Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pandan - azjatycka roślina o zastosowaniu w kuchni, kosmetyce i lecznictwie. Co to jest pasta pandanowa?
menu
Polub nas na Facebooku

Pandan - azjatycka roślina o zastosowaniu w kuchni, kosmetyce i lecznictwie. Co to jest pasta pandanowa?

pandan

Fot. Teen00000 / Getty Images

Pandan jest azjatycką rośliną o długich, zielonych liściach znajdujących zastosowanie w kuchni. Są one wykorzystywane do zawijania mięs i ryb oraz aromatyzowania potraw. Liście pandanu stosowane są w medycynie ludowej w leczeniu reumatyzmu i chronicznego bólu głowy. 

Pandan jest rośliną wykorzystywaną w kuchni azjatyckiej, ale również w medycynie naturalnej i kosmetyce. Wykazuje właściwości przeciwbólowe oraz lekkie działanie przeczyszczające. Pandan znajduje zastosowanie jako dodatek do potraw wytrawnych i słodkich, np. ryżu, lodów i galaretek.

Pandan - co to jest?

Pandan jest rośliną pochodzącą z Azji Południowo-Wschodniej występującą w wielu różnych odmianach. Ma cienki pień, który wraz ze wzrostem rozgałęzia się. Cechą charakterystyczną pandanu są długie, wąskie i ostre na krawędziach liście o intensywnej zielonej barwie. Kwiaty pandanu są zebrane w kolby, a owoce tej azjatyckiej rośliny nazywane są jagodami lub pestkowcami. Roślina posiada orzechowo-waniliowy smak. Liście pandanu znajdują głównie zastosowanie w kuchni azjatyckiej, w której określane są często jako “wanilia”. Wykazują również korzystny wpływ na zdrowie, dlatego wykorzystywane są w kosmetyce i medycynie naturalnej.

Pandan - uprawa w warunkach domowych

Pandan może być hodowany jako roślina doniczkowa. Najlepszym podłożem do uprawy pandanu jest ziemia liściowa z dodatkiem torfu i gliny, ewentualnie gliniastej ziemi darniowej. Optymalna temperatura do rozwoju rośliny to około 20-24 stopnie Celsjusza. Należy dbać o to, by temperatura w pomieszczeniu, w którym umieszczony jest pandan nie spadła poniżej 15 stopni. Wskazane jest umiarkowane nawadnianie rośliny. Pandan cechuje się silnym wzrostem, dlatego ważną rolę w uprawie odgrywa regularne nawożenie. Powinno jednak trwać nie dłużej niż do sierpnia, gdyż roślina rozpoczyna od września okres spoczynku. Przesadzanie pandanu powinno odbywać się w ochronnych rękawicach, aby uniknąć skaleczeń, które zwykle długo się goją. Dodatkowo zaleca się owinąć liście za pomocą materiału lub gazety. Młode rośliny należy przesadzać co roku, natomiast starsze w zależności od potrzeby (gdy doniczka jest zbyt mała). Rozmnażanie rośliny można przeprowadzić wiosną. Zabieg ten polega na sadzonkowaniu odrostów bocznych i powinien przebiegać w temperaturze 25 stopni Celsjusza. Pandan jest rośliną długowieczną, która doskonale sprawdzi się w dużych, przestronnych pomieszczeniach.

Liście pandanu - zastosowanie w kuchni

Liście pandanu znajdują szerokie zastosowanie w kuchni azjatyckiej: wietnamskiej, tajskiej, filipińskiej i malezyjskiej. Najczęściej są dodawane do zup, potraw mięsnych oraz ryżu. Liście pandanu wykorzystywane są także do zawijania mięs, ryb i owoców morza. Na ich bazie przygotowuje się pastę pandanową o zielonym kolorze, którą dodaje się do soków i deserów. Ze względu na charakterystyczny, waniliowo-orzechowy smak pandan używany jest do aromatyzowania potraw. Często stanowi dodatek do czekoladowych deserów i ciast.

Pasta pandanowa - jak zrobić?

Pasta pandanowa doskonale sprawdza się jako zielony barwnik do rozmaitych deserów. Można ją w prosty sposób przygotować samodzielnie w domu. Potrzebne są: malakser, 30 gramów liści pandanu, szklanka wody, miska i gęste sito. Przed przygotowaniem pasty, od liści odcina się dolne, białe końcówki oraz oraz czubki. Należy również oderwać młode i nierozwinięte liście. Następnie liście pandanu tnie się na wąskie paski i umieszcza w malakserze. Liście mieli się wraz z wodą. Następnie otrzymaną pulpę wyciska się rękami nad gęstym sitem, umieszczonym na misce. W ten sposób otrzymuje się ciemnozielony ekstrakt, który zamyka się w pojemniku i pozostawia w lodówce na kilka dni. Na dnie naczynka zostanie pasta pandanowa, nad którą będzie unosić się bezbarwna ciecz. Należy ją ściągnąć za pomocą strzykawki.

Pandan - właściwości zdrowotne i zastosowanie w medycynie

Pandan znajduje zastosowanie w azjatyckiej medycynie ludowej, gdyż wykazuje szereg właściwości zdrowotnych i leczniczych. Jest źródłem substancji o działaniu antyoksydacyjnym, czyli hamującym szkodliwe działanie wolnych rodników tlenowych. Roślina posiada właściwości przeciwzapalne i antywirusowe. Z tego powodu stosowanie pandanu jest wskazane przy reumatyzmie, zapaleniu wątroby, ospie oraz grypie. Liście pandanu wykorzystywane są jako naturalny środek na niewielkiego stopnia oparzenia słoneczne. Ta azjatycka roślina wspomaga leczenie chronicznego bólu głowy oraz przyczynia się do obniżania gorączki. Pandan może być wykorzystywany do przygotowania okładów, gdyż przyspiesza proces gojenia się ran i zwalcza problemy skórne. Wykazuje lekkie działanie przeczyszczające, dlatego może być pomocny przy uciążliwych zaparciach. Napary z liści pandanu wpływają na pobudzenie seksualne u kobiet, a u mężczyzn pomagają przy problemie z przedwczesnym wytryskiem.

Pandan - zastosowanie w kosmetyce

Owoce pandanu znajdują zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Pozyskiwany z nich ekstrakt dodawany jest m.in. do toników, gdyż wykazuje właściwości oczyszczające. Kosmetyki z dodatkiem pandanu przywracają skórze naturalne pH oraz chronią ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Z kwiatów pandanu pozyskiwana jest esencja zapachowa o nazwie ruh kewra, która wykorzystywana jest w kosmetyce i aromaterapii. Posiada właściwości afrodyzjakowe oraz relaksujące. 

Jakie owoce należy jeść przy problemach z erekcją? Sprawdźcie:

Zobacz film: Owoce na problemy z erekcją. Co wprowadzić do diety? Źródło: Stylowy Magazyn


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
183
16
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?