Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pestki moreli gorzkiej – czy są lekarstwem na raka? Jakie dają skutki uboczne?
menu
Polub nas na Facebooku

Pestki moreli gorzkiej – czy są lekarstwem na raka? Jakie dają skutki uboczne?

pestki moreli

Fot.: istockphotostudio / Getty Images

Pestki moreli gorzkiej przez niektórych uważane są za skuteczniejsze w walce z nowotworem niż chemioterapia. Faktycznie od lat mają szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej i praktykach określanych jako niekonwencjonalne. Cenione są zwłaszcza przez zawartość substancji zwanej amigdaliną.

Amigdalinie, która jest zawarta w pestkach moreli gorzkiej, przypisuje się zdolność do zwalczania złośliwych komórek nowotworowych. Jest to substancja, która w naturze odpowiada za gorzki smak nasion i charakterystyczny aromat. Zawierają ją również migdały, morele, wiśnie czy jabłka.

Pestki moreli gorzkiej

Pestki moreli gorzkiej używane w medycynie naturalnej pochodzą głównie z owoców dziko rosnących drzew, które pierwotnie występowały u podnóża Himalajów, na terenach północnych Chin i w Armenii. Mimo że nie można ich zaliczyć do smacznych przekąsek, zyskały liczne grono zwolenników. Można je spotkać również pod nazwą „morelowe migdały”, pod którą występują w wielu sklepach ze zdrową żywnością. Za około 200 g trzeba zapłacić średnio 20 zł.

Pestki moreli gorzkiej a chemioterapia

W ostatnim czasie nasiona te zostały okrzyknięte cudownym lekiem na raka. Zwolennicy tej teorii uważają, że spożywanie pestek moreli gorzkiej jest skuteczniejsze niż chemioterapia, ze względu na zawartość w nich amigdaliny. Jest to substancja określana jako witamina B17, której przypisuje się zdolność do niszczenia komórek nowotworowych. Wyniki badań nie dają jednak jednoznacznie potwierdzających to stwierdzenie odpowiedzi, ponieważ do tej pory wszelkie przesłanki opierały się na tzw. badaniach przedklinicznych, prowadzonych w warunkach wyłącznie laboratoryjnych oraz na zwierzętach. Zarówno jedne, jak i drugie nie wykazały powiązania między zastosowaniem substancji, a pożądanymi efektami.

Zobaczcie, jak ważna jest dieta w czasie walki z nowotworem:

Zobacz film: Jak ważna jest dieta podczas walki z nowotworem. Źródło: 36,6

Brak jest nadal badań klinicznych polegających na porównaniu grup osób, którym podawany jest badany środek z tymi, którym podawane jest placebo. Wszystkie dane, które są zamieszczone w internecie, opierają się na pojedynczych przypadkach i opisach poszczególnych doniesień, które nie stanowią naukowych dowodów. Jedyne badania z użyciem amigdaliny podawanej osobom ze zdiagnozowanymi nowotworami przeprowadzone były w 1953 r. i faktycznie wykazały, że wystąpiła poprawa na skutek podjętego leczenia. Jednak te same osoby poddawane były w trakcie terapii zabiegom naświetlania i dożylnym wlewom, wobec czego niemożliwe jest jednoznaczne określenie, co zadecydowało o skuteczności leczenia.

Pestkom moreli gorzkiej przypisuje się również właściwości wspomagające leczenie:

  • zapalenia stawów,
  • przeziębień,
  • bólu (przez zawarty w nim benzaldehyd, który jest lekiem przeciwbólowym).

Poza tym mają one właściwości wspierające układ odpornościowy, korzystnie wpływają na ciśnienie krwi, poprawiają wygląd skóry i włosów, a także utrzymują właściwe pH organizmu. W niektórych kulturach uważane są też za afrodyzjak.

Jakie skutki uboczne wywołują pestki moreli gorzkiej?

Pestki moreli gorzkiej, a w zasadzie zawarta w nich amigdalina, mogą wywoływać skutki uboczne. U niektórych osób na skutek nadmiernego spożycia witaminy B17 dochodzi do znacznego pogorszenia funkcji trawiennych, występują zgaga, ból brzucha, wzdęcia i nudności. Dodatkowo przy zespole złego wchłaniania może ulec pogorszeniu przyswajanie innych cennych składników odżywczych. Nie ma również dokładnych danych na temat interakcji substancji z innymi lekami, a zwłaszcza cytostatykami (lekami przeciwnowotworowymi).

Przy spożywaniu dużej liczby pestek moreli gorzkiej pojawia się także ryzyko zatrucia organizmu kwasem pruskim, ponieważ amigdalina rozkłada się w organizmie właśnie na cyjanowodór. Stąd też wynika zalecenie, że dziennie można zjeść maksymalnie 2–3 pestki moreli. Jeżeli stężenie niebezpiecznej substancji znacznie przekracza normy, wówczas dochodzi do uszkodzenia układu nerwowego, niewydolności nerek, uszkodzenia wątroby, a także małopłytkowości i kwasicy. Przedawkowanie witaminy B17 przyjmowanej w nasionach moreli jest znacznie mniej prawdopodobne niż w przypadku suplementów, tabletek czy kapsułek, które ją zawierają. Ryzyko zatrucia wzrasta, jeżeli jednocześnie występują niedobory witaminy B12 lub równocześnie spożywana jest w dużych ilościach witamina C.

Ze względu na możliwe działania niepożądane pestki nie są wskazane dla kobiet w ciąży, karmiących matek i dzieci.

Pestki moreli gorzkiej – zastosowanie

Pestki moreli gorzkiej mają zastosowanie głównie jako dodatek do potraw bądź po prostu forma suplementu diety, który przyjmowany jest w związku z konkretnymi dolegliwościami. Można spożywać je na surowo lub w formie proszku (w niewielkich ilościach) dodawać do zup, sałatek, napojów i każdego dania, które chce się urozmaicić gorzkim smakiem. Dostępne są w całości lub w formie wstępnie przetworzonej. Do nabycia jest także olej z nasion moreli, który może stanowić bazę sosów sałatkowych, chociaż bywa też wykorzystywany do masażu.

Bibliografia

Kapała A., „Fakty i mity żywienia w chorobie nowotworowej”, broszura.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
181
23
Polecamy
Właściwości babki płesznik – jak ją stosować?
Babka płesznik - działanie, zastosowanie, skutki uboczne
Właściwości babki płesznik – jak ją stosować? Babka płesznik - działanie, zastosowanie, skutki uboczne Dzień Dobry TVN
Magiczne właściwości czarciego pazura.
Na co pomaga?
Magiczne właściwości czarciego pazura. Na co pomaga? Dzień Dobry TVN
Amigdalina (witamina B17) – działanie, dawkowanie, właściwości, skutki
Amigdalina (witamina B17) – działanie, dawkowanie, właściwości, skutki TVN zdrowie
Czy witamina C jest lekiem na raka?
Skuteczność metody
Czy witamina C jest lekiem na raka? Skuteczność metody TVN zdrowie
Komentarze (2)
Mirus
nie bylo komenarzy czy wszystkie niezgodne z artykulem usuwacie?
Czytaj całość
Miś
Innej opini nikt by się nie spodziewał ze strony TVN
Czytaj całość
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie