Pleśń w żywności to zazwyczaj szarawy meszek lub zielony nalot na produktach. Co ciekawe toksyny obecne w powstałym grzybie przenikają do całego produktu, dlatego jeśli widzimy, że coś już pokryło się niechcianą pleśnią należy to niezwłocznie wyrzucić, a miejsce, w którym produkt był przechowywany umyć i przetrzeć preparatem z alkoholem.
W żywności mogą wystąpić różne rodzaje grzyba, a te produkują toksyny z różnych względów - w celu ochronnym (aby otruć potencjalnego kandydata do ich spożycia) lub jako produkt uboczny trawienia pokarmów. Grzyby najlepiej czują się w temperaturze 20–30 stopni Celsjusza, ale temperatura niższa (np. ta obecna w lodówce, a więc około 10 stopni) nie zahamuje, a jedynie spowolni ich rozrost.
Warto także wiedzieć, że ani pieczenie, ani gotowanie nie zwalczą pleśni. Podobnie jest z mrożeniem - proces obróbki termicznej nie zniszczy toksyn!
Jakie rodzaje toksyn wyróżniamy i gdzie występują? Tego dowiecie się z filmu. Przypominamy jednak, że nawet niewielka ilość toksyn może uszkodzić bezpowrotnie nasze DNA.
Patulina, czyli toksyna pojawiająca się na owocach, warzywach i różnego rodzaju produktach spożywczych jest niebezpieczna dla naszego organizmu. Działa rakotwórczo, mutagennie (zmienia nasze DNA) oraz teratogennie (może powodować wady wrodzone u płodu). Co ciekawe pewne stężenie patuliny w produktach pochodzących z jabłek jest dopuszczalne! Światowa Organizacja Zdrowia za maksymalne dopuszczalne stężenie tego związku w soku jabłkowym, napojach alkoholowych otrzymanych z jabłek lub z udziałem soku jabłkowego przyjęła 50 µg/kg. Dla stałych produktów otrzymanych z jabłek obowiązuje poziom 25 μg/kg., natomiast w produktach przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci dopuszczalny poziom zanieczyszczenia wynosi 10 μg/kg.
Najczęstsze objawy zatrucia patuliną to: podrażnienie żołądka, wymioty, nudności, ból brzucha, biegunka, apatia, ogólne zmęczenie, zaburzenia krzepnięcia krwi, bóle i zawroty głowy, kłopoty z oddychaniem.
Dobra pleśń
W niektórych produktach pleść jest pożądana. Mowa tu o specjalnie tworzonych serach pleśniowych, które nie są dla nas trujące. Pytanie jednak, czy sery pleśniowe są zdrowe? Pamiętajmy, że poza charakterystycznym kolorem i smakiem (a także zapachem) zawierają w sobie dużo soli i tłuszczu. Dlatego należy ograniczyć ich spożycie.
Serów pleśniowych nie powinny jeść kobiety ciężarne. Dlaczego? Co jeszcze w nich znajdziemy? Dowiecie się tego z filmu:
Pleśń w mieszkaniu
Grzyby atakują nas nie tylko z pożywienia. Mogą także rozwijać się w naszym domu powodując problemy z układem oddechowym. Duże stężenie zarodników pleśni w pomieszczeniu skutkuje alergią, astmą, katarem siennym, bólem głowy oraz ogólnym osłabieniem.
Jak sobie radzić z grzybem w domu? Dlaczego powstaje? Dowiecie się tego z filmu: