Super foods to zdrowa żywność. Mówiąc dosadniej - bardzo zdrowa, pełna witamin i minerałów niezbędnych naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Zdrowej żywności przypisuje się między innymi właściwości antynowotworowe. Jednak pamiętajmy, że super foods jest terminem marketingowym i wcale zagraniczna żywność nie jest lepsza od naszej rodzimej, polskiej.
Polecamy: Slow Food – czym jest? Jakie są cele i kierunki działania ruchu?
Warto też wiedzieć, że często żywność z dalekich krajów wcale nie jest taka zdrowa, ponieważ musiała przebyć bardzo daleką podróż i być na nią odpowiednio przygotowana. Kupowanie produktów suszonych w kraju, gdzie występują naturalnie, to zdrowy pomysł. Podobnie, jak jedzenie produktów, które pochodzą z Polski, a więc mamy gwarancję, że są świeże.
Tak jest w przypadku natki pietruszki, która zawiera więcej witaminy C niż cytrusy i z powodzeniem może zastąpić tak popularną spirulinę. Więcej o właściwościach zdrowotnych natki pietruszki dowiecie się z filmu:
Polskie super foods to jednak nie tylko pietruszka. Natka pietruszki to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Orzechy włoskie i laskowe, siemię lniane, miód, żurawina, kasza jaglana, rokitnik, aronia czy czosnek również można zaliczyć do super żywności, która zawiera bardzo dużo wartości odżywczych. A pamiętajmy, że ta żywność nie przemierza milionów kilometrów, żeby trafić na nasze talerze.
Zobacz film: Woda z cytryną - jak działa na organizm? Wpływ na odchudzanie, przepis, skutki uboczne
Kapusta kiszona
Kiszonki to naturalne probiotyki, a kiszona kapusta zawiera bardzo dużo witaminy C, witamin z grupy B oraz witaminy E. Dodatkowo dostarcza nam wapnia, magnezu, żelaza, potasu i związków siarki.
Co ciekawe ukisić można bardzo dużo warzyw. Zobaczcie, jak to zrobić: Kiszone warzywa – co zawierają? Właściwości prozdrowotne kiszonek. Jakie warzywa można kisić?
Spożywanie dużych ilości produktów kiszonych poprawia odporność naszego organizmu, zapobiega zakażeniom układu pokarmowego, zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii, zapobiega infekcjom grzybiczym, a także wpływa na poziom złego cholesterolu we krwi obniżając jego poziom.
Czy kiszonki warto kupować? Jak je wybierać? Zobaczcie na filmie: