Omułek zielonowargowy, zwany też małżem zielonym (Perna canaliculus), już przed wiekami gościł w jadłospisie rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii, Maorysów. Na początku lat 70. XX w. skorupiaki wzbudziły zainteresowanie tamtejszych naukowców. Okazało się, że omułek zielonowargowy jest źródłem wielu cennych substancji, zwłaszcza glikozaminoglikanów, czyli polisacharydów zbudowanych z powtarzających się jednostek dwucukrowych – aminocukru i kwasu uronowego. Wykazują one silne działanie przeciwzapalne oraz pozytywnie wpływają na stawy.
Omułek zielonowargowy – właściwości
Właściwości omułka zielonowargowego wciąż są przedmiotem badań naukowych, ale nie ulega wątpliwości, że nowozelandzkie małże dostarczają dużo cennych substancji, które mogą pozytywnie wpływać na ludzki organizm. Najważniejszą z nich są glikozaminoglikany, nie tylko wykazujące działanie przeciwzapalne, ale również mające zdolność do wiązania wody i odpowiadające za lepko-sprężyste właściwości łękotki oraz wspieranie funkcji kolagenu i elastyny.
Te związki występują naturalnie w płynie stawowym i chrząstce – zapewniają jej elastyczność i prawidłowe funkcjonowanie. Problem pojawia się, gdy dochodzi do niedoboru glikozaminoglikanów. Chrząstka przestaje wówczas działać jak amortyzator chroniący stawy przed uszkodzeniami spowodowanymi np. nadmiernym obciążeniem. W takiej sytuacji korzystne jest suplementowanie naturalnymi glikozaminoglikanami zawartymi w ekstrakcie z omułka zielonowargowego. Stymulują one odbudowę tkanki chrzęstnej, zapobiegają dalszym procesom degradacji chrząstki i działają przeciwzapalnie.
Wyciąg z małży zielonych dostarcza wielu wartościowych składników odżywczych, zwłaszcza kwasu krzemowego. Aktywuje on regenerację struktury komórek, hamuje proces ich starzenia oraz wspiera tworzenie się sieci włókien tkanki łącznej. W ten sposób pozytywnie wpływa na kości, chrząstki i stawy. Dzięki dużej zawartości krzemu poprawia też stan włosów i paznokci.
Omułek zielonowargowy zawiera spore ilości lyprinolu, czyli kompleksu lipidowego z wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi, działającymi przeciwzapalnie. Sprawdzają się one w leczeniu artretyzmu, reumatyzmu, astmy czy problemów z oddychaniem spowodowanych przez stan zapalny.
Warto dodać, że w ekstrakcie nowozelandzkich małży znajdują się fosfolipidy, sterole, witaminy (A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, C, D1, D3, E) oraz m.in.: wapń, żelazo, sód, potas, fosfor i selen.
Omułek zielonowargowy – maść i balsam
Maść i balsam z omułka zielonowargowego to jedne z najpopularniejszych produktów wytwarzanych na bazie wyciągu z tego skorupiaka. Zwykle są one wzbogacane olejami roślinnymi, dzięki czemu zmniejszają ból i obrzęk stawów, pomagają w stanach zapalnych i artrozie, służą lepszej regeneracji tkanki kostnej. Zalecane są również osobom zmagającym się z bólami pleców i kręgosłupa. Mogą być wykorzystywane do masażu zmęczonych i nadwyrężonych mięśni. Skutecznie ujędrniają skórę.
Po nałożeniu maści czy balsamu z omułka zielonowargowego czuje się zwykle charakterystyczny efekt chłodzenia, zaś po chwili przyjemne uczucie ciepła, wpływające korzystnie na stawy, mięśnie, ramiona i biodra.
Szczególnie ceniony jest wpływ produktów z omułka zielonowargowego na stawy. Ekstrakt z małży zalecany jest np. osobom cierpiącym na chorobę zwyrodnieniową stawów czy reumatoidalne zapalenie stawów. Zmniejsza uciążliwość objawów, redukuje ból i sztywność stawów.
Omułek zielonowargowy – tabletki
Na rynku dostępne są tabletki z ekstraktem z omułka zielonowargowego. Uchodzą za najprostszą i najbardziej wygodną formę długotrwałego stosowania tego środka. Kapsułki zawierają od 100 do 300 mg wyciągu z małży, a niekiedy nawet do 500 mg. W celu wsparcia zdrowych stawów i kości należy zażywać do 1500 mg ekstraktu dziennie, w przypadku zapalenia stawów i chorób zwyrodnieniowych dawka może zostać podwojona. Zaleca się stosowanie preparatów przez co najmniej 2 miesiące.
Nie stwierdzono skutków ubocznych zażywania tabletek z ekstraktem z omułka zielonowargowego. Sporadycznie mogą zdarzyć się jedynie biegunki i nudności. Niekiedy tego typu suplementy działają też wiatropędnie. Kapsułek powinny unikać kobiety w ciąży i matki karmiące, a zwłaszcza osoby ze zdiagnozowaną alergią na białko oraz owoce morza.
Jak zadbać o dietę, żeby jeść z głową i nie wydawać majątku? Zobaczcie: