Polub nas na Facebooku
Czytasz: Opuchnięte oczy i inne objawy alergii – jak rozpoznać i leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Opuchnięte oczy i inne objawy alergii – jak rozpoznać i leczyć?

Kobieta, którą swędzą oczy

Fot: LeslieLauren / gettyimages.com

Opuchnięte oczy mogą być objawem różnych chorób oczu, jednak pewne objawy alergii pozwalają odróżnić alergiczne zapalenie spojówek od innych schorzeń. Główną metodą leczenia są leki przeciwhistaminowe podawane w formie kropli do oczu.

Alergia oczu to bardzo częsty rodzaj alergii. Opuchnięte oczy, zaczerwienienie, swędzenie, to główne objawy alergicznego zapalenia spojówek, czyli stanu zapalnego cienkich błon stanowiących zewnętrzną powierzchnię gałki ocznej w efekcie kontaktu z alergenem.

Przyczyny opuchniętych oczu w alergicznym zapaleniu spojówek

Na skutek kontaktu z alergenem organizm człowieka może zacząć wytwarzać przeciwciała grupy IgE przez wyspecjalizowane komórki zapalne. W oczach obecne są komórki tuczne, które pod wpływem tych przeciwciał wydzielają duże ilości histaminy. Poza komórkami tucznymi również inne komórki zapalne w organizmie zaczynają wydzielać substancje odpowiedzialne za zaczerwienienie i opuchnięcie oczu, a także pieczenie, swędzenie czy łzawienie.

Zobacz film: Jak złagodzić objawy wiosennej alergii? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Alergiczne zapalenie spojówek dzieli się na:

  • ostre – nagle dochodzi do pojawienia się objawów alergii i opuchnięcia oczu, np. po kontakcie ze zwierzęciem, na którego sierść jest dana osoba uczulona. Reakcja jest natychmiastowa, ale podobnie szybko ustępuje. Objawy alergii znikają maksymalnie do 48 godzin,
  • sezonowe – objawy alergii związane są z okresem pylenia roślin, czyli pojawiają się sezonowo, w konkretnych miesiącach w roku,
  • przewlekłe (przetrwałe) – jest to alergia na czynniki zewnętrzne oddziałujące na daną osobę cały czas. Zazwyczaj nie ma tak wyraźnej opuchlizny oczu czy mocno nasilonych objawów towarzyszących. Zaostrzenia mogą zostać wywołane bezpośrednim, bliższym kontaktem z alergenem czy innymi czynnikami drażniącymi, jak np. dym papierosowy czy monitor komputera.

Alergiczne zapalenie spojówek najczęściej występuje u dzieci i młodych dorosłych.

Objawy alergii oczu

Opuchnięcie oczu, zaczerwienienie spojówek to objawy wielu schorzeń oczu. Aby odróżnić alergiczne zapalenie spojówek od innych schorzeń, czasami wystarczy wywiad i podanie przez chorego objawów towarzyszących, typowych bardziej dla alergii niż dla innych chorób oczu. Jednym z takich objawów jest swędzenie. Rzadko kiedy alergiczne zapalenie spojówek oczu przebiega bez świądu. Inne objawy, jak uczucie piasku w oku, zaczerwienienie, pieczenie bądź ból, mogą wskazywać raczej na etiologię zapalną niż alergiczną. Bardzo często w przypadku alergii opuchlizna oczu jest w miarę symetryczna.

Rzadko objawy alergii występują tylko w jednym oku. Częściej może się zdarzyć, że w jednym oku są one po prostu bardziej nasilone, jeśli np. osoba przetarła je dodatkowo zabrudzoną ręką. W przypadku alergii oczu pojawiają się bardzo często również łzawienie i światłowstręt, czyli nadwrażliwość na światło.

Zobacz film: Typy alergii. Źródło: 36,6.

Opuchnięte oczy i objawy alergii – co robić?

Jeśli znany jest czynnik wywołujący objawy alergii, należy koniecznie go wyeliminować. Jeśli np. idziemy z dzieckiem do kogoś, kto ma w domu kota, a dziecko do tej pory nie miało z tym zwierzęciem kontaktu, obserwujemy, że zaczynają mu puchnąć oczy, dziecko zaczyna je pocierać na skutek swędzenia, oznacza to, że ma alergię. Wtedy konieczne jest odizolowanie go od czynnika alergizującego. Dużo trudniejsze jest to w przypadku alergii na roztocza kurzu domowego czy pyłki. Czasem czynnik alergiczny przez dłuższy czas nie zostaje zidentyfikowany. Kiedy dojdzie do zaczerwienienia i opuchnięcia oczu bądź innych objawów alergii, koniecznie należy przemyć oczy chłodną wodą. Najlepiej byłoby w tym celu użyć także preparatów sztucznych łez czy soli fizjologicznej. Dużą ulgę w świądzie bądź pieczeniu oczu przynoszą chłodne okłady.

Rozpoznanie alergicznego zapalenia spojówek

Najczęściej sam wywiad pozwala na określenie, jaki alergen wywołał objawy ze strony oczu. Jednak, jak wcześniej wspomniano, niekiedy przetrwałe zapalenie spojówek o łagodnym przebiegu może stanowić problem w określeniu przyczyny objawów alergii. Kieruje się wtedy osobę z objawami alergii do alergologa, który poprzez wykonanie testów skórnych określa czynnik wywołujący alergiczne zapalenie spojówek oka.

Quiz: Co wiesz na temat alergii?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Leczenie alergicznego zapalenia spojówek

W leczeniu alergicznego zapalenia spojówek oka konieczne jest przede wszystkim unikanie alergenów wywołujących objawy alergii. Choć oczywiście czasami jest to niemożliwe (alergia na pyłki czy roztocza kurzu domowego). Doraźna pomoc polega na przemywaniu oczu solą fizjologiczną i preparatami sztucznych łez. Dostępne są także specjalne maści do oczu.

Lekarz przepisuje zazwyczaj krople do oczu mające na celu obkurczyć naczynia krwionośne spojówek, a także zawierające leki przeciwhistaminowe. Te pierwsze powinny być jednak stosowane wyłącznie doraźnie i nie dłużej niż przez 2 tygodnie. Są osoby, dla których krople do oczu nie są pożądaną metodą leczenia, tym bardziej jeśli objawy wymagają częstego wkraplania leku. Alternatywę stanowią środki doustne, choć ich wadami są zdecydowanie późniejsze działanie niż w przypadku preparatów podawanych miejscowo, większe efekty ogólnoustrojowe i działania uboczne. Możliwe jest również rozpoczęcie leczenia odczulającego, szczególnie w przypadku alergii przetrwałych na alergeny, których nie da się wyeliminować.

zobacz film: Jak powinniśmy dbać o nasze oczy? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
26
16
Polecamy
Swędzenie powiek i oka – przyczyny, domowe sposoby leczenia
Swędzenie powiek i oka – przyczyny, domowe sposoby leczenia TVN zdrowie
Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie
Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Alergiczne zapalenie spojówek – jak sobie z nim poradzić?
Alergiczne zapalenie spojówek – jak sobie z nim poradzić? TVN zdrowie
Sól fizjologiczna do oczu dla niemowląt i dorosłych.
Jak używać płynu fizjologicznego?
Sól fizjologiczna do oczu dla niemowląt i dorosłych. Jak używać płynu fizjologicznego? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Z Sarzyna
U mnie puchnie oko raz na trzy lata. W tej chwili mnie piecze czuje ze rano jak się obudzę to będzie opuchnięte. Raz na trzy lata pojawia się na ciele wysypka Komarowa. Nasila się w nocy. Potem znika
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?