Polub nas na Facebooku
Czytasz: Histeroskopia - rodzaje, wskazania, przygotowania, zabieg, rekonwalescencja
menu
Polub nas na Facebooku

Histeroskopia - rodzaje, wskazania, przygotowania, zabieg, rekonwalescencja

NAN

Fot: Lydie / fotolia.com

Histeroskopia jest nazywana również wziernikowaniem macicy. Pomaga ustalić ilość i wielkość zmian patologicznych w obrębie szyjki i jamy narządów rodnych kobiety. W trakcie histeroskopii operacyjnej możliwe jest również usunięcie niektórych zmian.

Macica jest narządem rozrodczym, w którego skład wchodzą mięśnie gładkie oraz tkanka łączna. Wewnętrzną warstwę ścian macicy stanowi błona, tzw. endometrium.

Histeroskopia diagnostyczna - co to jest?

Histeroskopia diagnostyczna jest rodzajem badania ginekologicznego, w trakcie którego lekarz ogląda błonę oraz ściany macicy. Lekarz może skierować kobietę na badanie histeroskopowe, kiedy w trakcie wizyty u ginekologa lub USG narządów rodnych nie można dostrzec zmian, lub gdy nie jest w stanie ich dobrze uwidocznić i określić ich charakteru. Ginekolog podczas histeroskopii diagnostycznej może zobaczyć bardzo małe polipy, guzki, mięśniaki, zrosty oraz guzy nowotworowe. W niektórych przypadkach pobierany jest również wycinek błony do badania histopatologicznego, na podstawie którego oceniany jest materiał cytologiczny znajdujący się w tkankach. Zabieg trwa około 30 minut, najczęściej wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Po wykonaniu zabiegu kobieta jest dość szybko wypisywana do domu, jednak nie powinna wykonywać żadnego wysiłku fizycznego, brać gorących kąpieli oraz unikać współżycia seksualnego przez jedną dobę, ponieważ może wystąpić krwawienie z dróg rodnych. Po 2- 3 dniach odczuwania dyskomfortu ból brzucha oraz krwawienie powinno ustąpić.

Do czego służy histeroskop?

Histeroskop jest to specjalne narzędzie zbudowane z dwóch części. Pierwsza z nich to rękojeść, za pomocą której lekarz może sterować urządzeniem. Drugim elementem histeroskopu jest wąska tulejka mająca ok. 30 cm. Na rękojeści są umiejscowione pokrętła służące do nakierowywania światła, a także dwutlenku węgla, dzięki któremu ściany macicy delikatnie się rozszerzają. W trakcie badania lekarz podłącza histeroskop do monitora, na którym lepiej widoczne są zmiany patologiczne w obrębie macicy. W tulejce znajduje się niewielka kamerka, latarka oraz przewód wtłaczający dwutlenek węgla do macicy. Do tulejki można również włożyć miniaturowe szczypce, które służą do pobierania materiału do badania histopatologicznego. Natomiast do histeroskopii operacyjnej jest wykorzystywany histeroskop o większej średnicy, a zmiany patologiczne są usuwane za pomocą resektoskopu.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o kobiecym układzie rozrodczym:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Histeroskopia - jak się przygotować?

Przygotowania do histeroskopii operacyjnej rozpoczynają się od dwóch do czterech tygodni przed datą planowanego zabiegu. Lekarz prowadzący zapisuje pacjentce leki hormonalne wpływające na endometrium. Przed histeroskopią operacyjną może być także wykonane badanie cytologiczne, a także badanie czystości pochwy. Sześć godzin przed zabiegiem nie wolno pić ani jeść. Zabieg wykonywany jest zazwyczaj pierwszego dnia cyklu po zakończonej miesiączce. W trakcie operacji lekarz podaje pacjentce znieczulenie ogólne. Kobieta po zabiegu może wyjść ze szpitala po 3-4 godzinach, choć w niektórych przypadkach zostaje również na obserwacji, szczególnie jeśli zabieg wykonywano w znieczuleniu ogólnym.

Histeroskopia diagnostyczna - wskazania

Badaniu histeroskopowemu diagnostycznemu są poddawane kobiety, które:

  • krwawią pomiędzy miesiączkami bez ustalonej przyczyny,
  • nie mogą zajść w ciąży,
  • mają trudności z donoszeniem ciąży,
  • mają podejrzenie źle zbudowanej macicy,
  • mogą mieć przerwaną błonę macicy,
  • mają zrosty wewnątrzmaciczne.

Histeroskopia operacyjna - na czym polega?

Histeroskopia operacyjna jest zabiegiem małoinwazyjnym wykonywanym po histeroskopii diagnostycznej, w trakcie której zostały wykryte:

  • polipy endometrialne,
  • mięśniaki podśluzówkowe,
  • zrosty wewnątrzmaciczne,
  • wady macicy (np. usunięcie przegrody macicy).

Histeroskopia operacyjna - powikłania

Powikłania po histeroskopii operacyjnej zdarzają się bardzo rzadko. Ryzyko jest większe w przypadku usuwania dużych zmian patologicznych, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie organizmu. Do powikłań można zaliczyć:

Pęknięcie macicy w trakcie histeroskopii może spowodować konieczność otwarcia jamy brzusznej lub interwencji laparoskopowej. Jednak powikłania zdarzają się niezwykle rzadko, a histeroskopia jest jednym z najbardziej cenionych badań i zabiegów ginekologicznych zarówno przez lekarzy, jak i przez pacjentki.

Współżycie i ciąża po histeroskopii

Po histeroskopii operacyjnej warto odczekać kilka (2-3) tygodni ze współżyciem, ponieważ wzrasta ryzyko zakażenia. W ciążę można spróbować zajść po dwóch pełnych cyklach. Przed ponownym rozpoczęciem współżycia warto się również zgłosić do ginekologa, który sprawdzi proces gojenia się ran wewnątrz dróg rodnych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
298
17
Polecamy
Biopsja endometrium – charakterystyka badania, wskazania, przebieg 
Biopsja endometrium – charakterystyka badania, wskazania, przebieg  TVN zdrowie
Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna.
Na czym polegają te zabiegi i jak się do nich przygotować?
Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna. Na czym polegają te zabiegi i jak się do nich przygotować? Dzień Dobry TVN
USG dopochwowe w ciąży.
Co wykrywa?
Na czym polega?
USG dopochwowe w ciąży. Co wykrywa? Na czym polega? Dzień Dobry TVN
Usuwanie polipa szyjki macicy:
zabieg, powikłania, zalecenia
Usuwanie polipa szyjki macicy: zabieg, powikłania, zalecenia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?