Pierwszy taki zabieg w Polsce
W I Klinice Kardiologii CSK UCK WUM kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego wykonano zabieg implantacji kardiowertera-defibrylatora nowej generacji, który w komunikacji wykorzystuje technologię bezprzewodowej transmisji danych bluetooth. Pacjent, wyposażony w takie urządzenie, jest pierwszym w Polsce, tym samym zespół naszych specjalistów, jako pierwszy w kraju, dołączył do grona kilku ośrodków na świecie, które mają możliwość stosowania tego rodzaju rozwiązań
- poinformowało biuro prasowe Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
O jakim urządzeniu mowa?
Kardiowerter-defibrylator (ang. implantable cardioverter defibrillator, ICD) to aparat, który ma funkcję rozpoznania niebezpiecznych dla zdrowia i życia zaburzeń rytmu serca, a na dodatek przerwania tych niestabilności dzięki impulsom elektrycznym.
Zabieg implantacji kardiowertera-defibrylatora został wykonany u pacjenta z niewydolnością serca zagrożonego zgonem sercowym. Aparat ma funkcję komunikowania się ze pomocą bluetooth ze smartfonem pacjenta. Dzięki tej nowoczesnej technologii chory będzie mógł zdalnie przekazać dane z urządzenia z każdego miejsca na świecie. Na dodatek technologia bluetooth należy do niskoenergetycznych zapewnia zabezpieczenie danych medycznych i niewielkie zużycie baterii w urządzeniu.
Telemonitoring pacjentów z wszczepialnymi urządzeniami do elektroterapii serca, oprócz znanych zalet, jest szczególny pożądany w sytuacji ryzyka epidemiologicznego, jak np. pandemia COVID-19.
- poinformowano w komunikacie WUM
W skład zespołu który przeprowadził pierwszą w Polsce operację weszli: prof. Marcin Grabowski, dr Marcin Michalak, dr Jakub Kosma Rokicki, dr Andrzej Zieliński - lekarz prowadzący w asyście pielęgniarskiej: mgr Doroty Dużyńskiej i mgr Doroty Świątek, przy wsparciu technicznym mgra inż. Bartosza Małachowskiego z firmy Abbott.
Zobacz film i dowiedz się co to jest Ventil i jak działa: