Polub nas na Facebooku
Czytasz: Opuchlizna oka, od zęba i opuchlizna kostek u nóg – jak sobie radzić domowymi sposobami?
menu
Polub nas na Facebooku

Opuchlizna oka, od zęba i opuchlizna kostek u nóg – jak sobie radzić domowymi sposobami?

NAN

Fot: Catalin Pop / stock.adobe.com

Opuchlizna zazwyczaj występuje na skutek przemęczenia, urazu lub rozwijającej się infekcji. Może być zarówno objawem zatrzymanej wody, jak i choroby. W niektórych przypadkach występuje samoistnie, np. jako objaw niewyspania widoczny na twarzy – zwłaszcza w okolicach oczu.

Opuchlizna, która występuje bez sprecyzowanej przyczyny, zazwyczaj nie jest niebezpieczna i może wynikać z długotrwałego stania bądź siedzenia (jeżeli dotyka kończyn), zmęczenia, pracy przed komputerem, niewyspania czy długiej podróży (w przypadku twarzy, a zwłaszcza oczu). Z tym rodzajem obrzęku można poradzić sobie domowymi sposobami.

Opuchlizna od zęba

Infekcje w obrębie jamy ustnej często prowadzą do widocznego w obrębie twarzy obrzęku – zazwyczaj występuje on na policzkach lub w okolicach żuchwy. Opuchlizna od zęba ustąpi samoistnie po rozpoczęciu leczenia. W niektórych przypadkach jest jednak tak duża, że uniemożliwia interwencję stomatologa. Wówczas konieczne jest przejście kuracji antybiotykowej, która zmniejszy stan zapalny, np. złagodzi zgorzel zęba i umożliwi podjęcie leczenia.

Z obrzękiem np. po zabiegach dentystycznych można sobie radzić domowymi sposobami. Przede wszystkim konieczne jest stosowanie kilka razy dziennie płynu do płukania jamy ustnej o działaniu antybakteryjnym, zwłaszcza jeżeli dentysta usunął ząb lub zdiagnozował bardzo rozległy stan zapalny. Działanie łagodzące mają wszelkie maści z dodatkiem rumianku o właściwościach obkurczających śluzówkę. Kremy i żele dostępne są w aptekach bez recepty. Jeżeli przyczyna obrzęku została wyeliminowana, a opuchlizna nie ustąpi, należy skonsultować się z lekarzem.

Opuchlizna oka

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i reaguje na wszelkie czynniki zewnętrzne widocznymi objawami. Opuchlizna oka jest bardzo często objawem zmęczenia i ustępuje samoistnie po odpoczynku lub zastosowania kremu o właściwościach łagodzących. Opuchlizna oczu bardzo często towarzyszy zaburzeniom czynności nerek.

Oczy są bardzo wrażliwe na działanie wszelkich alergenów, czyli pokarmów, sierści zwierząt, niektórych leków i pyłków. Reakcją na nie są często pojawiające się obrzęk i łzawienie. Podobny efekt wywołują też niektóre środki pielęgnacyjne.

Jeżeli opuchlizna pojawia się tylko na jednym oku, może świadczyć o urazie wewnętrznym lub zewnętrznym, a także o obecności ciała obcego. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja z okulistą, aby nie doprowadzić do groźnych powikłań związanych z uszkodzeniem wzroku.

Opuchnięte oczy mogą być też skutkiem rozwijającej się infekcji lub choroby np.: ropnego zapalenia gruczołów powiekowych wywołanego gronkowcem (popularnie określanego jęczmieniem), zapalenia brzegów powiek czy epidemicznego zapalenia spojówek i rogówki, które jest wywołane przez adenowirusy.

Domowe sposoby na opuchliznę oka, która jest wynikiem zmęczenia, polegają na stosowaniu zimnych okładów o działaniu obkurczającym. Dobre efekty dają kompresy z herbaty, ogórka czy awokado. Ból może świadczyć o poważniejszej infekcji lub obecności ciała obcego. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u okulisty i dokładne zdiagnozowanie przyczyny. Jeżeli drażniący element znajduje się na powierzchni oka, można spróbować bardzo delikatnie go wyjąć. Jeżeli jest jednak ryzyko spowodowania większych uszkodzeń, powinien zrobić to okulista. Jeśli obrzęki oczu się utrzymują należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą świadczyć o niewydolności nerek. Jest to częsty objaw, szczególnie u dzieci.

Opuchnięte kostki u nóg

Opuchnięte kostki u nóg mogą mieć wiele przyczyn. Niektóre są związane z rozwijającymi się chorobami. Obrzęk kończyn wynika z gromadzenia się płynu w przestrzeni pozakomórkowej i pozanaczyniowej. Opuchlizna w okolicy kostek najczęściej pojawia się jako następstwo długotrwałego pozostawania w jednej pozycji (siedzenia, stania), zarówno w pracy, jak i w środkach transportu, kiedy mięśnie łydek wchodzących w skład pompy mięśniowo-naczyniowej są stale napięte w pozycji stojącej, lub nie pracują w pozycji siedzącej. Jest ona odpowiedzialna za powrót krwi z kończyn dolnych do serca. Przyczynami obrzęku mogą być także: odwodnienie, otyłość (zwłaszcza, jeżeli osoby z nadwagą nie uprawiają żadnej aktywności fizycznej), a także nieodpowiednia dieta, np. spożywanie dużych ilości soli. Może wystąpić też po spożyciu dużej ilości alkoholu.

Znacznie poważniejszymi przyczynami opuchniętych kostek są przewlekła niewydolność nerek, zmiany hormonalne (np. niedoczynność tarczycy) lub stosowanie niektórych leków, np. antydepresantów, leków na nadciśnienie, kuracji hormonalnych lub sterydowych.

W większości przypadków opuchnięcie kostek rozlewa się częściowo na łydki. Wyjątkiem jest mechaniczny uraz, kiedy zmiana jest miejscowa i dotyczy tylko uszkodzonego miejsca.

Jeżeli stan nabrzmiałych nóg często się powtarza lub ma charakter przewlekły, dolegliwość powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Niezależnie od przyczyny warto zwrócić uwagę na codzienne postępowanie, które może ograniczyć objawy. Konieczne jest wyeliminowanie z diety nadmiaru soli. Niewskazane jest zażywanie długich, gorących kąpieli, ponieważ prowadzą one do rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz noszenie zbyt obcisłych ubrań. Nieprzyjemne objawy należy łagodzić maściami i żelami na bazie wyciągu z kasztanowca oraz diosminy. Obie substancje powodują zmniejszenie przepuszczalności naczyń, przez co widocznie ograniczają bądź zupełnie eliminują dokuczliwe obrzęki.

Jak udzielić pierwszej pomocy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zasady udzielania pierwszej pomocy. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
25
3
Polecamy
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem?
Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok Dzień Dobry TVN
Opuchnięte oczy – przyczyny, co oznaczają i jakie są skuteczne sposoby leczenia?
Opuchnięte oczy – przyczyny, co oznaczają i jakie są skuteczne sposoby leczenia? TVN zdrowie
Opuchlizna nóg – co ją powoduje?
Jak zmniejszyć obrzęk nóg domowymi sposobami?
Opuchlizna nóg – co ją powoduje? Jak zmniejszyć obrzęk nóg domowymi sposobami? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok