Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olej z pestek dyni i jego właściwości zdrowotne – zastosowanie i dawkowanie oleju z dyni
menu
Polub nas na Facebooku

Olej z pestek dyni i jego właściwości zdrowotne – zastosowanie i dawkowanie oleju z dyni

Kafarka oleju z dyniami

Fot: tashka2000 / stock.adobe.com

Olej dyniowy bywa stosowany na pasożyty u dorosłych i u dzieci. Olej z pestek dyni ma zastosowanie także w profilaktyce chorób układu krążenia, przerostu gruczołu krokowego i w kosmetyce. Dzienna dawka nie powinna przekraczać 1 łyżeczki dziennie u dzieci i 2 łyżeczek u dorosłych.

Olej z dyni tłoczy się na zimno z pestek tej rośliny. Do wyprodukowania 1 litra oleju dyniowego potrzeba około 2,5 kilograma pestek, czyli około 30 dyń. Tłoczyć można zarówno suszone pestki, jak i prażone. Ważne, by usunąć z nich skórkę. Przepis na olej z pestek dyni da się wykonać w domu. Wysuszone i obrane ze skórki pestki należy zmielić, a następnie dodać do nich słoną wodę. Mieszankę praży się w 60 stopniach Celsjusza, a następnie przeciska przez praskę.

Olej z pestek dyni: właściwości zdrowotne

Olej z pestek dyni na pasożyty działa toksycznie, ale jest bezpieczny i zdrowy dla ludzi. Pasożyty układu pokarmowego na skutek kontaktu z zawartymi w oleju dyniowym kukurbitacynami zostają sparaliżowane, dlatego łatwiej usunąć je z organizmu. 

W terapii przeciwpasożytniczej zaleca się zażycie środka przeczyszczającego, ponieważ paraliż pasożytów może być tymczasowy. Wypróżnienie pozwala pozbyć się ich z organizmu definitywnie. Olej z pestek dyni na pasożyty u dzieci powyżej 10. roku życia może być stosowany jak u dorosłych, ponieważ nie podrażnia błon śluzowych układu pokarmowego.

Dzięki dużej zawartości kwasów tłuszczowych nienasyconych (81 procent) olej z pestek dyni ma właściwości zdrowotne. Obniża poziom „złego” cholesterolu, zapobiegając chorobom układu krążenia, np. miażdżycy.

Kwasy tłuszczowe pozytywnie wpływają na układ nerwowy, w tym na pracę mózgu, pamięć i koncentrację, dlatego olej z dyni zalecany jest w każdym wieku, szczególnie osobom starszym.

Zawarte w oleju z dyni fitosterole wpływają też na stany zapalne w organizmie, szczególnie na choroby reumatyczne. Możliwe jest złagodzenie dolegliwości i stanów zapalnych w strukturach kostno-stawowych u osób regularnie zażywających olej dyniowy.

Fitosterole obniżają też poziom dihydrotestosteronu, czyli DTH. Jest to hormon odpowiedzialny za nadmierny rozrost prostaty i łysienie typu męskiego. Olej z pestek dyni zapobiega tym zjawiskom oraz może łagodzić objawy w łagodnym przeroście gruczołu krokowego.

Oleju z pestek dyni można używać również zewnętrznie. Zastosowany na włosy odżywia je, nadaje im blask i sprężystość, nawilża i zmniejsza łamliwość oraz wypadanie. Polecany jest też do skóry suchej, łuszczącej się i pękającej, ponieważ nie tylko ją nawilża, ale zapobiega stanom zapalnym. Olej z dyni ma działanie oczyszczające dzięki zawartości m.in. cynku i potasu. Regularnie wmasowywany w miejscach problematycznych usuwa rozstępy i przebarwienia oraz blizny. Może być stosowany również w masażach antycellulitowych. Zaletą oleju z pestek dyni jest to, że nie podrażnia uszkodzonej skóry, a przyspiesza jej regenerację, dzięki temu znajduje zastosowanie w kuracjach trądziku.

Zastosowanie oleju z pestek dyni: dawkowanie, olej z dyni na pasożyty

Olej z pestek dyni na pasożyty dawkowanie ma inne u dzieci i u dorosłych:

  • dziecku do 10. roku życia należy podać 1 łyżeczkę oleju na czczo, a po dwóch godzinach 1 łyżeczkę olejku rycynowego lub środek przeczyszczający,
  • dorośli powinni przyjąć 1 łyżeczkę oleju z pestek dyni na czczo, po dwóch godzinach kolejną łyżeczkę, a następnie 1 łyżeczkę olejku rycynowego lub środek przeczyszczający.

Aby wykorzystać właściwości zdrowotne i lecznicze oleju z pestek dyni, dorośli powinni pić po 1 łyżeczce rano i wieczorem, a dzieci – 1 łyżeczkę na czczo. Wieczorem olej z dyni powinno się pić przynajmniej pół godziny po ostatnim posiłku.

Olej z pestek dyni na twarz należy nanosić wieczorem lub nawet dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Kilka kropli zimnego oleju wystarczy rozprowadzić na dłoniach i wykonać nimi masaż, skupiając się szczególnie w problematycznych obszarach z trądzikiem, zmarszczkami czy stanami zapalnymi lub przebarwieniami.

Do masażu antycellulitowego olej z dyni należy zmieszać z oliwą z oliwek lub olejem słonecznikowym czy rzepakowym w stosunku 1 do 2.

Dlaczego warto sięgnąć po dynię? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dynia skarb natury. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Olej dyniowy w kuchni, sposoby przechowywania

Olej z pestek dyni przechowywany powinien być w ciemnym i chłodnym miejscu, ponieważ w niskiej temperaturze zachowuje swoje właściwości. W lodówce może gęstnieć, ale nie wpływa to na jego smak, zapach ani skład. Po osiągnięciu temperatury pokojowej (nie wyższej niż 20 stopni Celsjusza) olej z dyni ponownie staje się rzadszy.

Olej dyniowy nie nadaje się do smażenia, pieczenia ani dodawania do gorących potraw. Można stosować go jako dodatek do surówek i sałatek, niektórzy dodają go również do deserów, szczególnie sernika i tradycyjnych lodów z prawdziwą wanilią. Olej z pestek dyni dzięki temu, że ma orzechowy smak i aromat, znakomicie współgra z serami i twarogiem, nadaje się też do gotowanych jajek. Można używać go też po prostu do pieczywa.

Olej z pestek dyni: gdzie kupić i ile kosztuje? Cena i dostępność oleju z dyni

Olej z pestek dyni można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, w aptece lub online. W internecie kosztuje on od około 25 do około 60 złotych za pół litra. Dostępne są również mniejsze i większe pojemności. Cena oleju z pestek dyni zależy m.in. od jego pochodzenia oraz od metody tłoczenia. Tradycyjnie tłoczone oleje z polskich pestek są droższe od pozostałych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
771
14
Komentarze (4)
tyger
Czy robi się przerwę w piciu oleju na miesiąc
Czytaj całość
Guska
Dokladnie, moj olej z dyni tez ma ciemno zielony az pod brazowy kolor, moze sposob tloczenia ma wplyw na kolor.
Czytaj całość
dupajasiu
raczej ciemnozielony !!!
Czytaj całość
Eve
Wszystko bardzo fajne, ale na zdjeciu to zaden olej z pestek dyni. Prawdziwy olej z pestek dyni ma ciemnobrazowy, czekoladowy kolor.
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?