Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pleśń w orzechach, na owocach i w mieszkaniu. Jak zabijają nas grzyby?
menu
Polub nas na Facebooku

Pleśń w orzechach, na owocach i w mieszkaniu. Jak zabijają nas grzyby?

Pleśń - próbka pleśni w laboratorium

Fot. AndreasReh / Getty Images

Grzyby, czyli popularna pleśń, potrafi być trująca. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że zarodniki pleśni są dla nas szkodliwe. A grzyby potrafią być wszędzie, także w naszych mieszkaniach. Najczęściej mamy z nimi styczność w żywności i uwierzcie, warto zachować ostrożność.

Pleśń w żywności to zazwyczaj szarawy meszek lub zielony nalot na produktach.  Co ciekawe toksyny obecne w powstałym grzybie przenikają do całego produktu, dlatego jeśli widzimy, że coś już pokryło się niechcianą pleśnią należy to niezwłocznie wyrzucić, a miejsce, w którym produkt był przechowywany umyć i przetrzeć preparatem z alkoholem. 

Pilnujesz, aby żywność się nie psuła?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

W żywności mogą wystąpić różne rodzaje grzyba, a te produkują toksyny z różnych względów - w celu ochronnym (aby otruć potencjalnego kandydata do ich spożycia) lub jako produkt uboczny trawienia pokarmów. Grzyby najlepiej czują się w temperaturze 20–30 stopni Celsjusza, ale temperatura niższa (np.  ta obecna w lodówce, a więc około 10 stopni) nie zahamuje, a jedynie spowolni ich rozrost. 

Warto także wiedzieć, że ani pieczenie, ani gotowanie nie zwalczą pleśni. Podobnie jest z mrożeniem - proces obróbki termicznej nie zniszczy toksyn!

Jakie rodzaje toksyn wyróżniamy i gdzie występują? Tego dowiecie się z filmu. Przypominamy jednak, że nawet niewielka ilość toksyn może uszkodzić bezpowrotnie nasze DNA.

Zobacz film: Toksyny w pleśni - aflatoksyna (orzechy), ochratoksyna (zboża), patulina (owoce). Źródło: Dzień Dobry TVN

Patulina, czyli toksyna pojawiająca się na owocach, warzywach i różnego rodzaju produktach spożywczych jest niebezpieczna dla naszego organizmu. Działa rakotwórczo, mutagennie (zmienia nasze DNA) oraz teratogennie (może powodować wady wrodzone u płodu). Co ciekawe pewne stężenie patuliny w produktach pochodzących z jabłek jest dopuszczalne! Światowa Organizacja Zdrowia za maksymalne dopuszczalne stężenie tego związku w soku jabłkowym, napojach alkoholowych otrzymanych z jabłek lub z udziałem soku jabłkowego przyjęła 50 µg/kg. Dla stałych produktów otrzymanych z jabłek obowiązuje poziom 25 μg/kg., natomiast w produktach przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci dopuszczalny poziom zanieczyszczenia wynosi 10 μg/kg.

Najczęstsze objawy zatrucia patuliną to: podrażnienie żołądka, wymioty, nudności, ból brzucha, biegunka, apatia, ogólne zmęczenie, zaburzenia krzepnięcia krwi, bóle i zawroty głowy, kłopoty z oddychaniem.

Dobra pleśń

W niektórych produktach pleść jest pożądana. Mowa tu o specjalnie tworzonych serach pleśniowych, które nie są dla nas trujące. Pytanie jednak, czy sery pleśniowe są zdrowe? Pamiętajmy, że poza charakterystycznym kolorem i smakiem (a także zapachem) zawierają w sobie dużo soli i tłuszczu. Dlatego należy ograniczyć ich spożycie.

Serów pleśniowych nie powinny jeść kobiety ciężarne. Dlaczego? Co jeszcze w nich znajdziemy? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Sery pleśniowe - jak powstają i jak działają? Źródło: Dzień Dobry TVN

Pleśń w mieszkaniu

Grzyby atakują nas nie tylko z pożywienia. Mogą także rozwijać się w naszym domu powodując problemy z układem oddechowym. Duże stężenie zarodników pleśni w pomieszczeniu skutkuje alergią, astmą, katarem siennym, bólem głowy oraz ogólnym osłabieniem. 

Jak sobie radzić z grzybem w domu? Dlaczego powstaje? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Grzyb w mieszkaniu - co nam grozi? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?