Pieczenie w gardle może spowodować spory dyskomfort i uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Jeśli wraz z pieczeniem w gardle wyczuwalne są pozostałe dolegliwości, takie jak gorączka, ból głowy i osłabienie, warto zdecydować się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu.
Pieczenie w gardle a infekcje
Jak wyjaśniają lekarze, najczęstszą przyczyną pieczenia w gardle są infekcje wirusowe w drogach oddechowych. Jedną z powszechnych dolegliwości wywołanych wirusami, w której przebiegu występuje pieczenie w gardle, jest ostre zapalenie gardła. Wtedy to najczęściej dochodzi do bólu podczas połykania, swędzenia i drapania w gardle, napadów kaszlu, a także wzmożonego odkrztuszania plwociny. Ostry wirusowy stan zapalny przebiega bez białego nalotu oraz z niewielką gorączką. W leczeniu pieczenia w przebiegu wirusowego zapalenia gardła nie stosuje się antybiotyków. Leczeniem z wyboru w tym przypadku są preparaty łagodzące gorączkę i pozostałe dolegliwości. Osoby uzależnione od nikotyny powinny zaniechać palenia tytoniu, który powoduje pogłębienie bólu.
Pieczenie w gardle może być objawem ostrego zapalenia migdałków, czyli popularnej anginy. Bakterie odpowiedzialne za stan zapalny atakują znajdujące się w gardle skupiska tkanek limfatycznych. W przebiegu zapalenia migdałków poza pieczeniem w gardle często obserwuje się inne objawy, takie jak ból jamy ustnej (szczególnie nasila się w czasie otwierania jamy ustnej), bardzo wysoką gorączkę, a także mocne zaczerwienienie gardła i ból gardła w czasie przełykania, który nierzadko promieniuje aż do okolicy uszu. Charakterystyczne w przebiegu anginy są białe naloty na języku i migdałkach, które mogą wywołać bardzo nieprzyjemny zapach. Chorzy bardzo często uskarżają się na mocny ból głowy, zmianę głosu, znaczne obniżenie samopoczucia i bóle kostno-stawowe, charakterystyczne dla grypy.
Za anginę, w której jednym z typowych objawów jest silne pieczenie w gardle, odpowiedzialne są paciorkowce. Natomiast samo pieczenie w gardle oraz pozostałe stany chorobowe występujące z opisywaną dolegliwością mogą być spowodowane infekcjami gronkowców, dwoinek zapalenia płuc, a nawet flory mieszanej. Choroby wywołane drobnoustrojami są zakaźne i wymagają niezwłocznego kontaktu z lekarzem w celu rozpoczęcia możliwie jak najszybszego leczenia. Osoby cierpiące na anginę najczęściej stosują antybiotyki (amoksycylinę, fenoksymetylopenicylinę, makrolidy lub cefalosporyny).
W rzadkich sytuacjach za pieczenie w gardle odpowiedzialna jest mononukleoza zakaźna. To choroba atakująca głównie dzieci i młodzież. Za jej rozwój odpowiedzialny jest wirus Epsteina-Barr. Poza pieczeniem w gardle w przebiegu mononukleozy obserwuje się powiększenie migdałków wraz z nalotem, bardzo wysoką gorączkę, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, drapanie w gardle, spadek samopoczucia, a nawet powiększenie narządów: śledziony i wątroby.
Jak szybko i skutecznie pozbyć się bólu gardła? Odpowiedź znajdziesz w filmie:
Pieczenie w gardle a zgaga i refluks żołądkowo-przełykowy
Osoby bez typowych chorobowych objawów, jak spadek samopoczucia, podwyższenie temperatury ciała, ból głowy, bóle kostno-stawowe i wiele innych, skarżące się na pieczenie w gardle mogą cierpieć na refluks żołądkowo-przełykowy. To stan chorobowy polegający na zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku, który jest wywołane nieprawidłowym funkcjonowaniem zwieraczy przełyku. Poza pieczeniem w gardle objawami refluksu żołądkowo-przełykowego są nieprzyjemne uczucie odbijania się i cofania treści żołądkowej w kierunku przełyku, chrypka, suchy kaszel, świszczący oddech, ból w klatce piersiowej.
Pieczenie w gardle może wywołać zgaga, polegająca na uczuciu pieczenia rozpoczynającego się tuż nad mostkiem w klatce piersiowej, ciągnącego się nierzadko aż do gardła. Przyczynami zgagi oraz refluksu żołądkowo-przełykowego są spożywanie nadmiernej ilości kawy, alkoholu, czekolady, otyłość oraz palenie papierosów. Obie dolegliwości mogą być również skutkiem przyjmowania lekarstw obniżających ciśnienie tętnicze krwi, a nawet efektem zaburzeń hormonalnych oraz cukrzycy. Wyleczenie zgagi i refluksu żołądkowo-przełykowego wymaga zmiany stylu życia i rezygnacji z używek.
Jak złagodzić pieczenie w gardle?
Łagodzenie pieczenia w gardle jest zależne od przyczyny, która wywołała dolegliwość. Jeśli pieczenie w gardle jest wywołane zgagą lub refluksem żołądkowo-przełykowym, można wypróbować dostępne bez recepty w każdej aptece leki – inhibitory pompy protonowej, które hamują wydzielania zbyt dużej ilości soku żołądkowego. Dostępne są także tabletki i syropy na zgagę, które mogą pomóc w walce z pieczeniem w gardle. W innych wypadkach pieczenie w gardle można złagodzić regularnym piciem ciepłej wody z miodem lub popularnymi tabletkami na gardło do ssania, a także innymi domowymi sposobami.