Powstawaniu halluksów sprzyja nie tylko źle dobrane obuwie. Choroba pojawia się u kobiet, u których mama i babcia zmagały się z tym schorzeniem. Nie bez znaczenia jest także sam kształt stopy. O ich rodzajach oraz o tym, który kształt jest bardziej podatny na deformację w powyższym filmie opowiada prof. Krzysztof Łabuzek.
Warto zaznaczyć, że halluksy to choroba zwyrodnieniowa. Pod wpływem wymienionych wyżej czynników duży paluch zaczyna się wykrzywiać, a to przekłada się na nieprawidłowe ustawienie stopy. Źle rozłożony ciężar ciała sprawia, że chodzeniu towarzyszy silny i trudny do wytrzymania ból stopy. Kobiety z tym schorzeniem - zwłaszcza w zaawansowanej postaci - mają duże problemy z dobraniem wygodnego obuwia.
Problemy z halluksami miała także pani Małgorzata. Kiedy dolegliwości stały się na tyle silne, że nie mogła obejść się bez środków przeciwbólowych, postanowiła przejść operację. W jej przypadku lekarze zdecydowali się na wykonanie małoinwazyjengo zabiegu przezskórnego metodą MICA. W czasie zabiegu wykonuje się kilka niewielkich, kilkumilimetrowych nacięć. Przy użyciu specjalnych narzędzi dochodzi się do kości, którą nacina się w odpowiedni sposób. Dzięki kontroli rentgena śródoperacyjnego każde cięcie jest precyzyjne i dokładnie przemyślane. Zabieg usuwania halluksów metodą MICA wykonywany jest w kilku ośrodkach w Polsce i podlega refundacji.
Jak wygląda taki zabieg? Czy jest bezpieczny? Dowiecie się tego z filmu: