Polub nas na Facebooku
Czytasz: Oddychanie beztlenowe, fermentacja. Kiedy zachodzą te reakcje?
menu
Polub nas na Facebooku

Oddychanie beztlenowe, fermentacja. Kiedy zachodzą te reakcje?

krew

Fot. Mohammed Haneefa Nizamudeen / Getty Images

Oddychanie beztlenowe jest procesem zachodzącym w cytoplazmie komórki. W jego efekcie powstają dwutlenek węgla i związek organiczny w postaci etanolu (fermentacja alkoholowa), kwasu mlekowego (fermentacja mlekowa) czy np. kwasu octowego.

W komórkach organizmu człowieka zachodzi przede wszystkim proces oddychania tlenowego. Jednak w niektórych komórkach, w sytuacji niewystarczającej podaży tlenu, metabolizm musi przejść na tor beztlenowy. Oddychanie beztlenowe u człowieka zachodzi np. w komórkach mięśni w podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Co to jest oddychanie beztlenowe?

Oddychanie beztlenowe to proces zachodzący w komórkach polegający na rozkładzie związków organicznych bez udziału tlenu. Zamiast tlenu zużywane są inne związki, takie jak azotyny czy siarczany. Przykładowa reakcja oddychania beztlenowego wygląda następująco:

C6H12O6 2CO2+ 2C2H5OH + energia (ATP), gdzie:

  • C6H12O6 – glukoza;
  • CO2 – dwutlenek węgla;
  • C2H5OH – etanol.

Produktem są więc inne związki organiczne, jak np. etanol czy kwas mlekowy.

Oddychanie beztlenowe a oddychanie wewnątrzkomórkowe

Oddychanie wewnątrzkomórkowe składa się z ciągu reakcji chemicznych. Pierwszym etapem oddychania tlenowego i oddychania beztlenowego jest glikoliza. Końcowym produktem glikolizy jest pirogronian, który w warunkach tlenowych przechodzi do mitochondriów komórek, gdzie wchodzi w cykl kwasu cytrynowego (cykl Krebsa), a końcowymi reakcjami są składowe łańcucha oddechowego.

W warunkach beztlenowych zachodzi oddychanie beztlenowe, kiedy to pirogronian zostaje przekształcony np. w mleczan. Taki proces u człowieka ma miejsce w mięśniach w stanie nadmiernego wysiłku oraz w erytrocytach (pozbawionych mitochondriów). Efektem oddychania beztlenowego w komórkach mięśniowych w stanach nadmiernego wysiłku fizycznego i nadmiernego gromadzenia się mleczanu w mięśniu są zakwasy.

W wyniku procesu oddychania beztlenowego dochodzi do powstania 2 cząsteczek ATP (adenozynotrifosforanu), czyli jest to proces mniej wydajny energetycznie w porównaniu z oddychaniem tlenowym, w którym powstaje 36 cząsteczek ATP. Oznacza to, że w wyniku oddychania beztlenowego wydziela się niewiele energii.

Efektami oddychania tlenowego są woda i dwutlenek węgla. Tymczasem oddychanie beztlenowe prowadzi do powstania związków organicznych, jak np. kwas mlekowy oraz dwutlenku węgla.

Oddychanie beztlenowe a fermentacja

U niektórych organizmów oddychanie beztlenowe to naturalny proces trwający przez całe życie. Dotyczy to np. mikroorganizmów, które wyłącznie oddychają beztlenowo. Oczywiście te mikroorganizmy mogą również bytować w organizmie człowieka, np. w przewodzie pokarmowym. Fermentacja, będąca reakcją oddychania beztlenowego, może być mlekowa, alkoholowa czy np. octowa. Jeśli produktem fermentacji jest kwas mlekowy, jest to fermentacja mlekowa. U drożdży w wyniku procesu oddychania beztlenowego powstaje etanol, co określa się mianem fermentacji alkoholowej.

Oddychanie beztlenowe a przemysł

Fermentacja mlekowa wykorzystywana jest w przemyśle, w produkcji żywności. Fermentacja mlekowa ma zastosowanie w przemyśle mleczarskim, warzywnym, mięsnym oraz w piekarskim. Fermentacja alkoholowa wykorzystywana jest w produkcji alkoholu, w procesach kandyzowania owoców czy w piekarnictwie.

Zobacz, jak wygląda pierwsza pomoc przy zaburzeniach oddychania:

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy zaburzeniu oddychania u dziecka. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
17
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?