtórny brak miesiączki u kobiet Jaka jest przyczyna?
  Wtórny brak miesiączki u kobiet Jaka jest przyczyna? Dzień Dobry TVN
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
  Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
  Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
  Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
  Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
  Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
  Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
  Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
  Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
  Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
  Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
  Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?