Polub nas na Facebooku
Czytasz: Od czego się robią żółte paznokcie? Jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?
menu
Polub nas na Facebooku

Od czego się robią żółte paznokcie? Jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?

NAN

Fot: pathdoc / stock.adobe.com

Żółte paznokcie są nieestetyczne i psują wygląd nawet najbardziej zadbanych i wypielęgnowanych dłoni. Mogą wystąpić również na stopach. Taki stan mogą powodować zarówno grzyby, jak i przebarwienia po lakierze do paznokci.

Przebarwione, żółte paznokcie mogą być efektem zarówno niewłaściwej pielęgnacji, jak i choroby. W przypadku zachowania pełnego zdrowia pomocne będą zabiegi kosmetyczne – także te wykonywane w domowym zaciszu. Zmiany chorobowe natomiast należy leczyć od wewnątrz.

Żółte paznokcie – przyczyny zdrowotne

Żółte paznokcie nie są cechą charakteryzującą zdrowego człowieka – takie nietypowe zabarwienie może mieć różne przyczyny i być ściśle powiązane z kilkoma aspektami z pogranicza kwestii zdrowotnych. Przebarwienia nierzadko powstają w efekcie zgrubienia płytki paznokcia. Następuje ono zazwyczaj w wyniku spowolnienia jego przyrostu. Istnieje tutaj następująca zależność: im wolniej rośnie paznokieć, tym grubsza staje się jego płytka, a żółtawe zabarwienie spowodowane jest wówczas utratą jej przezroczystości. Z kolei spowolnienie jej wzrostu może być skutkiem niewłaściwej diety, wieku lub chorób.

Żółte zabarwienie często jest również wynikiem zażywania niektórych substancji leczniczych, m.in. tetracykliny i beta-karotenu. Może powstać w przebiegu żółtaczki lub nawet jako efekt palenia papierosów.

Żółte paznokcie u nóg – grzybica stóp

Żółte paznokcie u nóg mogą być efektem grzybicy. Jest to stan chorobowy wywołany zazwyczaj przez kilka rodzajów grzybów: Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes i Candida. Jednak do grzybicy stóp najczęściej przyczynia się grzyb pleśniowy – Scopulariopsis brevicaulis, który powoduje zwłaszcza zakażenia paznokci palców stóp. 

Choroba rozprzestrzenia się w atmosferze ciepła i wilgoci – przy braku zachowania odpowiedniej higieny i niedokładnym wycieraniu stóp po kąpieli, w efekcie którego przestrzenie między palcami są nadal wilgotne, a także poprzez noszenie skarpet wykonanych z syntetycznych włókien i ciasnego obuwia ze sztucznych, nieprzewiewnych materiałów. 

Grzybica może być dziedziczona, jednak największe ryzyko zachorowania dotyczy tych osób, które w ramach wykonywanego zawodu zobligowane są do tego, aby nosić obuwie ochronne ze sztucznej skóry lub gumy. Jednak to nie jedyne czynniki zwiększające potencjalne ryzyko zachorowania. Wśród takowych można wyróżnić powstałe w wyniku różnych uszkodzeń mechanicznych rany i głębokie zadrapania na stopach. Takie przerwy w ciągłości wierzchnich warstw skóry ułatwiają grzybom dostęp do jej głębszych warstw i ich zasiedlenia. 

Częste zażywanie kąpieli w publicznych kąpieliskach i basenach również jest niebezpieczne, podobnie jak korzystanie z łaźni i sauny, które zwiększa ryzyko zachorowania na grzybicę stóp. Problem ten dotyczy głównie mężczyzn i osób otyłych, które wykazują ponadto tendencję do nadmiernej potliwości. Zagrożone grzybicą są także kobiety w ciąży, osoby, które miały wykonywane przeszczepy, zmagające się z nowotworami i przyjmujące niektóre leki. Chorobę mogą spowodować również cukrzyca i choroby typowo naczyniowe, w tym m.in miażdżyca kończyn dolnych.

Sposób leczenia grzybicy paznokci dobiera indywidualnie lekarz dermatolog. Na ogół polega on na zażywaniu odpowiednich leków, jednak pomocna z pewnością będzie bardziej staranna higiena stóp. Na objęte grzybicą żółte paznokcie u nóg pomogą także domowe sposoby leczenia bazujące na naturalnych metodach. Zalicza się do nich olejek z oregano i z drzewa herbacianego.

Żółte paznokcie po lakierze i hybrydach

Przebarwienia mogą być także spowodowane stosowaniem lakierów. Żółte paznokcie mogą utrzymywać się w wyniku ich długotrwałego malowania, zwłaszcza czerwonym lakierem, ale także po tzw. hybrydach. Manicure hybrydowy w ostatnich latach zyskał ogromną popularność, jednak wraz z nią przyszły także liczne skargi kobiet na kondycję paznokci po stosowaniu lakierów utwardzanych przy pomocy światła ultrafioletowego. Jednym z problemów jest właśnie żółte zabarwienie płytki paznokcia spowodowane długotrwałym noszeniem popularnych hybryd i związanym z tym brakiem dostępu światła do płytki.

Żółte paznokcie u rąk i nóg – domowe sposoby

Jeśli nie wystąpiły zmiany grzybicze, problem, jakim są żółte paznokcie u rąk i nóg, można skutecznie zniwelować za pomocą domowych sposobów. Przydatne w tym celu będzie moczenie paznokci w oleju i soku z cytryny. Olej należy lekko podgrzać i dodać do niego kilka kropel soku, a następnie moczyć w nim stopy lub ręce. Aby delikatnie usunąć warstwę żółtego zabarwienia, warto wykonać także peeling z wykorzystaniem cukru i ulubionego olejku – taką mieszankę należy wmasować w powierzchnię płytki i zmyć. Profesjonalne salony kosmetyczne oferują również usługę tzw. manicure japońskiego, która opiera się na wcieraniu specjalnie skomponowanej substancji z zawartością krzemionki w płytkę paznokcia celem nadania jej blasku, wytrzymałości i „czystej” barwy.

Zobacz film: Jak dbać o paznokcie? Źródło: Stylowy Magazyn

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
8
Polecamy
Żółte paznokcie u nóg i rąk – skąd się biorą?
Skuteczne sposoby na przebarwienia
Żółte paznokcie u nóg i rąk – skąd się biorą? Skuteczne sposoby na przebarwienia TVN zdrowie
Czarne plamki na paznokciach – co oznaczają?
Czarne plamki na paznokciach – co oznaczają? Dzień Dobry TVN
Grzybica paznokci – jakie są objawy?
Przyczyny, leczenie, domowe sposoby
Grzybica paznokci – jakie są objawy? Przyczyny, leczenie, domowe sposoby TVN zdrowie
Białe plamki na paznokciach – skąd się biorą i co oznaczają?
Białe plamki na paznokciach – skąd się biorą i co oznaczają? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?