Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pękające naczynka na twarzy i na nogach – domowe sposoby: witamina C, wyciągi z kasztanowca
menu
Polub nas na Facebooku

Pękające naczynka na twarzy i na nogach – domowe sposoby: witamina C, wyciągi z kasztanowca

twarz

Fot. Jonathan Storey / Getty Images

Pękające naczynka, czyli tzw. pajączki, to wyraźnie widoczne pod skórą rozszerzone naczynia krwionośne. Pojawiają się zazwyczaj u kobiet z jasną cerą. Aby zmniejszyć ich widoczność, warto włączyć do diety witaminę C i stosować preparaty z rutyną oraz diosminą. 

Termin „pękające naczynka” oznacza rozszerzenie naczyń krwionośnych. Problem dotyczy zwykle osób mających cienkie naczynka. Niekiedy może skutkować pojawieniem się trądziku różowatego, którego nie można wyleczyć, lecz jedynie minimalizować jego objawy.

Pękające naczynka – w jaki sposób powstają?

Pękające naczynka (tzw. pajączki) początkowo objawiają się rumieniem, który znika po niedługim czasie. Często jednak nawraca i może utrwalić się w postaci wyraźnie rozszerzonych naczyń krwionośnych. Są one widoczne przez naskórek, a określa się je mianem teleangiektazji. Oznacza to trwale rozszerzone naczynia włosowate. Pojawiają się one głównie u kobiet. Dzieje się tak, ponieważ hormony kobiece – estrogeny – działają rozluźniająco na mięśnie naczyń, co zwiększa ryzyko ich poszerzania. Pękające naczynka pojawiają się także u osób z jasną karnacja i cienkim naskórkiem. Inne przyczyny to duże wahania temperatur oraz duża wilgotność, a także częsta ekspozycja na wiatr, słońce oraz promieniowanie UVA w solariach. Ryzyko wystąpienia teleangiektazji zwiększa miejscowe używanie sterydów oraz stosowanie laserów biostymulujących.

Pękające naczynka na nogach – domowe sposoby

Pękające naczynka pojawiają się nie tylko na twarzy, ale także na nogach, często na udach. Aby pozbyć się problemu, warto uprawiać aktywność fizyczną, taką jak spacery, pływanie lub fitness. Należy przy tym unikać dyscyplin, które nadmiernie obciążają mięśnie nóg, czyli tenisa, narciarstwa, sportów siłowych, a także siatkówki i koszykówki. Warto wykorzystać zioła i rośliny: kasztanowca, pokrzywę, skrzyp polny oraz arnikę. Pierwszy z nich uszczelnia naczynia włosowate i przywraca im naturalną elastyczność. Dodatkowo poprawia krążenie obwodowe. Dzięki zawartości escyny zmniejsza też obrzęki, które niekiedy towarzyszą pajączkom. Korę z kasztanowca można użyć do kąpieli lub przygotować z niej napary do picia. Pokrzywa i skrzyp polny zawierają krzemionkę. Jest to substancja, która uelastycznia naczynia krwionośne i zapobiega powstawaniu zatorów. Natomiast arnika ma działanie usprawniające krążenie, jest stosowana m.in. na siniaki, krwiaki oraz w leczeniu żylaków. Może być stosowana w postaci ziół w mieszankach, a także w maściach lub kremach. 

Kolejnym sposobem na pękające naczynka na nogach jest mieszanka na bazie oliwy z oliwek. Aby ją przygotować, trzeba wymieszać oliwę z kilkoma kroplami olejku cyprysowego lub witaminy E, a następnie wsmarować w nogi. Regularne stosowanie zapewni działanie przeciwzapalne, nawilżające oraz pobudzi krążenie krwi i uelastyczni skórę. Aby usprawnić krążenie krwi, można sięgnąć po okłady z czosnku. Potrzeba do tego główki czosnku, 3 łyżeczek oliwy z oliwek oraz soku z 3 pomarańczy. Czosnek należy włożyć do słoika, zalać oliwą i sokiem, po czym zakręcić słój i odstawić go na 12-24 godziny. Po upływie tego czasu mieszanka jest gotowa do użycia.

Pękające naczynka na twarzy

Problemem wielu kobiet są pękające naczynka na twarzy. Domowe sposoby, które pozwalają się go pozbyć, to m.in. zmiana diety i stylu życia. Do jadłospisu należy włączyć witaminę C, którą zawierają m.in. cytrusy, papryka i natka pietruszki. Ten składnik doskonale uelastyczni ściany naczyń krwionośnych. Napar ze skrzypu polnego zwiększy wytrzymałość żył na urazy mechaniczne. Najlepiej wyeliminować używki, takie jak kawa, alkohol i papierosy. Palenie osłabia ściany naczyń krwionośnych i zmniejsza ilość witaminy C w organizmie. Warto unikać czarnej herbaty i zastąpić ją np. zieloną, która dzięki zawartości antyoksydantów dodatkowo odmłodzi skórę. Aby wzmocnić organizm jeszcze skuteczniej, można sięgnąć po preparaty zawierające rutynę, wyciąg z liści miłorzębu japońskiego oraz z kasztanowca. Dobrze jest też zażywać wapno. 

Aby pozbyć się tzw. pajączków, warto kupić dobry krem na pękające naczynka. Kosmetyk z reguły jest wzbogacony o witaminę C i PP oraz diosminę, hespedrynę i rutozyd, które dzięki ochronnemu działaniu na ściany naczyń, zapobiegają ich pękaniu. Regularne stosowanie zwiększa ich elastyczność, co wpływa na zmniejszenie widoczności pajączków. Diosmina poprawia koloryt skóry, zwiększa napięcie ścian żylnych oraz poprawia przepuszczalność. Hespedryna działa w podobny sposób, a także ogranicza agregację (zlepianie się) płytek krwi. Natomiast rutozyd dodatkowo niweluje obrzęki. Tego typu preparaty są przeznaczone do twarzy, a także do stosowania na kończyny dolne. Problem pękających naczynek w ciąży można rozwiązać, używając maseczek uszczelniających naczynka zawierających eskulinę bądź escynę. Nie wolno natomiast sięgać po preparaty zawierające kwasy owocowe.

Zobacz film: Zabieg zamykania naczyń (pajączków) przy użyciu lasera. Źródło: Bez skazy

Bibliografia:

  1. Skóra z problemami naczyniowymi. Klasyfikacja, metody usuwania, profilaktyka
  2. Pękający problem
  3. Preparaty na naczynia krwionośne
  4. Domowe sposoby na żylaki
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
98
12
Komentarze (7)
Nikola
Dorota, No ja jestem młoda, a dalej nic nie pomaga. A jakim laserem miałaś robione i gdzie?
Czytaj całość
Dorota
jak ktoś jest młody i naczynka dopiero się pojawiają, to może ta wit. C i peelingi pomogą, ale w moim wieku to już tylko laser pomógł. Ale nie żałuję, mam w końcu spokój!
Czytaj całość
Latkowska
Wolałabym w sumie taki quadro star niż zastrzyki bo przykro mi ale dosyć mnie straszą. Mam na prawdę bardzo silne problemy ze strzykawkami więc chyba szłabym w laser hahaha
Czytaj całość
Candy
I wtedy uszczelnia naczynka krwionośne :)
Czytaj całość
elemele
i co wtedy się dzieje? ok krew jest podgrzana i jak to zmienia niby stan naczynek? ;/
Czytaj całość
krzychu
laserami się zgodzę. sam miałem zamykane naczynka gdzie światło wchodziło sobie w ciało i tylko działało na hemoglobinę a tkankę omijało.
Czytaj całość
Johnny
Bzdury. Naczynek nie można usunąć ani kremami ani dietą. Jedyne co działa to zamykanie albo laserem albo preparatami do nastrzykiwania.
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?