Sanepid odnotował 98 przypadków zatruć po spożyciu ciast z kremem z popularnej kawiarni Green Cafe Nero. Zachorowali głównie klienci z Warszawy, w Krakowie odnotowano zgłoszenia dotyczące tylko jednego lokalu. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny, Jadwiga Mędelewska, potwierdziła, że doszło do poważnych chorób:
Do 13 czerwca do godziny 10 zgłoszono ogółem 98 przypadków zachorowań, w tym 11 dzieci, z tego hospitalizowane są dwie dorosłe osoby.
W związku ze zgłoszeniami pracownicy Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zdecydowali, że skontrolują wszystkie 64 lokale sieci Green Caffe Nero w całej Polsce. Do 13 czerwca skontrolowano 33 z nich i wystawiono mandaty na kwotę 7500 złotych. Sanepid kontroluje także producenta zaopatrującego placówki w ciasta oraz, z pomocą Powiatowego Lekarza Weterynarii, dostawców nabiału i jaj.
Z przeprowadzonych kontroli udało się ustalić, że przyczyną zatruć mógł być niewłaściwy sposób ekspozycji ciast niepoddawanych obróbce termicznej, czyli ciasta chałwowego, tortu bezowego oraz ciasta zielony mech).
Więcej na ten temat znajdziecie na TVN24.pl: Sanepid wciąż w Green Caffe Nero. Stwierdził prawie sto zachorowań
Zatrucie pokarmowe
Zatrucie pokarmowe objawia się zwykle bólem brzucha, wymiotami, biegunką, a także gorączką. Objawy zatrucia pokarmowego mogą się pojawić od razu po spożyciu zainfekowanej żywności albo następnego dnia.
Zwykle zatrucie pokarmowe nie wymaga hospitalizacji pacjenta, jednak są wyjątki: zatrucie Salmonellą lub jadem kiełbasianym. Interwencji lekarza wymaga także zatrucie pokarmowe u dzieci, u których łatwo o odwodnienie organizmu.
Chorzy na zatrucie pokarmowe powinni uzupełniać braki wody i elektrolitów. Wodę należy przyjmować małymi łyczkami albo stosować specjalne płyny nawadniające, które można nabyć w aptece w postaci saszetek do rozpuszczania. Do uzupełnienia elektrolitów stosuje się tabletki musujące zawierające glukozę, witaminę C oraz sód.
Więcej: Zatrucie pokarmowe – przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie