Opryszczka to choroba wirusowa wywołana przez wirusa opryszczki zwykłej Herpes virus (HSV). Najczęściej opryszczka pojawia się przy wardze, wtedy jest wywołana przede wszystkim przez pierwszy typ HSV. Drugim charakterystycznym typem opryszczki jest opryszczka narządów płciowych, wywołana przez drugi typ wirusa. Opryszczka jednak może ujawnić się w wielu miejscach na skórze. Opryszczka na twarzy może być zlokalizowana np. na brodzie czy oku.
Co zrobić, aby uniknąć opryszczki? Odpowiedź znajdziesz w filmie:
Opryszczka – przyczyny
Opryszczka wywołana jest przez wirusa opryszczki zwykłej, którym można zarazić się przede wszystkim poprzez kontakt bezpośredni, jak również drogą kropelkową czy przez dotyk. Najczęściej rozgranicza się opryszczkę górnej partii i dolnej, ponieważ opryszczka pojawiająca się przy wargach, na brodzie czy na błonach śluzowych jamy ustnej najczęściej wywoływana jest przez typ pierwszy wirusa. Narządy płciowe natomiast najczęściej są objęte zakażeniem HSV 2. Ze względu na różnego typu aktywności seksualne, coraz częściej zatraca się to rozgraniczenie i zarówno HSV 1 można wyizolować ze zmian na narządach płciowych, jak i HSV 2 w jamie ustnej. Pierwotna zmiana pojawia się na skutek zakażenia. Może jednak dojść do pojawienia się zmian nawrotowych i reaktywacji wirusa przebywającego w zwojach nerwowych po ustaniu objawów zakażenia pierwotnego.
Czynnikami sprzyjającymi reaktywacji wirusa są:
-
miesiączka,
- owianie,
-
osłabienie,
- niedobór snu,
- niedożywienie,
- silny stres,
- schorzenia przebiegające z obniżeniem odporności,
- zakażenia.
Zobacz film i sprawdź skąd się bierze opryszczka wargowa i jak skutecznie się jej pozbyć:
Polecamy: Jak się pozbyć opryszczki w nosie?
Objawy opryszczki na brodzie
Głównym objawem opryszczki jest pęcherzyk wypełniony surowiczym płynem. Najczęściej opryszczkę kojarzy się ze zmianą na granicy czerwieni warg. Jednak nie jest to reguła. Jeśli podczas golenia czy drapania dojdzie do uszkodzenia naskórka, może dojść do wniknięcia wirusa opryszczki. Ponadto zdarza się, że w cięższych przypadkach zmiany mogą być rozsiane i pojawia się kilka pęcherzyków zachodzących również na brodę i inne części twarzy. Pęcherzyk surowiczy przekształca się stopniowo w strup, aż ostatecznie znika bez śladu, nie pozostawiając po sobie blizny. Rzadko zmiany mają cięższy przebieg z powiększeniem węzłów chłonnych, gorączką. Rzadko dochodzi do rozsianej wiremii, czyli rozsiania się wirusa do dalszych części organizmu.
Polecamy: Opryszczka na języku – przyczyny, objawy i sposoby leczenia
Opryszczka na brodzie – leczenie
Leczenie opryszczki na brodzie nie służy całkowitemu zlikwidowaniu choroby, a jedynie wyhamowaniu wiremii, zapobieganiu dalszemu namnażania się wirusa i skróceniu czasu objawów. Jeśli opryszczka zlokalizowana jest na brodzie i nie towarzyszą jej żadne niepokojące objawy kliniczne, istnieje możliwość leczenia miejscowego. Stosuje się wtedy maść z acyklowirem, która jest dostępna bez recepty. W przypadku bardziej rozsianych zmian i objawów niepokojących, a także zmian nawracających lekarz może zlecić leczenie doustne lub dożylne. Nie da się zupełnie wyleczyć opryszczki. Wirus przechodzi w stan latencji (uśpienia) do zwojów nerwowych.