Polub nas na Facebooku
Czytasz: Od czego się robią żółte paznokcie? Jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?
menu
Polub nas na Facebooku

Od czego się robią żółte paznokcie? Jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?

NAN

Fot: pathdoc / stock.adobe.com

Żółte paznokcie są nieestetyczne i psują wygląd nawet najbardziej zadbanych i wypielęgnowanych dłoni. Mogą wystąpić również na stopach. Taki stan mogą powodować zarówno grzyby, jak i przebarwienia po lakierze do paznokci.

Przebarwione, żółte paznokcie mogą być efektem zarówno niewłaściwej pielęgnacji, jak i choroby. W przypadku zachowania pełnego zdrowia pomocne będą zabiegi kosmetyczne – także te wykonywane w domowym zaciszu. Zmiany chorobowe natomiast należy leczyć od wewnątrz.

Żółte paznokcie – przyczyny zdrowotne

Żółte paznokcie nie są cechą charakteryzującą zdrowego człowieka – takie nietypowe zabarwienie może mieć różne przyczyny i być ściśle powiązane z kilkoma aspektami z pogranicza kwestii zdrowotnych. Przebarwienia nierzadko powstają w efekcie zgrubienia płytki paznokcia. Następuje ono zazwyczaj w wyniku spowolnienia jego przyrostu. Istnieje tutaj następująca zależność: im wolniej rośnie paznokieć, tym grubsza staje się jego płytka, a żółtawe zabarwienie spowodowane jest wówczas utratą jej przezroczystości. Z kolei spowolnienie jej wzrostu może być skutkiem niewłaściwej diety, wieku lub chorób.

Żółte zabarwienie często jest również wynikiem zażywania niektórych substancji leczniczych, m.in. tetracykliny i beta-karotenu. Może powstać w przebiegu żółtaczki lub nawet jako efekt palenia papierosów.

Żółte paznokcie u nóg – grzybica stóp

Żółte paznokcie u nóg mogą być efektem grzybicy. Jest to stan chorobowy wywołany zazwyczaj przez kilka rodzajów grzybów: Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes i Candida. Jednak do grzybicy stóp najczęściej przyczynia się grzyb pleśniowy – Scopulariopsis brevicaulis, który powoduje zwłaszcza zakażenia paznokci palców stóp. 

Choroba rozprzestrzenia się w atmosferze ciepła i wilgoci – przy braku zachowania odpowiedniej higieny i niedokładnym wycieraniu stóp po kąpieli, w efekcie którego przestrzenie między palcami są nadal wilgotne, a także poprzez noszenie skarpet wykonanych z syntetycznych włókien i ciasnego obuwia ze sztucznych, nieprzewiewnych materiałów. 

Grzybica może być dziedziczona, jednak największe ryzyko zachorowania dotyczy tych osób, które w ramach wykonywanego zawodu zobligowane są do tego, aby nosić obuwie ochronne ze sztucznej skóry lub gumy. Jednak to nie jedyne czynniki zwiększające potencjalne ryzyko zachorowania. Wśród takowych można wyróżnić powstałe w wyniku różnych uszkodzeń mechanicznych rany i głębokie zadrapania na stopach. Takie przerwy w ciągłości wierzchnich warstw skóry ułatwiają grzybom dostęp do jej głębszych warstw i ich zasiedlenia. 

Częste zażywanie kąpieli w publicznych kąpieliskach i basenach również jest niebezpieczne, podobnie jak korzystanie z łaźni i sauny, które zwiększa ryzyko zachorowania na grzybicę stóp. Problem ten dotyczy głównie mężczyzn i osób otyłych, które wykazują ponadto tendencję do nadmiernej potliwości. Zagrożone grzybicą są także kobiety w ciąży, osoby, które miały wykonywane przeszczepy, zmagające się z nowotworami i przyjmujące niektóre leki. Chorobę mogą spowodować również cukrzyca i choroby typowo naczyniowe, w tym m.in miażdżyca kończyn dolnych.

Sposób leczenia grzybicy paznokci dobiera indywidualnie lekarz dermatolog. Na ogół polega on na zażywaniu odpowiednich leków, jednak pomocna z pewnością będzie bardziej staranna higiena stóp. Na objęte grzybicą żółte paznokcie u nóg pomogą także domowe sposoby leczenia bazujące na naturalnych metodach. Zalicza się do nich olejek z oregano i z drzewa herbacianego.

Żółte paznokcie po lakierze i hybrydach

Przebarwienia mogą być także spowodowane stosowaniem lakierów. Żółte paznokcie mogą utrzymywać się w wyniku ich długotrwałego malowania, zwłaszcza czerwonym lakierem, ale także po tzw. hybrydach. Manicure hybrydowy w ostatnich latach zyskał ogromną popularność, jednak wraz z nią przyszły także liczne skargi kobiet na kondycję paznokci po stosowaniu lakierów utwardzanych przy pomocy światła ultrafioletowego. Jednym z problemów jest właśnie żółte zabarwienie płytki paznokcia spowodowane długotrwałym noszeniem popularnych hybryd i związanym z tym brakiem dostępu światła do płytki.

Żółte paznokcie u rąk i nóg – domowe sposoby

Jeśli nie wystąpiły zmiany grzybicze, problem, jakim są żółte paznokcie u rąk i nóg, można skutecznie zniwelować za pomocą domowych sposobów. Przydatne w tym celu będzie moczenie paznokci w oleju i soku z cytryny. Olej należy lekko podgrzać i dodać do niego kilka kropel soku, a następnie moczyć w nim stopy lub ręce. Aby delikatnie usunąć warstwę żółtego zabarwienia, warto wykonać także peeling z wykorzystaniem cukru i ulubionego olejku – taką mieszankę należy wmasować w powierzchnię płytki i zmyć. Profesjonalne salony kosmetyczne oferują również usługę tzw. manicure japońskiego, która opiera się na wcieraniu specjalnie skomponowanej substancji z zawartością krzemionki w płytkę paznokcia celem nadania jej blasku, wytrzymałości i „czystej” barwy.

Zobacz film: Jak dbać o paznokcie? Źródło: Stylowy Magazyn

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
8
Polecamy
Żółte paznokcie u nóg i rąk – skąd się biorą?
Skuteczne sposoby na przebarwienia
Żółte paznokcie u nóg i rąk – skąd się biorą? Skuteczne sposoby na przebarwienia TVN zdrowie
Grzybica paznokci – jakie są objawy?
Przyczyny, leczenie, domowe sposoby
Grzybica paznokci – jakie są objawy? Przyczyny, leczenie, domowe sposoby TVN zdrowie
Czarne plamki na paznokciach – co oznaczają?
Czarne plamki na paznokciach – co oznaczają? Dzień Dobry TVN
Białe plamki na paznokciach – skąd się biorą i co oznaczają?
Białe plamki na paznokciach – skąd się biorą i co oznaczają? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby