Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olejek do opalania – jaki wybrać? Naturalne olejki do opalania
menu
Polub nas na Facebooku

Olejek do opalania – jaki wybrać? Naturalne olejki do opalania

młoda kobieta smaruje się olejkiem w słoneczny dzień

Fot. Voyagerix / Getty Image

Skóra jest bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych, reagować może na nie piękną opalenizną. By zmniejszyć szkodliwe działanie promieni ultrafioletowych, można stosować olejki do opalania. Mają one jednak więcej wad w porównaniu z kremami, nawet jeśli zawierają filtry przeciwsłoneczne.

Olejki do opalania odpowiednie są dla osób chcących uzyskać ładną opaleniznę w krótkim czasie, bez zaczerwienienia i podrażnień. Plażowicze muszą jednak liczyć się z konsekwencjami opalania, które samo w sobie świadczy o uszkodzeniu skóry. Olejki do opalania mogą nie być dobrym pomysłem dla osób z jasną karnacją.

Olejek do opalania – właściwości

Opalenizna od wielu lat uważana jest za świadectwo promiennej, zdrowej skóry. Niestety opalanie się nie jest zdrowe, a efekt w postaci brązowej skóry świadczy o jej uszkodzeniu. Dla ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych stosowane są kosmetyki z filtrem.

Olejki do opalania z filtrem do produkty, które mają za zadanie przyspieszyć uzyskanie pięknej opalenizny, jednocześnie chroniąc skórę przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Niestety olejki do opalania, także naturalne, zawierają filtr o bardzo niskiej skuteczności. Takie produkty nie są zalecane osobom o bardzo jasnej karnacji.

Niektóre substancje stosowane w kuchni z powodzeniem można używać do opalania. Olej kokosowy do opalania ma niską skuteczność (zawarty w nim filtr to tylko 2–4 SPF), ma jednak działanie przeciwbakteryjne oraz łagodzi podrażnienia. Zalecany jest raczej do stosowania po opalaniu.

Nawet najlepszy olejek do opalania może nie uchronić przed poparzeniami i uszkodzeniem skóry, dlatego należy stosować go z rozsądkiem. Przede wszystkim trzeba uważać na nadmierne eksponowanie skóry na promienie słoneczne.

Polecamy: Maści, leki i domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Jakie są rodzaje kremów z filtrem? Dowiesz się tego z naszego filmu: 

Zobacz film: Jakie są rodzaje kremów z filtrem? Źródło: 36,6.

Olejek do opalania – rodzaje

Jednym z kryteriów podziału olejków do opalania jest konsystencja. Wyróżniamy tłuste oraz suche olejki do opalania. Suche olejki do opalania szybko się wchłaniają, nie pozostawiają uczucia lepkości na skórze ani połysku, nie brudzą ubrań.

Podział filtrów przeciwsłonecznych zawartych w olejkach do opalania opiera się na stopniu ochrony przed promieniami słonecznymi, wyrażonym w SPF. Wyróżnić można:

  • filtr niski 2, 4, 6 SPF,
  • średni 8, 10, 12 SPF,
  • wysoki 15, 20, 25 SPF
  • bardzo wysoki 30, 40, 50 SPF,
  • ultrawysoki 50+ SPF.

Wyższe wartości SPF (takie jak olejki do opalania 50+) są charakterystyczne dla olejków syntetycznych. Naturalne olejki do opalania zazwyczaj mają niższy faktor, jednak kilka z nich może być z powodzeniem stosowanych podczas opalania.

Naturalne olejki do opalania z filtrem godnym polecenia to:

Nie wszystkie naturalne olejki powinne być stosowane do opalania. Olejek arganowy do opalania nie sprawdzi się dobrze – jego stopień ochrony kształtuje się na poziomie SPF 6. Zaleca się go raczej po kąpieli słonecznej.

Jaki olejek do opalania wybrać?

Dobry olejek do opalania powinien charakteryzować się lekką konsystencją, nie wchłaniać się do głębszych warstw skóry. Oczywiście powinien również zawierać filtr chroniący w odpowiedni sposób przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jeżeli podczas używania produktu chcemy skorzystać z kąpieli, idealnie sprawdzi się olejek o właściwościach wodoodpornych.

Warto wziąć także pod uwagę sposób aplikacji produktu. Dostępne są olejki do opalania w sprayu, które łatwo się rozprowadza. Olejek do opalania brązujący jest dobrym pomysłem dla osób chcących uzyskać szybki efekt kolorystyczny. Z kolei olejek do opalania z brokatem rozświetli skórę i sprawi, że stanie się ona promienna.

Lubisz się opalać?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Domowy olejek do opalania

Jeśli ograniczają nas fundusze, a pod ręką nie mamy odpowiednich preparatów, można poratować się własnoręcznie przygotowanym olejkiem do opalania. Do tego celu wykorzystać można większość kuchennych lub kosmetycznych olejków: sezamowy, arganowy, jojoba, awokado, kokosowy, a także te z większym stopniem ochrony przeciwsłonecznej: olejek z kiełków pszenicy, nasion malin, nasion marchwi.

Pod żadnym pozorem nie należy stosować oleju rzepakowego, który nie chroni przed promieniami słonecznymi. Co więcej, użycie go może doprowadzić do szybszego poparzenia.

Olejek czy krem do opalania?

Lepszą ochronę dają produkty w postaci kremu. Jeśli jednak chcemy przyspieszyć proces opalania i uzyskać ładny kolor skóry, nie zważając na konsekwencje, lepszy będzie zakup olejku. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
414
37
Polecamy
Mydło aleppo - skład, właściwości i zastosowanie.
Mydło aleppo - skład, właściwości i zastosowanie. Dzień Dobry TVN
Suchy olejek do ciała, twarzy i włosów - zastosowanie, właściwości i rodzaje
Suchy olejek do ciała, twarzy i włosów - zastosowanie, właściwości i rodzaje Dzień Dobry TVN
Jakie są rodzaje filtrów przeciwsłonecznych?
Dobieranie preparatów ochraniających przed promieniowaniem UV
Jakie są rodzaje filtrów przeciwsłonecznych? Dobieranie preparatów ochraniających przed promieniowaniem UV TVN zdrowie
Bezpieczne opalanie – wszystko co trzeba wiedzieć o promieniowaniu i filtrach przeciwsłonecznych
Bezpieczne opalanie – wszystko co trzeba wiedzieć o promieniowaniu i filtrach przeciwsłonecznych TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?