Polub nas na Facebooku
Czytasz: Płaskostopie podłużne – objawy i sposoby leczenia. Jakie wkładki wybrać?
menu
Polub nas na Facebooku

Płaskostopie podłużne – objawy i sposoby leczenia. Jakie wkładki wybrać?

Stopy w szarych skarpetkach wystają spod koca.

Fot. locknloadlabrador / Getty Images

Płaskostopie podłużne to nieprawidłowość w budowie stopy, utrudniająca poruszanie się i nierzadko wywołująca ból. Dobrym rozwiązaniem jest noszenie wkładek ortopedycznych, które zapewnią odpowiednie wyprofilowanie stopy i podtrzymają jej sklepienie.

Płaskostopie podłużne to rodzaj zniekształcenia stopy, którego nie powinno się bagatelizować, gdyż nieleczone może skutkować problemami z poruszaniem się, a także oddziaływać negatywnie na kolana, biodra i kręgosłup. Płaskostopie podłużne może wynikać z nadmiernego obciążenia stóp podczas aktywności zawodowej lub sportowej albo występować od urodzenia.

Płaskostopie podłużne – co to jest?

Płaskostopie poprzeczne i podłużne to zniekształcenia stopy, zwane potocznie platfusem, które polegają na obniżeniu jej fizjologicznych sklepień. W przypadku płaskostopia podłużnego stwierdza się znaczne spłaszczenie lub całkowite zaniknięcie łuku podłużnego, znajdującego się między piętą a palcami. Stopa staje się nadmiernie pochylona do wewnątrz i płaska, przez co całą powierzchnią dotyka podłoża.

Zobaczcie, jak diagnozuje się płaskostopie u dzieci:

Zobacz film: Płaskostopie u dzieci. Źródło: 36,6

Przyczyny powstania płaskostopia

Płaskostopie podłużne może być spowodowane wieloma czynnikami. Wśród głównych przyczyn wymienia się nadmierne obciążenie stóp, do których dochodzi podczas długotrwałego stania. W konsekwencji tego następuje przeciążenie mięśni, więzadeł i stawów, które predysponują do rozwoju utrwalonych zniekształceń i zmian zwyrodnieniowych. W sposób szczególny dotyczy to osób z zaburzeniami krążenia krwi i nadwagą. Inne przyczyny to: niewłaściwie dobrane obuwie, nieprawidłowe ustawianie stóp, dźwiganie ciężarów, długotrwałe uprawianie sportów na twardym boisku czy chodzenie po twardym podłożu, przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała, długotrwałe unieruchomienie stopy. W powstaniu schorzenia podkreśla się rolę dziedziczenia specyficznego typu budowy szkieletowej, tzw. architektoniki stopy. Dolegliwość występuje częściej u kobiet niż mężczyzn, co związane jest ze zmianami inwolucyjnymi w okresie przekwitania, ciążą obciążającą kręgosłup i kończyny dolne czy noszeniem nienależytego obuwia.

Jakie objawy daje płaskostopie podłużne?

Płaskostopie podłużne objawia się zmniejszoną elastycznością stopy, ograniczoną możliwością amortyzowania wstrząsów, dolegliwościami bólowymi stóp, a w miarę nasilania się zmiany kolan, bioder i kręgosłupa, odciskami na podeszwach stóp, obrzękiem po wewnętrznej stronie kostki, rozwojem stanów zapalnych przeciążonych torebek i więzadeł stopy, problemami ze ścięgnem Achillesa, szybszym męczeniem się nóg. Wada sprawia, że chód jest mniej sprężysty i staje się ciężki, kołyszący. Płaskostopie może stać się przyczyną nasilonego pocenia się stóp i nawracających grzybic.

Jak dobrać wkładki ortopedyczne

W sprzedaży znajdują się wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne i podłużne lub tylko dla wybranego jednego rodzaju zaburzenia. Wkładki ortopedyczne na płaskostopie podłużne to skuteczny sposób na zmniejszenie towarzyszących mu dolegliwości i element zapobiegający pogłębianiu się deformacji. Wkładki na płaskostopie podłużne podpierają sklepienia podłużne stóp. Ich zadaniem jest zminimalizowanie obciążenia kolan, stawów biodrowych i kręgosłupa. Średni koszt to 18 zł. Nie należy samodzielnie dobierać wkładek na płaskostopie podłużne. Fachowej porady można zasięgnąć u lekarza lub w sklepach z wyposażeniem ortopedycznym.

Czym jest klin przeciwko płaskostopiu podłużnemu?

Klin przeciwko płaskostopiu podłużnemu to półwkładka do buta, którą umieszcza się pod śródstopiem. Dostępny jest w różnych rozmiarach i ma uniwersalny charakter, przez co dopasowuje się do różnych rodzajów obuwia. Średni koszt to 12 zł. Zapewnia dodatkową amortyzację i podnosi komfort chodzenia. Jego zadaniem jest wspieranie łuku podłużnego stopy i rozłożenie obciążenia na stopie.

Płaskostopie podłużne – leczenie

Leczenie płaskostopia prowadzi ortopeda. Zahamowanie, a niekiedy i cofnięcie płaskostopia podłużnego i poprzecznego możliwe jest wyłącznie we wczesnej fazie rozwojowej schorzenia u młodych ludzi. U osób dorosłych nie ma możliwości cofnięcia deformacji, istnieje szansa jej zatrzymania i ograniczenia dolegliwości bólowych.

W leczeniu płaskostopia podłużnego istotne miejsce zajmują ćwiczenia mięśni stóp, takie jak m.in. chodzenie na piętach, palcach, zewnętrznych krawędziach stóp, zwijanie lub chwytanie i podnoszenie palcami niewielkich przedmiotów z podłogi, turlanie niewielkiej piłki spodem stopy. Mimo że ćwiczenia na płaskostopie podłużne wydają się infantylne, ich systematyczne wykonywanie przynieść może pozytywne efekty.

Zadbać należy o dobrze dobrane i wygodne buty. W sprzedaży znajdują się specjalne buty na płaskostopie poprzeczne i podłużne. Obuwie korygujące dostępne jest w wersji dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Jego średni koszt to niewiele ponad 100 zł. Należy zwracać uwagę na przybieranie prawidłowej postawy, a także zadbać o odpowiednią masę ciała. Niekiedy jednak duże i znacznie utrudniające codzienne funkcjonowanie deformacje wymagać mogą zabiegu operacyjnego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
14
0
Polecamy
Płaskostopie podłużne a poprzeczne – różnice, ćwiczenia
Płaskostopie podłużne a poprzeczne – różnice, ćwiczenia TVN zdrowie
Jak rozpoznać i jak leczyć płaskostopie poprzeczne?
Jak rozpoznać i jak leczyć płaskostopie poprzeczne? Dzień Dobry TVN
Nieoperacyjne sposoby na haluksy – wkładki, aparaty korekcyjne
Nieoperacyjne sposoby na haluksy – wkładki, aparaty korekcyjne TVN zdrowie
Masz haluksy lub obawiasz się ich?
Pomogą Ci specjalne sandały!
Masz haluksy lub obawiasz się ich? Pomogą Ci specjalne sandały! Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby