Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pluskwa. Jak rozpoznać ugryzienia przez pluskwy i jak sobie z nimi radzić?
menu
Polub nas na Facebooku

Pluskwa. Jak rozpoznać ugryzienia przez pluskwy i jak sobie z nimi radzić?

SCIEPRO/SCIENCE PHOTO LIBRARY/getty images

Choć pluskwy są mniej popularnymi insektami niż np. komary, to również możemy się z nimi spotkać, zwłaszcza w czasie wakacji. Pluskwy żywią się krwią człowieka. Po czym poznać ugryzienie tego pasożyta? I jak złagodzić zmiany skórne?

Jak wygląda pluskwa?

Pluskwa to czerwono-brązowy pasożyt o długości około 5-7 mm, o owalnym kształcie i wydłużonym i spłaszczonym odwłoku.

Bardzo trudne jest zgniecenie tego owada, ponieważ pluskwy mają bardzo wytrzymałe pancerze. Owady te nie mają skrzydeł, a w okolicach głowy mają czułki i włoski.

Pluskwy żyją kilka miesięcy. Samica składa dziennie od 2 do 3 jaj koloru kremowego. Samica składa je zwykle w ciemnych i wilgotnych miejscach, a czas ich poszczególnych etapów rozwoju zależny jest od wilgotności, temperatury i dostępu do pożywienia.

Gdzie można spotkać pluskwy?

Twierdzenie, że pluskwy biorą się z brudu jest mitem. Choć higieniczne zaniedbania sprzyjają szerzeniu się wszelkiego rodzaju insektów, to co ciekawe, pluskwy nie radzą sobie zbyt dobrze na zanieczyszczonych powierzchniach. Gdzie więc można spotkać pluskwy? Insekty te lubią  hotele, hostele, pensjonaty. Dlatego właśnie w okresie letnim jesteśmy najbardziej narażeni na pogryzienia przez pluskwy. Jednak pasożyty te można też przynieść do domu wracając z tramwaju, autobusu czy kina. Pluskwy lubią pomieszkiwać w drewnianych meblach, zwłaszcza w wąskich i ciemnych otworach, np. w listwach podłogowych, ale też między książkami. Na szczęście masowe inwazje pluskiew są rzadkością. Częściej są to pojedyncze osobniki w różnych częściach domu, które trudno zlokalizować, a o ich obecności świadczą dopiero ugryzienia na ciele.

Pluskwa domowa. Po czym poznać, że mamy w domu pluskwy?

Poza samymi pluskwami, które udało nam się namierzyć, innymi oznakami ich występowania w domu są odchody, które możemy znaleźć wzdłuż szwów materaca. O obecności pluskiew świadczą też również plamki krwi na prześcieradłach. Ważną wskazówką jest też to, że w pomieszczeniu, które będzie zapluskwione, może unosić się zapach przypominająca zapach kolendry.

Ugryzienie pluskwy – objawy

Pluskwy żywią się krwią. Gryzą przede wszystkim w okolicach nieowłosionej, odkrytej skóry. Największą aktywność wykazują w nocy.

Dopiero po ukąszeniu pojawia się plamka, zaczerwienienie, któremu towarzyszy świąd, a czasem pieczenie. Ostra reakcja alergiczna występuje bardzo rzadko.

Ugryzienie pluskwy od ugryzienia komara różni się tym, że zmiana puchnie mniej.  Dużo szybciej pojawia się też ból czy pieczenie. Jeżeli miejsca ugryzienia są mocno drażnione np. intensywnie drapane, to zmiany mogą wypełniać się płynem surowiczym. Ugryzienie pluskwy nie musi być pojedyncze. Czasami ślady układają się po dwa lub trzy w jednej linii.

Joel Carillet/getty images

Czy ugryzienie pluskwy jest groźne dla zdrowia?

Czy pluskwy przenoszą choroby? Oczywiście istnieje teoretyczne ryzyko transmisji wielu zakażeń przez owady żywiące się krwią człowieka, takich jak np. wirusowe zapalenie wątroby typu B. Obecnie nie ma jednak dowodów na to, że pluskwy przenoszą jakiekolwiek choroby. Częściej dochodzi do nadkażeń zmian uszkodzonych na skutek drapania ugryzionych miejsc.

Co na ugryzienia pluskwy?

Na złagodzenie zmian powstałych w wyniku ugryzienia pluskwy można miejscowo stosować leki z grupy glikokortykosteroidów, a także doustne leki przeciwhistaminowe, czy maść recepturową na bazie cynku oraz wody wapiennej. Ślady po ukąszeniach, jeśli nie są powikłane nadkażeniem czy istotnym uszkodzeniem, ustępują po kilku dniach samoistnie.

Jak się pozbyć pluskiew?

W przypadku rozpoznania pluskiew, należy dokładnie oczyścić całe pomieszczenie. Pluskwy są wrażliwe na działanie wysokich i niskich temperatur, a więc należy wyprać pościele, ubrania, zabawki w temperaturze co najmniej 50 st. C i przez minimum 2 godziny. Pluskwy giną też w ciągu 5 dni w temperaturze -5 st. C, natomiast jaja – natychmiast w temperaturze -26 st. C. Odkurzenie pomieszczenia również może pomóc, jednak jaja pluskiew mogą być trudne do usunięcia odkurzaczem, ponieważ zawierają substancję przytwierdzającą je do powierzchni. W najgorszym przypadku niezbędne jest wyrzucenie materacy, łóżek czy mebli. Można też poprosić o pomoc profesjonalną ekipę pozbywającą się pluskiew przy użyciu środków chemicznych.

Zobacz film: Pluskwy atakują. Jak walczyć z plagą?

źródło: Dzień dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
89
6
Polecamy
Czym są pluskwy?
Czy ugryzienie pluskwy jest niebezpieczne?
Czym są pluskwy? Czy ugryzienie pluskwy jest niebezpieczne? TVN zdrowie
Jak sprawdzić, czy w mieszkaniu są pluskwy?
Rozpoznawanie i zwalczanie pluskiew krok po kroku
Jak sprawdzić, czy w mieszkaniu są pluskwy? Rozpoznawanie i zwalczanie pluskiew krok po kroku Dzień Dobry TVN
Ugryzienie przez pluskwę domową – objawy, leczenie i powikłania
Ugryzienie przez pluskwę domową – objawy, leczenie i powikłania Dzień Dobry TVN
Ugryzienie pchły ludzkiej, psiej czy kociej.
Objawy i leczenie
Ugryzienie pchły ludzkiej, psiej czy kociej. Objawy i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?