Polub nas na Facebooku
Czytasz: Posiew moczu w ciąży – interpretacja wyniku. Kiedy wykonać badanie?
menu
Polub nas na Facebooku

Posiew moczu w ciąży – interpretacja wyniku. Kiedy wykonać badanie?

doktor trzyma w ręku próbkę z moczem

Fot. Vonschonertagen / Getty Images

Posiew moczu w ciąży wykonuje się w sytuacji zakażenia układu moczowego. Należy przestrzegać zasad pobierania materiału, ponieważ zanieczyszczenie próbki moczu bakteriami ze skóry i śluzówki cewki moczowej daje wynik fałszywie dodatni.

Posiew moczu to nieinwazyjne badanie mikrobiologiczne, wykonywane w sytuacji podejrzenia drobnoustrojów (głównie bakterii) w moczu. Może być wykonane u każdego, również u kobiety w ciąży, ponieważ nie różni się niczym od badania ogólnego moczu.

Posiew moczu w ciąży – kiedy wykonywać?

Posiew moczu wykonuje się w sytuacji podejrzenia zakażenia układu moczowego, by potwierdzić obecność w drogach moczowych bakterii chorobotwórczych. Posiew moczu można również wykonać po zakończeniu leczenia, by potwierdzić skuteczność zastosowanej terapii. Kobiety w ciąży często mają problemy z zakażeniem układu moczowego. Kobieta jest ogólnie bardziej podatna wtedy na wszelkiego rodzaju zakażenia ze względu na zmiany funkcjonowania układu odpornościowego i wielu innych układów. Powiększająca się macica uciska na drogi moczowe, predysponując do zastoju moczu czy kamicy nerkowej. Zakażenie dróg moczowych w ciąży może wywołać istotne powikłania ciąży, jak również powikłania okołoporodowe, przyczyniając się do wzrostu śmiertelności okołoporodowej noworodków. Ważne jest więc regularne badanie ogólne moczu u kobiety ciężarnej. W przypadku pojawienia się objawów zakażenia i podejrzenia infekcji dróg moczowych w ciąży, lekarz może zlecić od razu wykonanie posiewu moczu.

Wynik posiewu moczu w ciąży

Jeśli kobieta w ciąży prezentuje objawy zakażenia dróg moczowych, lekarz zleca wykonanie posiewu moczu. Zanim otrzyma wynik, wdraża leczenie antybiotykiem. W momencie otrzymania wyniku posiewu moczu może zmodyfikować antybiotykoterapię, ponieważ na wyniku posiewu zawsze widnieje antybiogram, który określa wrażliwość obecnych w posiewie patogenów. W przypadku braku objawów klinicznych, jeśli wynik badania ogólnego moczu jest nieprawidłowy, lekarz przede wszystkim powinien zlecić ponowne badanie ogólne moczu, instruując pacjentkę co do właściwego pobrania próbki moczu, i dopiero później zlecić posiew.

Co trzeba wiedzieć o moczu? Wbrew pozorom jego badanie mówi bardzo dużo o stanie zdrowia:

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: X-BankGallery, iStock

Leczenie w przypadku nieprawidłowego posiewu moczu w ciąży

W przypadku jakichkolwiek badań laboratoryjnych należy zawsze pamiętać, że leczy się chorego, przyczynę choroby i jej objawy, a nie wyniki laboratoryjne. W przypadku badania moczu jest podobnie. Jeśli wynik badania moczu jest nieprawidłowy, nie zawsze konieczne jest wdrożenie antybiotyków. Z wyniku badania ogólnego moczu i posiewu można wywnioskować np. zanieczyszczenie moczu florą skórną i z okolic ujścia cewki moczowej. Jednak w przypadku kobiet w ciąży ryzyko powikłań zakażenia układu moczowego, nawet bezobjawowego, jest na tyle duże, że wdraża się antybiotyk mimo braku objawów klinicznych, na podstawie niewłaściwych badań laboratoryjnych.

PolecamyBadanie moczu a okres. Czy wynik będzie wiarygodny?

Jak pobrać mocz, by wynik posiewu był wiarygodny?

Aby materiał do analizy nie został zanieczyszczony bakteriami ze skóry czy błon śluzowych ujścia cewki moczowej, należy przed oddaniem moczu dokładnie umyć okolice intymne w kierunku od przodu do tyłu. Mocz oddaje się do sterylnego pojemnika, który można nabyć w aptece lub w laboratorium. Mocz należy przetransportować do laboratorium jak najszybciej. Jeśli w ciągu godziny nie ma możliwości, by mocz trafił do laboratorium, należy przechować go w lodówce. W przeciwnym razie bakterie namnażają się szybko i mogą dać wynik fałszywie dodatni.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
199
15
Polecamy
Bakteriuria nieznamienna – co robić?
Czy taki wynik oznacza konieczność podjęcia leczenia?
Bakteriuria nieznamienna – co robić? Czy taki wynik oznacza konieczność podjęcia leczenia? TVN zdrowie
Bakterie w moczu w ciąży - co oznaczają?
Zagrożenia, leczenie
Bakterie w moczu w ciąży - co oznaczają? Zagrożenia, leczenie Dzień Dobry TVN
Zasadność wykonywania badania posiewu moczu w ciąży
Zasadność wykonywania badania posiewu moczu w ciąży Dzień Dobry TVN
Bakterie w moczu w ciąży – diagnostyka i leczenie
Bakterie w moczu w ciąży – diagnostyka i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?