Pasożyty są powszechne i bardzo łatwo się nimi zarazić. Niestety często mogą długo nie dawać żadnych objawów, a jeśli już występują to najczęściej pojawiają się bóle brzucha, biegunki, spadek masy ciała i zwiększenie lub zmniejszenie apetytu. Jednak wiele zależy od rodzaju pasożyta, którym się zaraziliśmy.
Owsica
Pierwszym objawem zarażenia się owsikami jest świąd w okolicach odbytu. Wynika on z tego, że samica składa jaja w okolicy odbytu. Drapanie powoduje przeniesienie jaj na dłonie, a z nich w inne miejsce, w tym - usta. Połknięte jaja powodują, że rozwija się więcej owsików. Choroba jest leczona farmakologicznie, ale trzeba przestrzegać zasad higieny, żeby nie doszło do zarażenia.
W przypadku stwierdzenia owsicy u jednego z członków rodziny pozostali członkowie rodziny powinni być przebadani i najprawdopodobniej leczeni w kierunku owsicy. Stosowanie środków zapobiegawczych, tj, częste zmiany pościeli, prasowania odzieży zmniejsza ryzyko rozwoju choroby, ale nie daje żadnej gwarancji - mówi podczas czatu na portalu zdrowie,tvn.pl dr n. med. Karolina Mrówka, parazytolog.
Lamblie
Do objawów zarażenia lambliami należą: biegunka z dużą ilością śluzu i tłuszczu, utrata masy ciała, osłabienie, kurczowe bóle brzucha, wzdęcia, wymioty, gorączka. Jednak objawy pojawiają się stosunkowo rzadko, dlatego wielu pacjentów nie wie o zarażeniu.
W większości przypadków pacjenci z lambliozą nie mają żadnych objawów, co bardzo utrudnia diagnostykę. Przy masywnej inwazji najbardziej charakterystycznymi objawami są luźne wypróżnienia, bóle brzucha, utrata masy ciała. Spektrum objawów lambliozy jest bardzo duże i objawy mogą być niespecyficzne, dlatego warto zgłosić się do lekarza parazytologa, który zleci badania laboratoryjne, które potwierdzą zarażenie. U niektórych pacjentów mogą pojawić się groźne powikłania w postaci zapalenia dróg żółciowych, wyniszczenia, nietolerancji laktozy, zespołu jelita drażliwego, a nawet reaktywne zapalenie stawów - przypomina dr Mrówka.
Tasiemiec
Tasiemce mogą być uzbrojone lub nieuzbrojone. Najczęściej tasiemcem nieuzbrojonym można zarazić się poprzez mięso wołowe, natomiast tasiemcem uzbrojonym - jedząc mięso wieprzowe lub rybie. Tasiemiec uzbrojony może zlokalizować się poza układem pokarmowym człowieka - np. w mózgu, oku, mięśniach lub w innych narządach wewnętrznych. Mówimy wtedy o wągrzycy, bowiem pasożyt tworzy wągry, mogące przetrwać tkankach wiele lat, a następnie ulec zwapnieniu i obumarciu.
Więcej o poważnych chorobach wywoływanych przez tasiemce dowiecie się z filmu:
Innym rodzajem tasiemca, którego możemy złapać poprzez jedzenie leśnych owoców bez uprzedniego umycia, jest tasiemiec bąblowcowy, o którym mówiono na filmie powyżej. Może on zlokalizować się w każdym narządzie ludzkiego ciała prowadząc do jego niewydolności.
Jest wiele gatunków tasiemców. Tymi najczęściej występującymi zarażamy się poprzez zjedzenie surowej wołowiny lub wieprzowiny. Polskie mięso jest kontrolowane na obecność tasiemców, tym samym zagrożenie zarażenia nie jest duże, ale występuje. Po zjedzeniu surowego mięsa do naszego jelita dostaje się larwa, która w naszym jelicie cienkim po upływie ok. 2 miesięcy osiąga dojrzałość i zaczyna wywoływać dolegliwości jelitowe. Zarażony człowiek wydala z kałem człony albo jaja tasiemca, które zostają zjedzone przez żywiciela pośredniego, czyli krowę albo świnię. Po dostaniu się do jelita z jaja pasożyta wykluwa się larwa. Ta następnie trafia do mięśni zwierzęcia, czyli mięsa, które spożywamy - mówi dr Karolina Mrówka, parazytolog.
Glista ludzka
Do zakażenia glistą ludzką dochodzi przez spożycie żywności, gdzie uprzednio osoba chora oddała stolec i jajeczka glisty ludzkiej znajdują się na pożywieniu. Nie ma możliwości, by glistę ludzką przenosiły zwierzęta. Objawem glistnicy jest kaszel, zwykle nocny, który mija po około 10-14 dniach.
Zobaczcie, co dr n. med. Jolanta Popielska, specjalista chorób zakaźnych, mówi o glistnicy:
Jak się nie zarazić?
Przede wszystkim - higiena. Najważniejsze jest mycie rąk po zabawie, po dotykaniu zwierząt, przed jedzeniem. Ważne jest nauczenie dzieci zasad higieny - to one najczęściej zarażają się pasożytami.
Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom pasożytniczym jest unikanie czynników ryzyka i przestrzeganie zasad higieny: częste mycie rąk (szczególnie po kontakcie ze zwierzętami, przed posiłkiem i po wyjściu z toalety), unikanie spożywania surowego mięsa ( w tym dziczyzny) i niemytych owoców i warzyw. Informacje o sposobie ochrony przed chorobami pasożytniczymi nabywanymi w czasie egzotycznej podróży można uzyskać w gabinecie lekarza medycyny tropikalnej.
I wreszcie - jak wykryć pasożyta?
Jeśli czujemy, że coś nam przeszkadza i podejrzewamy pasożyty, to powinniśmy udać się do lekarza specjalizującego się w chorobach pasożytniczych, czyli parazytologa.
Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom pasożytniczym jest unikanie czynników ryzyka i przestrzeganie zasad higieny: częste mycie rąk (szczególnie po kontakcie ze zwierzętami, przed posiłkiem i po wyjściu z toalety), unikanie spożywania surowego mięsa ( w tym dziczyzny) i niemytych owoców i warzyw. Informacje o sposobie ochrony przed chorobami pasożytniczymi nabywanymi w czasie egzotycznej podróży można uzyskać w gabinecie lekarza medycyny tropikalnej.