Halluksy do choroba zwyrodnieniowa, która prowadzi do deformacji stóp. Dolegliwość nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale przede wszystkim bardzo boli. Do powstawania halluksów przyczynia się wiele czynników. Najczęściej deformacja spowodowana jest noszeniem niewłaściwego obuwia, czyli szpilek i butów z wąskimi czubkami. Nie bez znaczenia są także uwarunkowania genetyczne. Choroba najczęściej pojawia się u kobiet, u których mama i babcia zmagały się z tym schorzeniem.
Zobacz także: U kogo halluksy pojawiają się najczęściej? Czy kształt stopy ma znaczenie?
Halluksy - jak leczyć?
Przy pierwszych i bardzo niewielkich zmianach pomocne mogą być np. specjalne nakładki na palucha stopy. Jeśli zmiany są bardzo zaawansowane takie doraźne działania na niewiele się zdarzą i konieczny jest zabieg operacyjny. Jak wygląda operacja? W pierwszej kolejności podawane jest znieczulenie. Następnie na uda zakłada się specjalne opaski, które blokują przepływ krwi. Po dokładnym oczyszczeniu stopy, skórę nacina się od wewnętrznej strony pierwszej kości śródstopia. Później lekarz otwiera staw palucha i wycina zmiany kostne oraz elementy torebki po stronie kostnej. Kiedy ustawienie palucha jest prawidłowe sprawdza się stabilizację. Jeśli jest ona prawidłowa zakłada się szwy oraz opatrunek.
Ile trwa powrót do pełnej sprawności? Po jakim czasie zdejmuje się szwy i opatrunek? W powyższym filmie tłumaczy to specjalista z Kliniki Ambroziak - dr n. med. Piotr Syrówka, ortopeda.