Eksperci z University of Houston przyjrzeli się naszemu zdrowiu psychicznemu i temu, jak wpływa na nie pandemia. W ich ocenie jej zakończenie i znalezienie skutecznego leku czy szczepionki nie rozwiąże problemu.
Jak pandemia wpływa na psychikę?
Z opublikowanej właśnie pracy jasno wynika, że pandemia ma i będzie miała ogromny ogromny wpływ na naszą psychikę. Prof. Michael Zvolensky, jeden autorów publikacji, jest zdania, że z jej powodu wzrośnie liczba osób z zaburzeniami psychicznymi oraz tych, które zaczną sięgać po różnego rodzaju używki, zwłaszcza narkotyki.
Specjalista jest zdania, że dotyczy to przede wszystkim tych osób, które mają pewne predyspozycje i są bardziej podane na występowanie stanów depresyjnych oraz tych, które już mają takie problemy. Stres i strach wywołane pandemią mogą zaostrzyć problem i zachęcić do sięgnięcia po substancje psychoaktywne. Co gorsza, opracowanie szczepionki lub wynalezienie skutecznego leku nie rozwiąże problemu.
Mimo że badanie prof. Zvolensky'ego zostało przeprowadzone na małej grupie (wzięło w nim udział zaledwie 160 ochotników), to zależność między pandemią a zaburzeniami psychicznymi czy większą skłonnością do używek jest bardzo wyraźna. Zdaniem badaczy negatywne skutki obecnej sytuacji będziemy obserwować jeszcze bardzo długo.
Koronawirus SARS-CoV-2 - dlaczego jest taki niebezpieczny?
Mimo że większość zakażonych nie ma żadnych dolegliwości, to nowego wirusa nie można ignorować. Osoby, które nie mają objawów, także mogą zarażać, dlatego tak ważne jest, aby stosować się do zaleceń - zasłaniać nos i usta, trzymać dystans społeczny oraz częściej myć ręce.
Do najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia należą wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów, a także zaburzenia węchu i smaku. Wystąpienie takich dolegliwości powinno skłonić do jak najszybszej konsultacji z lekarzem.
Zobacz film i dowiedz się więcej o depresji i metodach jej leczenia: