Polub nas na Facebooku
Czytasz: Opalanie w ciąży – czy jest bezpiecznie w pierwszym i drugim trymestrze?
menu
Polub nas na Facebooku

Opalanie w ciąży – czy jest bezpiecznie w pierwszym i drugim trymestrze?

Kobieta w ciąży opala się na plaży

Fot: pf30 / stock.adobe.com

Opalanie się w ciąży na słońcu nie jest zalecane ze względu na ryzyko wystąpienia przebarwień skórnych, a nawet przyspieszonego porodu. Dla bezpieczeństwa matki i dziecka podczas ciąży należy zrezygnować z opalania się.

Sztuczne sposoby na uzyskanie ciemniejszego koloru skóry, takie jak samoopalacz, solarium czy opalanie natryskowe również są szkodliwe dla płodu i mogą zaszkodzić matce. Nie ma znaczenia, czy chodzi o uzyskanie opalenizny na brzuchu, czy innych częściach ciała.

Zobacz film: Kremy z filtrem - co warto wiedzieć. Źródło: 36,6.

Czy w ciąży można opalać się na słońcu?

W ciąży zdecydowanie nie powinno się opalać na słońcu. Najbardziej niebezpieczne jest ryzyko przegrzania się matki, które może doprowadzić do odwodnienia, omdlenia lub skurczów i przedwczesnego porodu.

Opalanie się w ciąży nie jest polecane również ze względu na jego wpływ na skórę matki, która jest wtedy o wiele delikatniejsza i bardziej podatna na zmiany. Zamiast uzyskać upragniony brąz, można doczekać się licznych oparzeń i nierównomiernych przebarwień skórnych. Warto też pamiętać, że promieniowanie UV obniża poziom kwasu foliowego w organizmie matki, czyli substancji niezbędnej w procesie tworzenia się układu nerwowego dziecka.

Czy w ciąży można opalać się na solarium?

Wizyta w solarium wiąże się z tym samym ryzykiem, co opalanie na słońcu, nie jest więc wskazana podczas ciąży. 

Dodatkowo prawdopodobieństwo wystąpienia raka skóry (czerniaka) jest wtedy jeszcze wyższe.

Częste opalanie się w solarium może być przyczyną wad rozwojowych u płodu, takich jak rozszczep kręgosłupa i zaburzenia neurologiczne. Przypuszcza się, że jest to spowodowane niszczeniem kwasu foliowego przez promieniowanie UV, ale mechanizm ten nie został jeszcze dobrze zbadany.

Czy w ciąży można stosować opalanie natryskowe?

Podczas opalania natryskowego przyszłej matce nie grozi przegrzanie się i nie jest narażona na szkodliwe promieniowanie słoneczne, dlatego część osób poleca ten sposób zdobywania opalenizny kobietom w ciąży. Jednak w stosowanym płynie brązującym zawarty jest dihydroaceton, substancja niebezpieczna dla rozwijającego się płodu. Dlatego z opalania natryskowego również lepiej zrezygnować.

Opalanie - co wiesz o kąpielach słonecznych? Czy opalanie jest zdrowe?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Samoopalacz a ciąża

Stosowanie samoopalacza w ciąży również może skutkować powstawaniem brzydkich przebarwień. Dodatkowo większość preparatów posiada wiele szkodliwych substancji chemicznych, w tym wspomniany już dihydroaceton. Bezpiecznym dla kobiet w ciąży samoopalaczem dostępnym na polskim rynku jest balsam samoopalający na bazie masła kakaowego.

Pierwszy, drugi i trzeci trymestr ciąży – kiedy opalanie jest niebezpieczne?

W każdym momencie ciąży opalanie nie jest zalecane ze względu na stan matki i dziecka. O ile we wczesnej ciąży jest większe ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka i poronienia, o tyle w późniejszym czasie może dojść do przedwczesnego porodu i innych komplikacji.

Opalanie w ciąży – jakie filtry UV stosować?

Nawet rezygnując z opalania przyszła mama może mieć trudności z całkowitym uniknięciem nadmiaru promieniowania słonecznego. Aby zabezpieczyć wrażliwą w ciąży skórę przed uszkodzeniami, przedwczesnym starzeniem się i czerniakiem, warto stosować kremy z filtrem. Należy jednak pamiętać, że wiele z nich zawiera dużo szkodliwych chemicznych dodatków, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Dlatego lepiej ograniczyć przebywanie na słońcu i wybierać kremy na bazie filtrów naturalnych bądź mineralnych, które mniej obciążają wrażliwy organizm matki. Warto jednak pamiętać, że naturalne filtry są słabsze i dużo mniej stabilne od chemicznych, dlatego trzeba je kilkakrotnie nanosić i nie nadają się one do stosowania przy bardzo silnym promieniowaniu bądź długiej ekspozycji na słońce.

Ładny kolor skóry bez opalania w ciąży

Samopoczucie ciężarnej kobiety również wpływa w istotny sposób na dobrostan jej dziecka. Dlatego osoby, które bardzo źle się czują ze względu na jasny kolor swojej skóry, a nie chcą ryzykować zdrowia dziecka, mogą rozejrzeć się za innymi sposobami przyciemnienia skóry. Polecane jest picie świeżo wyciskanych soków z marchewki, które, dzięki dużej zawartości beta-karotenu, sprawiają, że skóra w naturalny sposób brązowieje. Ponadto zawierają one dużo witamin, które z pewnością dobrze wpłyną zarówno na matkę, jak i dziecko. Można również stosować samoopalacze o naturalnym składzie, maseczki z potartej marchewki oraz przecierać skórę wodą, w której wygotowało się wcześniej łupiny z cebuli.

Opalanie w ciąży a zdrowy wpływ słońca

Warto jednak pamiętać, że w naszym kraju bardzo wiele osób boryka się z niedoborem witaminy D, którą ludzki organizm produkuje w kontakcie ze słońcem. Dlatego przyszłe matki nie powinny zupełnie rezygnować z przebywania na słońcu – 15 minut ekspozycji wystarczy, aby dostarczyć odpowiednią dawkę witaminy D. Ponadto umiarkowana ilość promieniowania UV łagodzi bóle mięśni, stawów oraz problemy skórne. Ekspozycja na słońce zwiększa produkcję serotoniny w organizmie człowieka – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za dobry nastrój.

Zobacz film: Słoneczna witamina D. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
1
Polecamy
Opalanie w ciąży - czy jest bezpieczne dla matki i dziecka?
Opalanie w ciąży - czy jest bezpieczne dla matki i dziecka? Dzień Dobry TVN
Witaminy w ciąży - jakie witaminy w ciąży, jak suplementować?
Witaminy w ciąży - jakie witaminy w ciąży, jak suplementować? Dzień Dobry TVN
Jak dbać o cerę w ciąży i po porodzie?
Zapytaliśmy kosmetologa
Jak dbać o cerę w ciąży i po porodzie? Zapytaliśmy kosmetologa TVN zdrowie
Linea negra – znak ciąży czy schorzenie.
Czy jest powodem do niepokoju?
Linea negra – znak ciąży czy schorzenie. Czy jest powodem do niepokoju? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Kolonoskopia – jak prawidłowo przygotować się do badania? Dieta zalecana przed planowanym badaniem
Kolonoskopia – jak prawidłowo przygotować się do badania? Dieta zalecana przed planowanym badaniem