Macica jest narządem rozrodczym, w którego skład wchodzą mięśnie gładkie oraz tkanka łączna. Wewnętrzną warstwę ścian macicy stanowi błona, tzw. endometrium.
Histeroskopia diagnostyczna - co to jest?
Histeroskopia diagnostyczna jest rodzajem badania ginekologicznego, w trakcie którego lekarz ogląda błonę oraz ściany macicy. Lekarz może skierować kobietę na badanie histeroskopowe, kiedy w trakcie wizyty u ginekologa lub USG narządów rodnych nie można dostrzec zmian, lub gdy nie jest w stanie ich dobrze uwidocznić i określić ich charakteru. Ginekolog podczas histeroskopii diagnostycznej może zobaczyć bardzo małe polipy, guzki, mięśniaki, zrosty oraz guzy nowotworowe. W niektórych przypadkach pobierany jest również wycinek błony do badania histopatologicznego, na podstawie którego oceniany jest materiał cytologiczny znajdujący się w tkankach. Zabieg trwa około 30 minut, najczęściej wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Po wykonaniu zabiegu kobieta jest dość szybko wypisywana do domu, jednak nie powinna wykonywać żadnego wysiłku fizycznego, brać gorących kąpieli oraz unikać współżycia seksualnego przez jedną dobę, ponieważ może wystąpić krwawienie z dróg rodnych. Po 2- 3 dniach odczuwania dyskomfortu ból brzucha oraz krwawienie powinno ustąpić.
Do czego służy histeroskop?
Histeroskop jest to specjalne narzędzie zbudowane z dwóch części. Pierwsza z nich to rękojeść, za pomocą której lekarz może sterować urządzeniem. Drugim elementem histeroskopu jest wąska tulejka mająca ok. 30 cm. Na rękojeści są umiejscowione pokrętła służące do nakierowywania światła, a także dwutlenku węgla, dzięki któremu ściany macicy delikatnie się rozszerzają. W trakcie badania lekarz podłącza histeroskop do monitora, na którym lepiej widoczne są zmiany patologiczne w obrębie macicy. W tulejce znajduje się niewielka kamerka, latarka oraz przewód wtłaczający dwutlenek węgla do macicy. Do tulejki można również włożyć miniaturowe szczypce, które służą do pobierania materiału do badania histopatologicznego. Natomiast do histeroskopii operacyjnej jest wykorzystywany histeroskop o większej średnicy, a zmiany patologiczne są usuwane za pomocą resektoskopu.
Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o kobiecym układzie rozrodczym:
Histeroskopia - jak się przygotować?
Przygotowania do histeroskopii operacyjnej rozpoczynają się od dwóch do czterech tygodni przed datą planowanego zabiegu. Lekarz prowadzący zapisuje pacjentce leki hormonalne wpływające na endometrium. Przed histeroskopią operacyjną może być także wykonane badanie cytologiczne, a także badanie czystości pochwy. Sześć godzin przed zabiegiem nie wolno pić ani jeść. Zabieg wykonywany jest zazwyczaj pierwszego dnia cyklu po zakończonej miesiączce. W trakcie operacji lekarz podaje pacjentce znieczulenie ogólne. Kobieta po zabiegu może wyjść ze szpitala po 3-4 godzinach, choć w niektórych przypadkach zostaje również na obserwacji, szczególnie jeśli zabieg wykonywano w znieczuleniu ogólnym.
Histeroskopia diagnostyczna - wskazania
Badaniu histeroskopowemu diagnostycznemu są poddawane kobiety, które:
- krwawią pomiędzy miesiączkami bez ustalonej przyczyny,
- nie mogą zajść w ciąży,
- mają trudności z donoszeniem ciąży,
- mają podejrzenie źle zbudowanej macicy,
- mogą mieć przerwaną błonę macicy,
- mają zrosty wewnątrzmaciczne.
Histeroskopia operacyjna - na czym polega?
Histeroskopia operacyjna jest zabiegiem małoinwazyjnym wykonywanym po histeroskopii diagnostycznej, w trakcie której zostały wykryte:
- polipy endometrialne,
- mięśniaki podśluzówkowe,
- zrosty wewnątrzmaciczne,
- wady macicy (np. usunięcie przegrody macicy).
Histeroskopia operacyjna - powikłania
Powikłania po histeroskopii operacyjnej zdarzają się bardzo rzadko. Ryzyko jest większe w przypadku usuwania dużych zmian patologicznych, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie organizmu. Do powikłań można zaliczyć:
- krwawienia,
-
zakażenia bakteryjne,
- uszkodzenie ściany macicy.
Pęknięcie macicy w trakcie histeroskopii może spowodować konieczność otwarcia jamy brzusznej lub interwencji laparoskopowej. Jednak powikłania zdarzają się niezwykle rzadko, a histeroskopia jest jednym z najbardziej cenionych badań i zabiegów ginekologicznych zarówno przez lekarzy, jak i przez pacjentki.
Współżycie i ciąża po histeroskopii
Po histeroskopii operacyjnej warto odczekać kilka (2-3) tygodni ze współżyciem, ponieważ wzrasta ryzyko zakażenia. W ciążę można spróbować zajść po dwóch pełnych cyklach. Przed ponownym rozpoczęciem współżycia warto się również zgłosić do ginekologa, który sprawdzi proces gojenia się ran wewnątrz dróg rodnych.