Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pęcherz nadreaktywny – przyczyny, objawy, leczenie domowe
menu
Polub nas na Facebooku

Pęcherz nadreaktywny – przyczyny, objawy, leczenie domowe

zapalenie pęcherza

Fot. Tharakorn / Getty Images

Pęcherz nadreaktywny to zespół uciążliwych objawów związanych z oddawaniem moczu, który wynika zwykle z nadmiernej, nieprawidłowej stymulacji pęcherza przez unerwienie. Leczenie obejmuje wiele metod, włącznie z terapią behawioralną i biofeedbackiem.

Zespół pęcherza nadreaktywnego cechuje się występowaniem objawów, takich jak nietrzymanie (inkontynencja) moczu, częstomocz oraz tzw. parcie naglące – gwałtownie odczuwana potrzeba oddania moczu. Przyczyną jest zwykle nieprawidłowa stymulacja ze strony układu autonomicznego (wegetatywnego).

Zespół pęcherza nadreaktywnego – objawy

Podstawą rozpoznania zespołu pęcherza nadreaktywnego jest występowanie charakterystycznych objawów i wykluczenie innych przyczyn, z którymi mogą być związane.

Pierwszym charakterystycznym objawem jest zwykle częstomocz – potrzeba oddawania moczu wielokrotnie w ciągu doby, w tym również w nocy. Przyjmuje się, że częstomoczem jest powtarzające się oddawanie moczu (jednorazowo zwykle w niewielkiej ilości) co najmniej 8 razy w ciągu doby. Częstomoczu nie należy mylić z wielomoczem, który oznacza regularne oddawanie nadmiernych ilości moczu w ciągu doby (z takim zjawiskiem można spotkać się najczęściej w cukrzycy).

Do częstomoczu najczęściej dołącza się kolejny objaw – tzw. parcie naglące. Chory odczuwa w różnych momentach gwałtowną potrzebą natychmiastowego oddania moczu, której nie jest w stanie opanować. Czynnikiem wyzwalającym może być kontakt z wodą, uczucie zimna, ale też np. świadomość, że po długiej podróży za kilka minut dotrze się do domu, albo uczucie odprężenia po długim okresie stresu lub koncentracji, np. w pracy. Parcie naglące przeradza się z czasem w niekontrolowane oddawanie moczu – chory mimo wysiłku nie jest w stanie powstrzymać wypływu moczu. Tego typu sytuacje mogą zdarzać się nawet wtedy, gdy poprzednia mikcja miała miejsce stosunkowo niedawno i nie powinno się odczuwać parcia.

Opisane objawy mogą występować u konkretnego pacjenta pojedynczo, razem lub w różnych kombinacjach. Choroba występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Leczeniu częściej poddają się kobiety, gdyż ze względu na małą długość i prosty przebieg cewki moczowej łatwiej dochodzi do najbardziej krępujących objawów, czyli nietrzymania moczu.

Zobacz film i dowiedz się jak działa układ moczowy

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Różnicowanie zespołu nadreaktywnego pęcherza

W celu rozpoznania zespołu nadreaktywnego pęcherza należy wykluczyć istnienie innych chorób. Podobne objawy mogą wystąpić w przebiegu:

  • infekcji układu moczowego,
  • cukrzycy,
  • chorób nerek,
  • polineuropatii o różnym pochodzeniu,

Nadreaktywny pęcherz – przyczyny

Przyczyną występowania zespołu pęcherza nadreaktywnego są najczęściej zaburzenia funkcjonowania autonomicznego (wegetatywnego) układu nerwowego, odpowiadającego za regulację czynności niezależnych od woli. Przyczyną może być nadmierna pobudliwość w drogach czuciowych, które zbyt intensywne i przedwcześnie sygnalizują wypełnienie pęcherza i potrzebę jego opróżnienia. Objawy mogą też być wywoływane przez zbyt intensywne działanie nerwów odpowiedzialnych za skurcz pęcherza moczowego i rozkurczanie jego zwieracza.

Mechanizm ten najczęściej związany jest z chwiejną równowagą pomiędzy działającymi przeciwstawnie częściami układu autonomicznego: współczulną (adrenergiczną) i przywspółczulną (cholinergiczną). Wniosek ten potwierdza m.in.:

  • obserwacja, że w chwilach dużej koncentracji, stresu, napięcia, gdy dominuje układ współczulny, tego typu problemy nie pojawiają się,
  • skuteczność zastosowania leków przeciwcholinergicznych (hamujących układ przywspółczulny).

Nieprawidłowe oddziaływanie nerwów na pęcherz może być też skutkiem chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa, polineuropatii, zlokalizowanych w innych częściach ciała schorzeń, które powodują nadmierną stymulację i odruchowe reakcje układu autonomicznego.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o zapaleniu pęcherza moczowego:

Zobacz film: Fakty i mity o zapaleniu pęcherza. Źródło: Agencja TVN.

Leczenie zespołu nadreaktywnego pęcherza

W leczeniu zespołu nadreaktywnego pęcherza stosuje się farmakoterapię (głównie leki oddziałujące na układ autonomiczny oraz leki uspokajające), terapię behawioralną (która ma uczyć reagowania i opanowywania nagłego parcia i częstomoczu), biofeedback. W cięższych przypadkach można zastosować elektrostymulację (za pomocą naklejanych na skórę lub wszczepianych elektrod), która ma blokować nieprawidłowe pobudzanie pęcherza.

Naturalne metody leczenia nadreaktywnego pęcherza

Chorzy z zespołem nadreaktywnego pęcherza często stosują wiele naturalnych, domowych sposobów leczenia swoich dolegliwości. Bardzo popularne jest leczenie ziołami – wykorzystuje się ich działanie na układ wegetatywny, tak jak w przypadku chorób układu pokarmowego czy sercowo-naczyniowego. W wielu wypadkach zastosowanie tego typu naturalnych preparatów powoduje złagodzenie uciążliwych objawów.

Doceniając rolę czynników psychicznych w prowokowaniu incydentów nagłego parcia, chorzy korzystają z technik relaksacyjnych, regularnie uprawiają jogę lub sport. Aktywność ruchowa pozwala również na wzmocnienie mięśni dna miednicy, co często (szczególnie w przypadku kobiet) pozwala opanować nietrzymanie moczu. Niektóre osoby dobrze reagują na zastosowanie akupresury lub akupunktury, ale brak badań naukowych, które potwierdzałyby w sposób jednoznaczny skuteczność tych metod.

Nadreaktywny pęcherz a dieta

Nie ma jednoznacznych zaleceń dotyczących ograniczania diety w przypadku nadreaktywności pęcherza, ponieważ nie wydaje się, żeby miała ona wpływ na przebieg choroby. Niezmiernie ważne jest jednak dbanie o picie wystarczającej ilości płynów. Chorzy z nadreaktywnym pęcherzem często obawiają się kolejnych incydentów i ewentualnej kompromitacji. Ograniczają więc znacznie spożycie płynów np. przed podróżą, ważnym zebraniem w pracy lub spotkaniem towarzyskim. Prowadzi to do odwodnienia, bólów głowy, zaburzeń wodno-elektrolitowych, które mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia, szczególnie w przypadku współistnienia innych chorób.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o zapaleniu pęcherza moczowego

Zobacz film: Zapalenie pęcherza moczowego - objawy, leczenie. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
54
12
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?