Polub nas na Facebooku
Czytasz: Odbudowa zęba – na włóknie szklanym, na korzeniu
menu
Polub nas na Facebooku

Odbudowa zęba – na włóknie szklanym, na korzeniu

dentysta

Fot. ponsulak / stock.adobe.com

Odbudowa zęba jest możliwa nawet wtedy, gdy doszło do znacznego uszkodzenia korony. W zależności od stopnia zniszczenia wykonywana jest odbudowa zęba na korzeniu, włóknie szklanym lub za pomocą kompozytu. Wybór metody zależy od stopnia zniszczenia zęba oraz od oczekiwanych efektów leczenia. 

Do zniszczenia zęba może dojść w wyniku leczenia kanałowego, uszkodzeń mechanicznych lub zaawansowanej próchnicy. Zabieg odbudowy zęba jest wskazany także w przypadku niemożności wykonania wypełnienia lub w celu poprawy wyglądu zębów. Materiały stosowane do odbudowy są odporne na przebarwienia, trwałe i nie powodują uczuleń. Dobór materiału i metody zabiegu zależy od stopnia uszkodzenia zęba i oczekiwanych przez pacjenta efektów. Obecnie najczęściej wykonywana jest odbudowa zęba na włóknie szklanym lub korzeniu oraz za pomocą kompozytu.

Odbudowa zęba kompozytem

Odbudowa zęba kompozytem (bonding) to metoda uniwersalna, która może być zastosowana w wielu sytuacjach. Jest tańsza niż inne uzupełnienia i szybka. Nie wpływa negatywnie na zdrowie i skutecznie poprawia wygląd uzębienia. Stosuje się w niej kompozyt ze specjalistycznej żywicy, który zapewnia doskonałe przyleganie. Bonding można stosować wyłącznie na zdrowych, niedotkniętych próchnicą zębach.

Zabieg odbudowy zęba wypełnieniem kompozytowym to metoda nieinwazyjna, w której dochodzi do minimalnej preparacji zęba. Procedura dzieli się na trzy etapy:

  • wytrawienie szkliwa za pomocą delikatnego kwasu,
  • wypełnienie ubytków za pomocą żywicy kompozytowej,
  • nałożenie kompozytu.

Jeśli uszkodzenia lub zniekształcenia zębów są duże, stosowane są licówki porcelanowe, które umieszcza się na płynnej żywicy.

Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

Ząb po leczeniu kanałowym jest martwy i pusty wewnątrz, przez co zwiększa się jego podatność na uszkodzenia, np. złamania. W czasie leczenia kanałowego usuwane są tkanki miękkie i twarde, przez co ściany komory i korzenia stają się bardziej kruche. Warto wówczas odbudować ząb, dzięki czemu przeciwdziała się uszkodzeniom mechanicznym oraz wtórnej infekcji kanałów.

W przypadku gdy ścianki boczne zęba po leczeniu kanałowym są w dobrym stanie, można z powodzeniem wykonać odbudowę za pomocą kompozytu. Jej cena wynosi około 150 zł. Jeśli ząb ma osłabiony korzeń, to konieczne jest wykonanie odbudowy zęba kompozytem na włóknie szklanym. Koszt takiego zabiegu to ok. 300 zł.

Ząb, który w wyniku próchnicy i leczenia kanałowego uległ znacznemu zniszczeniu, można odbudować za pomocą materiału kompozytowego wykonanego w pracowni protetycznej. Są to obudowy tzw. inlay/onlay, do których wykonania niezbędne jest pobranie od pacjenta wycisku. Koszt odbudowy zęba metodą inlay/onlay to nawet 500 zł.

Na czym polega odbudowa zęba na włóknie szklanym?

Włókno szklane to jeden z najtrwalszych materiałów stosowanych w protetyce, ortodoncji i periodontologii. Jest to rozwiązanie mało inwazyjne i trwałe, pozwalające na odbudowę zębów przednich. Metody nie stosuje się w przypadku zębów trzonowych.

Odbudowa zębów na włóknie szklanym zapewnia odporność mechaniczną, naturalność koloru i wysoką estetykę. Ząb nie ma możliwości poruszania się, a jego funkcje są zachowane. Podczas zabiegu włókno szklane jest wprowadzane do kanału zębowego, co zwiększa stabilność zęba. Materiał ten może być stosowany także w celu wzmacniania mostów. Na życzenie pacjenta lekarz może wykonać znieczulenie, choć zabieg zwykle nie powoduje dolegliwości bólowych.

Przeciwwskazania do odbudowy zęba na włóknie szklanym to:

  • zgrzytanie zębami,
  • poważne wady zgryzu,
  • niewłaściwa higiena jamy ustnej,
  • niestabilność zębów.

Zobacz film i sprawdź jak prawidłowo dbać o zęby:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Na czym polega odbudowa zęba na korzeniu?

Odbudowa zęba na korzeniu to zabieg, który wykonywany jest, gdy zniszczeniu ulegnie korona zęba. Wówczas lekarz może wykonać odbudowę na zdrowym, pozostającym w dziąśle, korzeniu. Zabieg ten nie jest w całości refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), ale niektóre jego etapy podlegają refundacji, np. leczenie kanałowe.

Jedną z najczęściej stosowanych metod odbudowy zęba na korzeniu jest założenie licówek dentystycznych. Jest to sposób najmniej inwazyjny, który polega na przyklejeniu porcelanowych płatków na przód zębów. Licówki świetnie sprawdzają się, gdy po odbudowie zęba na korzeniu wygląd uzębienia psują szpary, liczne plomby lub przebarwienia. Za pomocą tej metody można zmienić kolor i kształt zębów. Licówki mogą utrzymać się nawet 10 lat.

Innym sposobem odbudowy zęba na korzeniu jest zastosowanie porcelanowych koron. Tą metodę wybiera się wtedy, gdy ząb jest bardzo zniszczony lub martwy. W porównaniu do licówki, która osłania tylko przednią część zęba, korona otula ząb w całości. Pełni nie tylko funkcje estetyczne, ale także zabezpiecza ząb przed złamaniem i próchnicą. Jeżeli ubytek w zębie jest dość duży, można wykonać wkład korzeniowo-koronny, czyli przed założeniem korony umieszcza się w wyleczonym korzeniu specjalną śrubę mocującą.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
222
32
Polecamy
Piłowanie zębów pod korony i w celu ulepszenia ich kształtu – czy boli?
Piłowanie zębów pod korony i w celu ulepszenia ich kształtu – czy boli? TVN zdrowie
Licówki porcelanowe i kompozytowe na zęby – ich zastosowanie oraz cena
Licówki porcelanowe i kompozytowe na zęby – ich zastosowanie oraz cena TVN zdrowie
Usuwanie tatuażu.
Jakie efekty daje laserowe i chirurgiczne usuwanie tatuażu?
Usuwanie tatuażu. Jakie efekty daje laserowe i chirurgiczne usuwanie tatuażu? Dzień Dobry TVN
Prawdy i mity o wybielaniu zębów.
Stomatolog przestrzega:
"Od kiedy są nakładki, pojawiła się bleachoreksja"
Prawdy i mity o wybielaniu zębów. Stomatolog przestrzega: "Od kiedy są nakładki, pojawiła się bleachoreksja" Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
eee
PSM
Dlaczego wypełnienia zęba trzonowego nie można wykonać włóknem szklanym?
Czytaj całość
Nie przegap
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?