Polub nas na Facebooku
Czytasz: Problem z zajściem w drugą ciążę, czyli niepłodność wtórna – z czego wynika?
menu
Polub nas na Facebooku

Problem z zajściem w drugą ciążę, czyli niepłodność wtórna – z czego wynika?

ciąża

Fot. Pekic / Getty Images

Problem z zajściem w drugą ciążę jest częsty. Pary, których dotyczy, bagatelizują go, tłumacząc, że przecież posiadają już potomstwo. Jeśli druga ciąża nie pojawia się po 6 miesiącach regularnego współżycia, może to oznaczać niepłodność wtórną i para powinna zgłosić się do specjalisty.

Decyzja o posiadaniu potomstwa podejmowana jest coraz częściej dużo później niż kiedyś. Na pierwszą ciążę pary często decydują się około 30 roku życia. Tym samym druga ciąża ma miejsce, gdy u kobiety i mężczyzny płodność jest już znacząco obniżona. Pojawiają się wtedy problemy z zajściem w ciążę, które należy leczyć. Bardzo ważne jest odpowiednio szybkie podjęcie działań, które umożliwią zapłodnienie, gdyż wraz z wiekiem liczba komórek rozrodczych maleje.

Dlaczego często pojawia się problem z zajściem w drugą ciążę?

Problem z zajściem w drugą ciążę pojawia się coraz częściej. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) pary, które przez 6 miesięcy regularnego współżycia nie mogą zajść w ciążę, są osobami niepłodnymi. Dziwić może fakt, że u osób, które mają już dziecko, druga ciąża jest utrudniona, jednak jest to możliwe i przez medycynę określane jako niepłodność wtórna. Według statystyk dotyczy ona aż 20% par borykających się z niepłodnością. Problem z zajściem w drugą ciążę nierzadko jest bagatelizowany, gdyż para może stwierdzić, że skoro już posiada potomstwo, to z jej płodnością wszystko jest w normie. Warto jednak podkreślić, że wraz z wiekiem zmienia się wiele czynników, a do tego dochodzi jeszcze szereg zmiennych pochodzących z zewnątrz, takich jak dieta i aktywność sportowa, które na nią wpływają i mogą ją obniżać. Dlatego jeśli po 6 miesiącach regularnego współżycia para nie osiąga sukcesu i kobieta nie zachodzi w upragnioną ciążę, warto zgłosić się do specjalisty, który wdroży odpowiednią diagnostykę leczenia niepłodności, znajdzie jej przyczynę i rozpocznie leczenie.

Zobacz film: Badanie płodności. Źródło: Dzień Dobry TVN

„Nie mogę zajść w drugą ciążę” – najczęstsze przyczyny niepłodności wtórnej

Kobiety często zadają sobie pytanie: „dlaczego nie mogę zajść w drugą ciążę?” Najczęstszą przyczyną niepłodności wtórnej jest wiek. Warto podkreślić, że wraz z upływem lat u kobiet zmniejsza się liczba komórek jajowych nadających się do zapłodnienia, a także ich jakość – coraz więcej z nich ma wady. Inną przyczyną problemów z zajściem w drugą ciążę jest fakt zwiększania się wraz z wiekiem ryzyka poronień we wczesnych fazach rozwoju płodu. Kolejnym źródłem niepowodzeń może być fakt posiadania zrostów i blizn, które powstały podczas cesarskiego cięcia wykonanego przy pierwszej ciąży, a także uszkodzenie szyjki macicy powstałe podczas porodu siłami natury. 

Do innych, najczęstszych przyczyn problemów z zajściem w drugą ciążę ze strony kobiety należą m.in.: endometrioza, PCOS (zespół policystycznych jajników), zaburzenia hormonalne, stany zapalne i choroby cywilizacyjne (np. cukrzyca, nadciśnienie). Także u mężczyzn wiek jest najczęstszą przyczyną wtórnej niepłodności. Według WHO aż 51% problemów jest wynikiem spadku jakości i ilości nasienia. Aż 33% mężczyzn ma problem z liczbą plemników, a 49% z ich ruchliwością. Oprócz tego panowie mogą również borykać się ze stanami zapalnymi, np. zapaleniem powrózka nasiennego. Podobnie jak w przypadku kobiet niekorzystny wpływ na płodność mają również czynniki zewnętrzne, takie jak nieodpowiednia dieta, stres, zaburzenia snu, brak aktywności sportowej, używki bądź przegrzewanie jąder. Dlatego też, jeśli pojawiają się problemy z zajściem w drugą ciążę, należy zorientować się, jakie badania diagnostyczne wykonać i znaleźć przyczynę trudności. 

Zastanawiając się nad tym, czy łatwiej zajść w drugą ciążę, warto przede wszystkim pamiętać, że 6 miesięcy regularnego współżycia powinno skutkować zapłodnieniem. Jeśli tak nie jest, konieczna jest wizyta u specjalisty i rozpoczęcie diagnostyki. Nie ma odpowiedzi na to, jak szybko zajść w drugą ciążę. Jeśli para zastanawia się, kiedy rozpocząć starania o drugie dziecko, powinna wziąć pod uwagę przede wszystkim swój wiek i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zwłoka jest w ich sytuacji korzystna.

Objawy drugiej ciąży – czy są takie same jak pierwszej?

Objawy drugiej ciąży mogą być takie same jak pierwszej bądź wręcz przeciwnie – mogą zaskoczyć i być zupełnie inne. Warto podkreślić, że druga ciąża nie oznacza, że brzuch kobiety będzie powiększał się w taki sam sposób, dolegliwości będą identyczne, a poród przebiegnie tak samo jak pierwszy i np. jeśli odbył się siłami natury, to następna ciąża także nie zakończy się cesarskim cięciem. Również pierwsze objawy drugiej ciąży mogą być inne, dlatego też nie należy nastawiać się w żaden sposób na to, jak będzie wyglądał ten okres. Jeśli test ciążowy i badania potwierdziły ciążę, to warto cieszyć się tym czasem, i nie czekać na dolegliwości czy powiększanie się brzucha zgodnie z przebiegiem poprzedniej ciąży.

Zobacz film: Naprotechnologiai jako naturalna metoda leczenia niepłodności. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
1
Polecamy
Druga ciąża – objawy i problemy z zajściem w drugą ciążę
Druga ciąża – objawy i problemy z zajściem w drugą ciążę Dzień Dobry TVN
Pierwsza ciąża po 40.
– przygotowanie do zajścia w ciążę w późnym wieku
Pierwsza ciąża po 40. – przygotowanie do zajścia w ciążę w późnym wieku Dzień Dobry TVN
Przyczyny niepłodności – pierwotne, wtórne oraz niepłodność idiopatyczna
Przyczyny niepłodności – pierwotne, wtórne oraz niepłodność idiopatyczna TVN zdrowie
Czym jest niepłodność idiopatyczna?
Przyczyny i leczenie
Czym jest niepłodność idiopatyczna? Przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (1)
Nie przegap
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?