Polub nas na Facebooku
Czytasz: Poród rodzinny – na czym polega i jak się do niego przygotować?
menu
Polub nas na Facebooku

Poród rodzinny – na czym polega i jak się do niego przygotować?

poród

Fot. Enzo Nguyen@Tercer Ojo Photography / Getty Images

Poród rodzinny to sytuacja, gdy kobiecie rodzącej towarzyszy najbliższa osoba, najczęściej ojciec dziecka. Porody rodzinne są praktykowane właściwie we wszystkich szpitalach, szczególnie jeśli dysponują one jednoosobowymi salami porodowymi.

Poród to szczególny moment w życiu kobiety. Wykazano, że wiele kobiet dużo lepiej czuje się i radzi sobie z lękiem, mając przy sobie najbliższą osobę, szczególnie jeśli jest to pierwszy poród. Poród rodzinny oznacza, że przy kobiecie rodzącej znajdują się bliska osoba oraz położna. Najczęściej osobą towarzyszącą jest ojciec dziecka, choć oczywiście możliwy jest wybór kogoś innego, np. matki czy przyjaciółki. Często ojcowie sami chcą uczestniczyć w porodzie i wspierać partnerkę. Każda kobieta powinna jednak dobrze zastanowić się przed podjęciem decyzji o porodzie rodzinnym, odpowiednio się do niego przygotować wraz z osobą, która ma jej towarzyszyć. Ideą porodu rodzinnego jest bowiem wsparcie i pomoc osoby towarzyszącej, a nie utrudnianie pracy personelowi.

Zobaczcie, jakie czynniki ryzyka niesie za sobą poród w domu:

Zobacz film: Poród w domu - czynniki ryzyka. Źródło: Stylowy Magazyn

Poród rodzinny w świetle prawa

Zgodnie z polskim prawem każdy pacjent ma prawo do dodatkowej opieki w szpitalu sprawowanej przez bliską osobę. Poród rodzinny to ogromne przeżycie dla kobiety nie tylko pod względem fizycznym, ale przede wszystkim psychicznym. Bliska osoba ma za zadanie wzmocnić w kobiecie rodzącej poczucie bezpieczeństwa, uczestniczyć w niefarmakologicznych metodach łagodzenia bólu, dawać wsparcie emocjonalne. Podstawą musi być jednak poszanowanie godności i intymności pacjentki, a więc to pacjentka decyduje, czy życzy sobie obecności osoby towarzyszącej, a także w każdym momencie może zmienić co do tego zdanie. Prawnie uczestnictwo osoby bliskiej w procesie pielęgnacji określają Ustawa o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, Kodeks etyki lekarskiej, a także Konstytucja. Kobiety coraz częściej mają ochotę przeżyć poród w rodzinnej atmosferze. Dlatego też szpitale starają się stworzyć takie warunki na porodówce, by kobieta nie czuła się, jakby leżała w szpitalu, ale przy tym miała wykwalifikowaną opiekę i właściwe warunki do odbycia porodu.

O tym, w których momentach porodu może uczestniczyć bliska osoba, decyduje pacjentka. Powinno to zostać uszanowane przez personel, który powinien poinstruować osobę towarzyszącą odnośnie do obowiązków, jakie może pełnić, miejsca, w którym może stać itp. Natomiast nie zmienia to faktu, że zdarzają się sytuacje kliniczne, kiedy za uzasadnieniem i po udzieleniu informacji medycznej lekarz bądź położna proszą osobę towarzyszącą o opuszczenie sali porodowej.

Wątpliwa w świetle prawa jest obecność osób towarzyszących na salach porodowych wieloosobowych. Obecnie większość porodówek stara się zapewnić jednoosobowe sale, jednak może się zdarzyć, że na sali przebywa więcej niż jedna rodząca. Tym samym podstawą dla personelu jest prawo do poszanowania intymności również innych pacjentek. Jeśli one nie wyrażą zgody na obecność innych osób poza personelem, poród rodzinny na takiej sali jest niemożliwy.

Do czego masz prawo podczas porodu? Sprawdź na filmie:

Zobacz film: Do czego masz prawo w czasie porodu? Źródło: O Matko!

Poród rodzinny – przygotowanie

Bardzo ważne jest, by kobieta już na kilka tygodni przed porodem porozmawiała z położną bądź lekarzem na temat możliwości porodu rodzinnego w szpitalu, w którym chciałaby rodzić. Wiele kobiet decyduje się na uczestnictwo w szkołach rodzenia, gdzie wraz z partnerem zostają zapoznani z różnymi aspektami porodu, przedstawiony zostaje im przebieg tego procesu, a położne pomagają stworzyć plan porodu. Jeśli chodzi o poród rodzinny, kobieta powinna zastanowić się nad tym, czy osoba ma jej towarzyszyć przez cały czas, czy może mają być z góry określone momenty, kiedy będzie proszona o wyjście. Najczęściej są to chwile, kiedy np. położna czy ginekolog wykonują badanie. Kobieta powinna także określić, czy wszelkie informacje medyczne dotyczące jej bądź dziecka przekazywane są w obecności osoby bliskiej czy tylko jej samej.

Przebieg porodu rodzinnego

Poród rodzinny przebiega jak normalny poród siłami natury. Osoba towarzysząca ma za zadanie w pierwszej fazie porodu pomagać w pielęgnacji kobiety, uspokajać ją, masować, trzymać za rękę, pomagać w aktywności i mobilizacji. Jeśli poród przebiega bez powikłań, osoba bliska może kobiecie pomóc wdrażać niefarmakologiczne metody leczenia bólu. W drugiej fazie porodu również ważne jest zaangażowanie bliskiej osoby. Jeśli wie ona, co ma robić, i aktywnie pomaga rodzącej, położna może skupić się wyłącznie na dziecku.

Ile trwa poród? Jak wygląda? Zobaczcie:

Zobacz film: Czas trwania porodu. Źródło: O Matko!

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
139
14
Polecamy
Poród w domu – czy zwiększa śmiertelność noworodków?
Poród w domu – czy zwiększa śmiertelność noworodków? TVN zdrowie
Jest to sytuacja komfortowa, jeśli nawet nie luksusowa.
O porodach domowych rozmawiamy z położną 
Jest to sytuacja komfortowa, jeśli nawet nie luksusowa. O porodach domowych rozmawiamy z położną  TVN zdrowie
Porody rodzinne ponowie możliwe w polskich szpitalach.
Na jakich zasadach będą się odbywały?
Porody rodzinne ponowie możliwe w polskich szpitalach. Na jakich zasadach będą się odbywały? Dzień Dobry TVN
Położna to nie pielęgniarka.
W czym pomaga kobietom i dlaczego nie zawsze jest łatwo?
"Mamy czują się zagubione"
Położna to nie pielęgniarka. W czym pomaga kobietom i dlaczego nie zawsze jest łatwo? "Mamy czują się zagubione" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?