Polub nas na Facebooku
Czytasz: Palma sabałowa (bocznia piłkowana) – właściwości lecznicze, stosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne 
menu
Polub nas na Facebooku

Palma sabałowa (bocznia piłkowana) – właściwości lecznicze, stosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne 

NAN

Fot: dneprstock / stock.adobe.com

Palma sabałowa jest rośliną, wykorzystywaną w głównej mierze w leczeniu chorób układu moczowego. Kuracja przy użyciu tej rośliny polecana jest mężczyznom, którzy zmagają się z przerostem gruczołu krokowego (prostaty), zapaleniem jąder oraz ich niedoczynnością, a także z problemami z erekcją. Preparaty z palmą sabałową mogą przyjmować także kobiety, dotknięte problemem łysienia androgenowego, które pojawia się zwykle w okresie po menopauzalnym. Na rynku dostępne są tabletki lecznicze, suplementy diety, a także szampony i maski z wyciągiem z palmy sabałowej. 

Palma sabałowa, nazywana również bocznią piłkowaną, należy do rodziny roślin arekowatych. Występuje w głównej mierze w Stanach Zjednoczonych, w państwach Ameryki Środkowej i Południowej, a także w zachodnich Indiach. Do celów medycznych wykorzystywane są owoce palmy sabałowej, które charakteryzują się fioletowo-czarnym kolorem. Pierwsze badania naukowe potwierdzające medyczne właściwości tej rośliny przeprowadzone zostały w latach 80. XX stulecia. Wśród składników owoców palmy sabałowej można wymienić, m.in.: fitosterole, kwasy tłuszczowe, polisacharydy, kwas taninowy, lektyny i olej tłusty.

Palma sabałowa – właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze palmy sabałowej skupiają się w głównej mierze na działaniu antyadrogennym. Wyciąg z tej rośliny przyczynia się do obniżenia poziomu aktywności enzymu, odpowiedzialnego za przekształcanie testosteronu w 5-alfadihydrotestosteron (DHT) – hormon, którego podwyższony poziom wywołuje wiele dolegliwości ze strony układu moczowego. Może się to objawiać, m.in. bezpłodnością, niewydolnością hormonalną męskich lub żeńskich organów rozrodczych, guzami jąder, a także zespołem policystycznych jajników. 

Oprócz tego podwyższony poziom DHT odpowiada za przyrost prostaty, który objawia się: bólem w podbrzuszu i problemami z oddawaniem moczu [1]. Konsekwencją przerostu gruczołu krokowego może być całkowite zatrzymanie moczu w organizmie. Zawarte w palmie sabałowej fitosterole znacznie ograniczają proces wchłaniania cholesterolu, co jest istotne, ponieważ bierze on udział w procesie powstawania hormonu DHT. Oprócz tego palma sabałowa wykorzystywana jest w leczeniu zapalenia jąder oraz ich niedoczynności. Skuteczna jest także przy problemach z erekcją.

Wyciąg z owoców palmy sabałowej jest również stosowany przy leczeniu łysienia androgenowego, które może się pojawiać zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Roślina ta jest skuteczna, ponieważ za ten rodzaj łysienia również odpowiada podwyższony poziom DHT. Łysienie androgenowe zwykle dotyka mężczyzn powyżej 40. roku życia, ale pojawia się także u kobiet w okresie po menopauzalnym. Jego leczenie skupia się przede wszystkim na stosowaniu preparatów z palmą sabałową, która blokuje nadmierne wydzielanie hormonu DHT. Nie bez znaczenia jest również to, że wyciąg z palmy sabałowej wykorzystywany jest także w leczeniu zmian trądzikowych.

Palma sabałowa – jak stosować?

Wyciąg z owoców palmy sabałowej jest częstym składnikiem preparatów, wspomagających leczenie prostaty. Zazwyczaj preparaty te przyjmują postać tabletek leczniczych lub suplementów diety. Można kupić je w aptekach i sklepach zielarskich. Oprócz tego dostępne są również krople z palmy sabałowej, które można przyjmować maksymalnie trzy razy dziennie po 30. kropel (w zależności od potrzeb i preferencji można dodać je do wody lub soku). W walce z łysieniem androgenowym najskuteczniejsze są szampony, maski i wcierki z wyciągiem z owoców palmy sabałowej. Można stosować je także w profilaktyce przeciw wypadaniu włosów.

Palma sabałowa – przeciwwskazania do stosowania

Preparatów z palmą sabałową nie powinny stosować kobiety w ciąży, ponieważ roślina ta może spowodować nieodwracalne uszkodzenie płodu lub doprowadzić do poronienia. Nie wskazane jest również stosowanie wyciągów z owoców tej rośliny w okresie karmienia piersią. Innym przeciwwskazaniem do przyjmowania preparatów z palmą sabałową jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Ponadto osoby, które mają planowany zabieg chirurgiczny, powinny co najmniej dwa tygodnie przed nim zaprzestać kuracji palmą sabałową.

Palma sabałowa – skutki uboczne 

Najpowszechniejszym skutkiem ubocznym stosowania palmy sabałowej są nudności, które pojawiają się zwykle w początkowej fazie kuracji. Oprócz tego do działań niepożądanych można zaliczyć również: zawroty głowy, bóle głowy, wymioty, biegunki. Wyciąg z owoców palmy sabałowej może także przyczyniać się do zmniejszenia krzepliwości krwi, co zwykle objawia się: obfitymi miesiączkami, samoistnym krwawieniem (np. po umyciu zębów, po zastrzyku) oraz skłonnością do powstawania siniaków krwotocznych.

Jak wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Zdrowe nawyki żywieniowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Agnieszka Gryszczyńska, Bogna Opala, Palma sabalowa (Sabal palmetto Lodd., Saw palmetto) w łagodnym rozroście gruczołu krokowego

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
319
23
Polecamy
Działanie palmy sabałowej (bocznia piłkowana) – na prostatę, włosy, trądzik i hirsutyzm
Działanie palmy sabałowej (bocznia piłkowana) – na prostatę, włosy, trądzik i hirsutyzm Dzień Dobry TVN
Jak skrzyp polny działa na włosy?
Właściwości pielęgnacyjne i lecznicze
Jak skrzyp polny działa na włosy? Właściwości pielęgnacyjne i lecznicze Dzień Dobry TVN
Niepokalanek mnisi (vitex agnus castus) – właściwości lecznicze, stosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne kuracji
Niepokalanek mnisi (vitex agnus castus) – właściwości lecznicze, stosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne kuracji TVN zdrowie
Co to jest żeń-szeń?
Wszechlek nie tylko na potencję
Co to jest żeń-szeń? Wszechlek nie tylko na potencję TVN zdrowie
Komentarze (3)
Redakcja serwisu
Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Oczywiście palma sabalowa jest poprawnym określeniem gatunku tej rośliny. Autor w tekście posłużył się formą "palma sabałowa", jako powszechnie funkcjonującą już w poradnikach oraz stosowaną przez samych producentów suplementów diety i środków spożywczych
Czytaj całość
RODIOLA
To jest palma sabal albo sabalowa, a Sabała to legendy opowiadał na Podhalu.
Czytaj całość
fistaszek
a jaka jest na Rondzie De Gaul'a? to zetniemy idea i production mix
Czytaj całość
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby