W ocenie specjalistów jesienią należy się spodziewać drugiej fali epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Badania przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia pokazują, że większość Polaków obawia się nadejścia tzw. drugiej fali.
Czego Polacy obawiają się najbardziej?
Aż 76 proc. Polaków boi się powrotu epidemii, a 55 proc. respondentów przyznało, że obawy związane z nadejściem drugiej fali mają wpływ na ich codzienne decyzje. Oni także przygotowują się na ponowny atak koronawirusa SARS-CoV-2.
Pandemia sprawiła, że Polacy przestali planować podróże zagraniczne (zrezygnowało z nich 56 proc. respondentów). 42 proc. pytanych zaczęła oszczędzać pieniądze, a 36 proc. zrezygnowało z uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych.
Polacy podejmują też działania, które mają im pomóc na wypadek duże wzrostu zachorowań na COVID-19. Aż 29 proc. badanych przyznało, że szuka innego sposobu zarobienia pieniędzy w internecie (szczególną popularnością cieszy się praca zdalna). Co ciekawe, nowych sposobów na zarobienie pieniędzy szukają przede wszystkim młodzi Polacy między 18 a 24 rokiem życia.
14 proc. respondentów zaczęło uprawiać własne warzywa i owoce, aby uniezależnić się od części zakupów. 4 proc. badanych rozważa zakup działki, na którą można by się przenieść w przypadku kolejnego lockdownu.
Koronawirus - jak bardzo jest niebezpieczny? Odpowiedź znajdziesz w filmie:
Koronawirus SARS-CoV-2 - co trzeba o nim wiedzieć?
Koronawirus SARS-CoV-2 to nowy patogen, który pierwszy raz pojawił się pod koniec zeszłego roku w chińskim mieście Wuhan. Wirus, który miał być tylko lokalnym problemem bardzo szybko rozprzestrzenił się na cały świat i wywołał pandemię.
U osób zarażonych koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę nazwaną przez lekarzy COVID-19. Schorzenie atakuje przede wszystkim układ oddechowy i prowadzi do zapalenia płuc. W skrajnych przypadkach przechodzi ono w niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie. U części chorych obserwuje się także zaburzenia węchu i smaku.
Zarażenie koronawirusem jest szczególnie niebezpieczne dla seniorów oraz osób, które chorują przewlekle. To właśnie te osoby powinny o siebie szczególnie dbać i przestrzegać wszystkich obostrzeń.