Obecnie brak ujednoliconych przepisów, które nakazywałyby dyrektorom wszystkich placówek przestrzegania tych samych standardów w zakresie żywienia. Kontrole przeprowadzone przez Najwyższą Izbę Kontroli w kwietniu 2018 roku wykazały, że wielu pacjentów było żywionych w szpitalach nieadekwatnie do stanu zdrowia.
Projekt "Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy” ma za zadanie wypracować właśnie takie standardy żywienia - adekwatne i odpowiednie dla wszystkich pacjentek będących w ciąży (a więc przebywających na oddziałach patologii ciąży, ginekologicznych, ginekologiczno-położniczych) oraz w okresie połogu (na oddziałach neonatologii i położnictwa), a także dla pacjentek na oddziałach ginekologii onkologicznej.
Sposób realizacji pilotażu obejmie zasadniczo zapewnienie wyżywienia dedykowanego kobietom w ciąży i w okresie poporodowym, a także konsultacji dietetycznych i poradnictwa, edukacji i rozpowszechniania treści w zakresie prawidłowego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym. Realizatorem pilotażu będzie mógł być każdy podmiot posiadający umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia – informuje Ministerstwo Zdrowia.
Przypominamy, że od 1 stycznia 2019 roku obowiązują nowe standardy opieki okołoporodowej nad pacjentkami. Zakładają one m. in. konieczność zakończenia ciąży przed 42. tygodniem, możliwość spożywania posiłków w trakcie porodu, wsparcie dla kobiety w zakresie karmienia piersią oraz pomoc psychologa. Więcej informacji znajdziecie tutaj: Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany w opiece okołoporodowej. Kobiety będą mogły liczyć na pomoc psychologa
Jak wygląda opieka okołoporodowa w Polsce? Dowiecie się tego z filmu:
Warto wiedzieć: Witaminy dla kobiet – jakie należy brać przed ciążą, a jakie podczas ciąży?