Polub nas na Facebooku
Czytasz: Padaczka alkoholowa a zespół abstynencyjny: przyczyny, objawy, leczenie i pierwsza pomoc
menu
Polub nas na Facebooku

Padaczka alkoholowa a zespół abstynencyjny: przyczyny, objawy, leczenie i pierwsza pomoc

NAN

Fot: Photographee.eu / fotolia.com

Padaczka alkoholowa jest następstwem uzależnienia od alkoholu, a dokładniej tzw. zespołu abstynencyjnego, pojawiającego się w wyniku nagłego odstawienia lub ograniczenia napojów wysokoprocentowych. Zwykle objawia się ona niekontrolowanymi ruchami kończyn górnych i dolnych, przyśpieszeniem akcji serca oraz nadpobudliwością.

Padaczka alkoholowa jest stanem, pojawiającym się zwykle od dwóch lub trzech dni od odstawienia lub ograniczenia napojów wysokoprocentowych. Jest ona rezultatem nagłego spadku stężęnia alkoholu we krwi. Padaczka alkoholowa jest specyficznym typem epilepsji, ponieważ nie jest ona wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego w organizmie człowieka. 

Przyczyny padaczki alkoholowej

Padaczka alkoholowa jest jednym z objawów zespołu abstynencyjnego, który jest zespołem zaburzeń o charakterze somatyczno-psychicznym. Jej pośrednią przyczyną jest odstawienie lub ograniczenie spożycia napojów wysokoprocentowych. W takim przypadku, pojawia się ona jako bezpośredni skutek:

 •  nagłego spadku alkoholu we krwi, 
 •  zaburzeń elektrolitowych (w tym szczególności: wapnia i magnezu),
 •  spadku aminokwasu GABA, przyczyniającego się do hamowania układu nerwowego,
 •  nadmiaru wody w organizmie człowieka,
 •  braku wystarczającej ilości snu (dorosłe osoby powinny spać 8-9 h dziennie). 

W przeciwieństwie do epilepsji o podłożu neurologicznym w przypadku padaczki alkoholowej nie występuje stan przedpadaczkowy. Ponadto badanie elektroencefalografii nie wykazuje żadnych zmian w mózgu. Dlatego też w medycynie wysuwa się postulat, żeby mianem padaczki alkoholowej nie określać napadów drgawkowych, towarzyszących odstawieniu i ograniczeniu napojów wysokoprocentowych. 

Zobacz też: Jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu

Czym jest detoks alkoholowy? Zobaczcie:

Zobacz film: Detoks alkoholowy - objawy. Źródło: 36,6

Objawy padaczki alkoholowej

Najbardziej charakterystycznym objawem padaczki alkoholowej są napady drgawkowe, które zwykle obejmują kończyny górne i dolne. Ponadto pojawiają się także: 

 • napięcie mięśni, 
 • biegunka, 
 • nudności i wymioty, 
 • spadek temperatury ciała, 
 • rozszerzenie źrenic, 
 • przyśpieszenie rytmu akcji serca
 • wysokie ciśnienie tętnicze,
 • suchość gardła. 

Niekiedy do tych objawów mogą dołączyć symptomy psychiczne, w tym przede wszystkim: nadpobudliwość, wzmożona agresja, stany lękowe, irytacja i nadmierna drażliwość. W trudnych przypadkach może dojść do zaburzenia świadomości i utraty przytomności.

Zwykle padaczka alkoholowa i wszystkie towarzyszące jej dolegliwości ustępują samoistnie po ok. 7 dniach. Ten rodzaj epilepsji nie ma charakteru nawrotowego, pod warunkiem, że osoba uzależniona od alkoholu, nie wróci do swojego nałogu. Co istotne, zespół abstynencyjny wraz z niekontrolowanymi ruchami drgawkowymi jest częstym zjawiskiem u osób, zmagających się z uzależnieniem od napojów wysokoprocentowych. Ponadto, mimo że padaczka alkoholowa nie ma podłoża neurologicznego, nie należy bagatelizować jej objawów, ponieważ może stać się ona podłożem do rozwoju epilepsji, będącej wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Zobacz też: Jak wygląda odwyk alkoholowy?

Leczenie padaczki alkoholowej

Leczenie padaczki alkoholowej powinno łączyć się z terapią uzależnienia oraz odtruwaniem organizmu. Osobie zmagającej się z nałogiem należy udzielić wsparcia, w tym przede wszystkim psychologicznego, by nie uległa ona pokusie i nie wróciła do uzależnieniaCo istotne, w przypadku padaczki alkoholowej najczęściej stosuje się leki przeciwpadaczkowe, obniżające aktywność impulsów nerwowych. Można wymienić tu, m.in. takie preparaty, jak: fenytoinę, karbamazepinę, oksykarbazepinę, diazepam, etosuksymid czy wigabatrynę. Ponadto stosuje się również leki przeciwdrgawkowe oraz preparaty, które mają na celu przywrócić właściwą równowagę elektrolitową. Podstawą w leczeniu padaczki alkoholowej jest wyeliminowanie jej przyczyn. Porzucenie nałogu alkoholowego jest gwarancją wyleczenia padaczki o podłożu alkoholowym. Efekty leczenia tego schorzenia uzależnione są od motywacji oraz zaangażowania pacjenta w porzucenie nałogu. Najważniejszą kwestią jest uświadomienie sobie skali problemu oraz dobrowolne poddanie się terapii. Nieleczona choroba alkoholowa może nieść negatywne skutki zdrowotne, a w dłużej perspektywie doprowadzić do śmierci pacjenta.

Pierwsza pomoc przy padaczce alkoholowej

W przypadku wystąpienia charakterystycznych dla padaczki alkoholowej objawów należy pamiętać o natychmiastowym udzieleniu pomocy osobie chorej, a przede wszystkim o zabezpieczeniu jej ciała przed urazami i samookaleczeniem. W przypadku ciężkiego napadu drgawkowego chorego należy ułożyć w pozycji bocznej ustalonej, w celu zapobiegnięcia zadławienia się śliną. Warto również pamiętać o ułatwieniu oddychania.

W żadnym przypadku nie należy: podejmować akcji sztucznego oddychania, wkładać choremu rzeczy do ust, powstrzymywać drgawek przy użyciu siły oraz podawać choremu płynów.

Jak alkohol wpływa na zdrowie? Zobaczcie:

Zobacz film:Dlaczego picie alkoholu jest niebezpieczne dla zdrowia? Źródło: Co nas truje

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
235
16
Polecamy
Padaczka alkoholowa – czy można ją wyleczyć?
Pierwsza pomoc
Padaczka alkoholowa – czy można ją wyleczyć? Pierwsza pomoc Dzień Dobry TVN
Zespół odstawienny - na czym polega i jak go leczyć?
Zespół odstawienny - na czym polega i jak go leczyć? Dzień Dobry TVN
Zespół abstynencyjny alkoholowy – czas trwania, objawy, leczenie
Zespół abstynencyjny alkoholowy – czas trwania, objawy, leczenie TVN zdrowie
Padaczka (epilepsja):
rodzaje, patogeneza, objawy, sposoby leczenia i pierwsza pomoc w trakcie ataku
Padaczka (epilepsja): rodzaje, patogeneza, objawy, sposoby leczenia i pierwsza pomoc w trakcie ataku TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?